«Արդարություն», «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների
Սիրելի՛ հայրենակիցներ
2020թ. մայիսյան այս օրերին Արցախի Հանրապետությունում Սահմանադրությամբ նախատեսված կարգով լիազորությունները ստանձնեցին նույն թվականի մարտի 31-ի և ապրիլի 14-ի ընտրությունների արդյունքում ընտրված նոր իշխանությունները՝ ԱՀ նախագահը և յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովը:
Մի կողմ թողնելով 2020թ. համապետական ընտրությունների կազմակերպման, նախընտրական պայքարի և ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ մեր քաղաքական գնահատականները՝ պետք է ընդունենք, որ անցած տարին առանձնացավ բազմաթիվ փորձություններով և աղետալի զարգացումներով, որոնց կիզակետը դարձավ 2020թ. աշնանը մեզ պարտադրված պատերազմը:
Անցած տարվա ընթացքում մենք բախվեցինք պատերազմի արդյունքում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի բազմաշերտ ազդեցությանը. հազարավոր նահատակների, վիրավորների, հարյուրավոր անհետ կորածների, գերիների և պատանդների առկայության փաստին, Արցախի Հանրապետության մեծ մասի կորստին, տասնյակ հազարավոր գաղթականների և ազգային հարստության մի ստվար հատվածի կորստին, ահա այն, ինչ ունենք 2020 թվականի համապետական ընտրություններից և նախագահի պաշտոնավորումից մեկ տարի անց:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի արդյունքում Արցախը կանգնեց քաղաքական, ռազմական, տնտեսական, սոցիալական ու ժողովրդագրական մարտահրավերների առջև, որոնց շուտափույթ և արդյունավետ լուծումից է կախված Արցախի Հանրապետության լինելիությունն ու ապագան:
Պատերազմից անմիջապես հետո ԱՀ Ազգային ժողովի չորս խմբակցություններով հանդես գալով իրավիճակի գնահատմամբ՝ առաջարկել ենք Հայաստանի ու Արցախի փաստացի ղեկավարներին հրաժարական տալ՝ ճանապարհ բացելով հայկական երկու հանրապետություններում կենսական պահանջ դարձած փոփոխությունների և ճգնաժամային կառավարման համար:
Հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության սահմանադրական կարգավորումները՝ մենք այն ժամանակ չպնդեցինք Արցախի նախագահի անհապաղ հրաժարականի պահանջը և, ավելին, մեր պատրաստակամությունը հայտնեցինք քաղաքական խորհրդատվությունների միջոցով համախոհության միջավայր ձևավորելուն:Հույսեր կային, որ գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ճիշտ կընկալի ստեղծված կացությունը: Նախորդ տարվա դեկտեմբերի 16-ին նրա կողմից հրապարակված ուղերձը պարունակում էր երկրի ապագայի և պետական կառավարման համակարգը բարեփոխելու հետ կապված մեր առաջարկած դրույթները: Սակայն, հետագա գործընթացները ցույց տվեցին, որ Արայիկ Հարությունյանը շահագրգռված չէ պահպանել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և առաջնորդվում է ՀՀ հեղինակազրկված իշխանությունների ցանկությունները բավարարելու մտադրությամբ:
2020թ. նոյեմբերի 9-ի նվաստացուցիչ եռակողմ հայտարարությունից հետո, անցած վեց ամիսների ընթացքում ԱՀ նախագահի գլխավորած կառավարությունը և խորհրդարանում մեկ ընդ մերթ ստեղծվող ու քանդվող, խմբակային նեղ շահերից դրդված անհամադրելի քաղաքական կոալիցիաները որևէ համարժեք բացատրություն և առաջարկ չեն ներկայացրել մեզ պատուհասած աղետի և դրանից դուրս գալու մշակված ծրագրերի մասին: Դրան հակառակ՝ ԱՀ նախագահը և իր ձևավորած իշխանական ուռճացված թիմը հանրության համար անհասկանալի քարոզչական արշավ ծավալեց՝ աղետալի պատերազմում պարտության և ձախողումների մեղքը բարդելով նախկին իշխանությունների, բանակի, պահեստազորայինների ու կամավորականների, վերջին հաշվով՝ ժողովրդի վրա:
Արցախի այսօրվա իշխանություններն ամեն ինչով ձգտում են նմանվել ՀՀ գործող իշխանություններին, որոնք մշտապես ապացուցում են օրեցօր ահագնացող ներքին և արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու իրենց անկարողությունն ու անընդունակությունը: Սուտը, վիրավորանքը, զրպարտությունը, հանրության բաժանումը «յուրայինների» և «ոչ յուրայինների»՝ ահա այն միջավայրը, որը ստեղծվեց Արցախի Հանրապետության նախագահի և նրա ենթակայության տակ գործող իշխանավորների պաշտոնավարման մեկ տարվա ընթացքում:
Ելնելով այս իրողություններից՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արդարություն», «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները թարմացնում են 2020թ. նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ ներկայացված Արցախի Նախագահի հրաժարականի պահանջը և կոչ են անում Արայիկ Հարությունյանին, սթափ գնահատելով իրավիճակը, հավատարիմ մնալ հրաժարական տալու իր պատրաստակամությանը և ԱՀ Սահմանադրությամբ նախատեսված կարգով հանդես գալ արտահերթ ընտրությունների գործընթաց սկսելու մասին հայտարարությամբ:
Միաժամանակ հաշվի առնելով Արցախի բնակչության շրջանում գերիշխող հանրային տրամադրությունները՝ պահանջում ենք Արցախի գործող նախագահից և իշխանություններից զերծ մնալ ՀՀ-ում կայանալիք արտահերթ ընտրություններին գործող իշխանություններին որևէ կերպ աջակցելու քայլերից և այդ նպատակով պետական ռեսուրսների օգտագործումից:

фракций Национального собрания Республики Арцах "Справедливость" Арцаха, "Армянская Революционная Федерация" и "Демократическая партия Арцаха"
В прошлом году, в эти самые дни, избранные по итогам состоявшихся 31-го марта и 14-го апреля выборов президент Республики Арцах и Национальное собрание 7-го созыва в порядке, предусмотренном Конституцией, взяли на себя определенные полномочия.
