Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
Մայիսի 26-ին ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արթուր Հարությանյանի գլխավորությամբ նիստ է հրավիրել:
Նիստին ներկա էին հանձնաժողովի 6 անդամներից 5-ը:
ԱՀ պետնախարար- ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը ներկայացրել է «Արցախի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությունները և լրացումները:
Նախագծով առաջարկվում է սեփական եկամուտները ավելացնել 6,100.0 մլն դրամով,պաշտոնական դրամաշնորհները՝ 1,667.4 մլն դրամով:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով դժվար կացության մեջ հայտնված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղված, ինչպես նաև նյութական վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պետական ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու համար նախատեսվում է նոր ծրագիր` 77,000.0 մլն դրամի չափով:
Անօթևան մնացած և (կամ) սոցիալական սուղ պայմաններում հայտնված անձանց համար ժամանակավոր կեցության, կացարանների վարձակալության նպատակով «Բնակարան վարձելու կամ ժամանակավոր կացարանով ապահովման նպատակով իրականացվող միջոցառումներ» ծախսային ծրագիրը նախատեսվում է ավելացնել 3,674.5 մլն դրամով:
«Ջրամբարների, ջրանցքների, ջրատարների վերանորոգում, վերականգնում և պահպանում» ծախսային ծրագիրը նախատեսվում է ավելացնել 3,000.0 մլն դրամով, «Գյուղատնտեսական միջոցառումների իրականացման ծրագրեր» ծախսային ծրագիրը՝ 1,000.0 մլն դրամով, «
Ընթացիկ նորոգման, բարեկարգման և կոմունալ տնտեսության գծով ԱՀ շրջանների կարողությունների զարգացման ծախսեր» ծախսային ծրագիրը՝ 1,300.0 մլն դրամով, «Կապիտալ ներդրումներ» ծախսային ծրագիրը ավելացնել 10,000.0 մլն դրամով:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամին ու Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամին տրամադրվող գումարները ավելացնել համապատասխանաբար 4,000.0 և 3,000.0 մլն դրամով:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Արցախի Հանրապետության տեղահանված քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման նպատակով ստեղծված ԱՀ Նախագահի աշխատակազմի ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության կառավարության օպերատիվ շտաբ առանձնացված ստորաբաժանման պահպանման ծախսերի ապահովման նպատակով նախատեսվում է 75 484.6 հազ. դրամ. :
Պետական բյուջեի դեֆիցիտի համալրման նպատակով Արցախի Հանրապետության կողմից թողարկվող պարտատոմսերի սպասարկման համար նախա»տեսվում է
«Ներգրավված փոխառու միջոցների սպասարկման ծախսեր (տոկոսավճարներ)» ծրագիրը ավելացնել 10,100.0 մլն դրամով:
«Այսպիսով՝ ԱՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի ծախսերը նախատեսվում է ավելացնել 115,051.4 մլն դրամով, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները` 7,767.4 մլն դրամով:
Փոփոխությունների արդյունքով 2021 թվականի պետական բյուջեի դեֆիցիտը կավելանա 107,284.0 մլն դրամի չափով, որի ֆինանսավորումն կիրականացվի ստացվելիք փոխառու միջոցների ու արժեթղթերի թողարկումից և տեղաբաշխումից ստացվող մուտքերի հաշվին»,- իր խոսքն ընդհանրացրել է պետնախարար- ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Պետնախարար- ֆինանսների նախարարը և կառավարության անդամները պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների բարձրացրած հարցերին և առաջարկություններին:
3 կողմ, 2 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ օրինագիծը դրական եզրակացությամբ ներկայացվել է առաջիկա լիագումար նիստի քննարկմանը:
«Արցախի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասինօրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծով առաջարկվում է սահմանել ԱՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի կազմման գործընթացի հետևյալ առանձնահատկությունները, այն է`
- ԱՀ 2022-2024 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիր ԱՀ կառավարության կողմից չի կազմվում,
- ԱՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի կազմման գործընթացի վրա չի տարածվում Արցախի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին օրենքի մի շարք հոդվածների որոշ դրույթների գործողությունը` ԱՀ 2022-2024 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի կազմման, հաստատման, վերջինիս ցուցանիշների հրապարակման ու կիրառման գործընթացին վերաբերող մասով:

May 26, the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, headed by Arthur Harutyunyan, convened a sitting.
Five of the six members of the Committee were present at the sitting.
The State Minister, Minister of Finance Grigory Martirosyan presented for discussion the planned Amendments and Additions to the Law "On the 2021 State Budget of the Artsakh Republic".
The draft proposes to increase the own revenues by 6,100.0 million drams, official grants by 1,667.4 million drams.
A new program is planned to provide financial assistance in the amount of 77,000.0 million drams to the fulfillment of credit obligations of the individuals and legal entities who found themselves in a difficult situation as a result of hostilities unleashed against the Artsakh Republic on September 27, 2020.
The expenditure plan for "Measures to Hire Apartment or Temporary Accommodation" for those remaining homeless and/or people in poor social conditions temporary accommodation and rental of accommodation is scheduled to increase by 3.674.5 million drams.
The cost program on "Repair, Restoration and Maintanance of the Reserves, Canals and Water Pipes” is planned to increase by 3,000.0 million drams, the expenditure program “Implementation of agricultural activities” is planned to increase by 1, 000,0mln dramս.
The cost of the expenses on the program “Developing Capacuty the districs of Artsakh, Current Repairs, Improvement of the Utility Services, Capacity Building Costs” will increase by 1, 300.0 mln drams, the cost program on “Capital Investments” is planned to increase by 10.000.0 mln drams.
The money provided to the Artsakh Investment Fund and the village and the Agricultural Support Foundation by 4,000.0 and 3,000.0 million drams, respectively.
75,484.6 thousand drams are envisaged to ensure the expenses of the socio-economic problems of the separate subdivision of the Artsakh Republic displaced citizens, by the Operative Headquarters of the Government of the Artsakh Republic in Armenia, created by the Office of the President.
It is planned to provide bonds issued by the Artsakh Republic in order to replenish the state budget deficit:
10,100.0 million drams will be added to the "Costs of the Borrowed funds Involved (Interest Payments) service ".
"The 2021 Artsakh State Budget Expenditures are planned to increase by 115,051.4 million, while the income of the state budget by 7,767.4 million”.
As a result of the changes, the shortage of the 2021 state budget will increase by 107,284.0 million drams, the funding of which will be funded by the issuance of borrowed funds and securities and the entries received from the placement, " summerised in his word the State Minister, Minister of Finance Grigory Martirosyan.
The Minister of State for Finance and members of the government clarified the issues raised by the deputies and the proposals.
With 3 votes “for” and 2 “against” the bill was presented with a positive conclusion to be discussed at the upcoming plenary sitting.
According to the bill "On Making Additions to the Law “On the Budget System of the Artsakh Republic” it is proposed to establish the following features of the process of developing the draft state budget of the 2022 state budget, that is: