Հրավիրվել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը
25 մայիսի 2021
Մայիսի 25-ին հրավիրվել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:Ներկայացվել են արտաքին գործերի նախարարության,զբոսաշրջության ոլորտի,հանրային հեռուստառադիոընկերության և «Ազատ Արցախ» թերթի 2020 թվականի բյուջեների կատարողականները:
Արտգործնախարարության բյուջետային ծախսերը ներկայացրել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը: Հանրապետության արտաքին գերատեսչության 2020 թվականի պահպանման ծախսերի նախահաշիվը կազմել է 803.245,5 դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 686.262,155 դրամ: Այդպիսով բյուջեի կատարողականը կազմել է 85,4 տոկոս:
Պահուստային ֆոնդից հատկացվել է 35 մլն. դրամ՝ Լիբանանի համայնքին ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու նպատակով:
Օտարերկրյա պետություններում մշտական ներկայացուցչությունների պահպանման ծախսերը կազմել է 457.387,9 դրամ, ինչը կազմել է ընդհանուր պահպանման ծախսերի 66,6 տոկոսը:
Զբոսաշրջության ոլորտի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Նորայր Մուսայելյանը: Ոլորտի զարգացման համար 2020 թվականին հատկացվել է 5,032.0 հազար դրամ որից ծախսվել է 4,831.7 հազար դրամ,կատարողականը կազմել է 96.02 տոկոս:
Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի 2020 թվականի բյուջեի կատարողականը կազմել է 89.3 տոկոս, տնտեսումը կազմել է 10.7 տոկոս: Նախորդ տարվա համեմատ տնտեսված գումարը աճել է 2,046,186 դրամով:
Պահուստային ֆոնդից խորհրդին հատկացվել է 24,422,857 դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 20,855,855 դրամ: Կատարողականը կազմել է 85,4 տոկոս: Նշված գումարից հեռուստառադիոընկերության շենքի մուտքի և ելքի հսկման և տեսահսկման համակարգերի ներդրման համար նախատեսված 6,285,000 դրամից փաստացի ծախսվել է 3,600,000 դրամ: Հանրային ռադիոյի տեխնիկական վերազինման համար նախատեսվել է 7,500,000 դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 6,618,000 դրամ: Պահուստային ֆոնդից մյուս ծախսային ուղղությունները ուղիղ եթերների ապահովման հետ են կապված:
«Հեռուստատեսային և ռադիո ծառայություններ» ծրագրով նախատեսված 389,262,000 դրամից ֆինանսավորվել է 369,952,200 դրամի չափով:Կատարողականը կազմել է 95 տոկոս:
«Ազատ Արցախ» թերթի բյուջեն 94 մլն. 420. հազ. դրամի սահմաններում էր, որից փաստացի ծախսվել է 84 մլն.17 հազ.770 դրամ:Համավարակով ու պատերազմով պայմանավորված նախատեսված 150 համարից թողարկվել է 93 -ը:

May 25, a joint sitting of the National Assembly Standing Committees for Foreign Relations and Budget, Financial and Economic Management of the National Assembly was convened.
Executions of the 2020 budget of the Ministry of Foreign Affairs, Tourism, Public Television and Radio Company and the “Azat Artsakh” newspaper have been presented.
The budget expenditures of the Ministry of Foreign Affairs have been presented by Armine Alexanyan, Deputy Foreign Minister. The estimate maintenance cost of the 2020 of the Foreign Ministry was 803.245.5 drams, from which 686.262,155 drams was actually spent. Thus, the budget execution was 85.4%.
35 million drams have been allocated from the reserve fund to provide financial support to the Lebanese community.
The cost of maintaining permanent representations in foreign countries amounted to 457,387.9 drams, which amounted to 66.6% of total maintenance costs.
Norayr Musayelyan, Deputy Minister of Economy and Agriculture, presented the execution of the tourism budget. For the development of the sphere 20,032.0 thousand drams were allocated from which 4,831.7 thousand drams were spent, which amounted to 96.02%.
The execution of the 2020 budget of the Public Television and Radio Company was 89.3%, the economy was 10.7%. Compared to the previous year, the saved amount increased to 2,046,186 drams.
24,422,857 drams were allocated from the reserve fund, of which 20,855,855 drams was actually spent. Performance was 85.4 percent. From the mentioned amount of 6,285,000 drams, 3,600,000 drams was spent on the entry and output of the entrance and exit systems of the TV and Radio Company. 7,500,000 drams are envisaged for the technical re-equipment of Public Radio, of which 6,618,000 drams were actually spent. Other expenditures from the reserve fund are related to direct airtight.
From 389,262,000 drams provided for the "Television and Radio Services" program, 369,952,200 drams was funded. Performance made 95 percent.
The budget of "Azat Artsakh" newspaper was 94 million 420 thousand drams, from which 84 million .17 thousand 770 drams was actually spent.