Հրավիրվել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը
25 մայիսի 2021
Մայիսի 25-ին հրավիրվել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:Ներկայացվել են արտաքին գործերի նախարարության,զբոսաշրջության ոլորտի,հանրային հեռուստառադիոընկերության և «Ազատ Արցախ» թերթի 2020 թվականի բյուջեների կատարողականները:
Արտգործնախարարության բյուջետային ծախսերը ներկայացրել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը: Հանրապետության արտաքին գերատեսչության 2020 թվականի պահպանման ծախսերի նախահաշիվը կազմել է 803.245,5 դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 686.262,155 դրամ: Այդպիսով բյուջեի կատարողականը կազմել է 85,4 տոկոս:
Պահուստային ֆոնդից հատկացվել է 35 մլն. դրամ՝ Լիբանանի համայնքին ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու նպատակով:
Օտարերկրյա պետություններում մշտական ներկայացուցչությունների պահպանման ծախսերը կազմել է 457.387,9 դրամ, ինչը կազմել է ընդհանուր պահպանման ծախսերի 66,6 տոկոսը:
Զբոսաշրջության ոլորտի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Նորայր Մուսայելյանը: Ոլորտի զարգացման համար 2020 թվականին հատկացվել է 5,032.0 հազար դրամ որից ծախսվել է 4,831.7 հազար դրամ,կատարողականը կազմել է 96.02 տոկոս:
Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի 2020 թվականի բյուջեի կատարողականը կազմել է 89.3 տոկոս, տնտեսումը կազմել է 10.7 տոկոս: Նախորդ տարվա համեմատ տնտեսված գումարը աճել է 2,046,186 դրամով:
Պահուստային ֆոնդից խորհրդին հատկացվել է 24,422,857 դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 20,855,855 դրամ: Կատարողականը կազմել է 85,4 տոկոս: Նշված գումարից հեռուստառադիոընկերության շենքի մուտքի և ելքի հսկման և տեսահսկման համակարգերի ներդրման համար նախատեսված 6,285,000 դրամից փաստացի ծախսվել է 3,600,000 դրամ: Հանրային ռադիոյի տեխնիկական վերազինման համար նախատեսվել է 7,500,000 դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 6,618,000 դրամ: Պահուստային ֆոնդից մյուս ծախսային ուղղությունները ուղիղ եթերների ապահովման հետ են կապված:
«Հեռուստատեսային և ռադիո ծառայություններ» ծրագրով նախատեսված 389,262,000 դրամից ֆինանսավորվել է 369,952,200 դրամի չափով:Կատարողականը կազմել է 95 տոկոս:
«Ազատ Արցախ» թերթի բյուջեն 94 մլն. 420. հազ. դրամի սահմաններում էր, որից փաստացի ծախսվել է 84 մլն.17 հազ.770 դրամ:Համավարակով ու պատերազմով պայմանավորված նախատեսված 150 համարից թողարկվել է 93 -ը:

25-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседании были заслушаны отчеты о расходах Министерства иностранных дел, сферы туризма, Общественной телерадиокомпании и газеты "Азат Арцах" за 2020 год.
Отчет о расходах МИД представила заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Армине Алексанян. Смета расходов на содержание внешнеполитического ведомства республики в 2020 году составила 803 млн 245 тыс драмов, фактическое исполнение составило 686 млн 262 тыс драмов (84,5%).
Из резервного фонда была выделена сумма в размере 35 млн драмов для оказания финансовой помощи армянской общине Ливана.
Расходы на содержание постоянных представительств Республики Арцах в иностранных государствах составили 457 млн 387 тыс драмов, что составило 66,6% от общих расходов на содержание.
Отчет об исполнении бюджета сферы туризма представил заместитель министра экономики и сельского хозяйства Республики Арцах Норайр Мусаелян. В 2020 году на развитие сферы было выделена сумма в размере 5 млн 32 тыс драмов, из которых было фактически было потрачено 4 млн 831 тыс драмов, исполнение составило 96,02%.
Исполнение бюджета Совета общественной телерадиокомпании за 2020 год составило 89,3%, экономия составила 10,7%. По сравнению с прошлым годом сэкономленная сумма выросла на 2 млн 46 тыс драмов.
Из резервного фонда Совету было выделено 24 млн 422 тыс 857 драмов, из которых фактически было потрачено 20 млн 855 тыс 855 драмов, исполнение – 85,4%. Из указанной суммы на внедрение систем видеонаблюдения и контроля за входом в здание телерадиокомпании было потрачено 3 млн 600 тыс драмов. На техническое перевооружение Общественного радио предусмотрено 7 млн 500 тыс драмов, из которых фактически было потрачено 6 млн 618 тыс драмов. Прочие расходные направления из резервного фонда связаны с обеспечением прямых эфиров.
Из 389 млн 262 тыс драмов, предусмотренных программой "Услуги радио и телевидения", была потрачена сумма в размере 369 млн 952 тыс 200 драмов, исполнение составило 95%.
Бюджет газеты "Азат Арцах" был запланирован на сумму в размере 94 млн 420 тыс драмов, из которых было потрачено 84 млн 17 тыс 770 драмов.