Оставив в стороне наши политические оценки относительно организации общегосударственных выборов 2020 года, предвыборной борьбы и результатов выборов, должны признать, что прошлый год отличился многочисленными испытаниями и катастрофическими развитиями, кульминацией которых стала война, навязанная нам осенью 2020 года.
За прошедший год мы столкнулись с влиянием гуманитарного кризиса, возникшего в результате войны: тысячи жертв и раненых, сотни без вести пропавших, пленные и заложники, потеря большей части Республики Арцах, десятки тысяч беженцев и потеря значительной части национального богатства – вот, что мы имеем спустя год после общегосударственных выборов 2020 года и инаугурации президента.
В результате развязанной Азербайджаном 44-дневной войны Арцах столкнулся с политическими, военными, экономическими, социальными и демографическими вызовами, от скорейшего и эффективного решения которых зависит существование и будущее Республики Арцах.
Непосредственно после окончания войны четыре фракции Национального собрания Республики Арцах оценили создавшуюся ситуацию и предложили фактическим руководителям Армении и Арцаха подать в отставку, тем самым предоставить возможность для изменений, ставших жизненными требованиями в двух армянских республиках, а также необходимостью для кризисного урегулирования.
Учитывая конституционные регулирования Республики Арцах, мы не настаивали на немедленной отставке президента Арцаха и, более того, выразили готовность посредством политических консультаций достигнуть консенсуса. Были надежды, что действующий президент Араик Арутюнян правильно воспримет сложившуюся ситуацию. Послание, опубликованное им 16-го декабря прошлого года, содержало предложенные нами положения касательно будущего страны и реформирования системы государственного управления.
Однако дальнейшие процессы показали, что Араик Арутюнян не заинтересован в соблюдении достигнутых договоренностей и руководствуется намерением удовлетворить дискредитированные власти Республики Армения.
После подписания унизительного трехстороннего заявления от 9-го ноября 2020 года в течение прошедших шести месяцев правительство, возглавляемое президентом Республики Арцах, и движимые узкими групповыми интересами несовместимые политические коалиции, которые создавались и распускались в парламенте, не представили какого-либо адекватного объяснения сложившейся катастрофы, а также плана ее решения. Более того президент Республики Арцах и сформированная им власть развернули непонятную для общества пропагандистскую кампанию, свалив вину за поражение в катастрофической войне на прежние власти, армию, резервистов и добровольцев, а в конечном счете – на народ.
Нынешние власти Арцаха стремятся во всем уподобиться действующим властям Армении, которые постоянно доказывают свою неспособность противостоять усиливающимся с каждым днем внутренним и внешним вызовам. Ложь, оскорбление, клевета, разделение общества на "своих" и "не своих" – все это является средой, которая была создана президентом Республики Арцах и действующей в его подчинении в течение года властью.
Исходя из данных реалий, фракции Национального собрания Республики Арцах "Справедливость" Арцаха, "Армянская Революционная Федерация" и "Демократическая партия Арцаха" возобновляют свое требование об отставке президента Арцаха, которое было представлено в заявлении от 10-го ноября 2020 года, и призывают Араика Арутюняна, трезво оценив ситуацию, оставаться верным своей готовности подать в отставку и в порядке, предусмотренном Конституцией Республики Арцах, выступить с заявлением о начале процесса внеочередных выборов.
В то же время, учитывая доминирующие общественные настроения среди населения Арцаха, мы требуем от действующего президента и властей Арцаха воздержаться от шагов по оказанию какой-либо помощи действующим властям Армении в предстоящих внеочередных выборах и использования с этой целью государственных ресурсов.