Մայիսի 24-ին հրավիրվել է Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ,որտեղ ներկայացվել է Արցախի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը:Նիստին ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, Կառավարության անդամներ, պատգամավորներ:
Նախքան պետական բյուջեի հաշվետվության ներկայացնելը, պետնախարար-ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը անդրադարձել է հանրապետության սոցիալ-տնտեսական հիմնական ցուցանիշներին` ներկայացնելով, թե ինչ մակրոտնտեսական միջավայրում է իրականացվել բյուջեի կատարողականը:
2020 թվականին տեղի ունեցած արհավիրքները (նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը և սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմը) ահագին վնաս են հասցրել երկրի տնտեսության բնականոն զարգացմանը։ Արտակարգ իրավիճակի և կիրառվող սահմանափակումների պայմաններում, ինչպես նաև պատերազմական գործողությունների հետևանքով տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում արձանագրվել է անկում, որի արդյունքում 2020 թվականին համախառն ներքին արդյունքն իրական արտահայտությամբ նվազել է 22.4 տոկոսով և կազմել է 270.9 մլրդ ՀՀ դրամ (2019 թվականի 342.5 մլրդ ՀՀ դրամի դիմաց)՝ 2.0 տոկոս դեֆլյատորի պայմաններում, իսկ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 76.8 տոկոս: Նման անկման համար հիմք են հանդիսացել նյութական արտադրության ճյուղերի, մասնավորապես՝ արդյունաբերության (-9.2 տոկոսային կետ), առևտրի և ծառայությունների (-6.4 տոկոսային կետ), շինարարության (-2.4 տոկոսային կետ) և գյուղատնտեսության (-2.1 տոկոսային կետ) ոլորտների ավելացված արժեքի նվազումը:
Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 1 մլն 820.1 հազար դրամ կամ 3,722.0 ԱՄՆ դոլար` նախորդ տարվա 2 մլն 307.6 հազար դրամի կամ 4,803.0 ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Նյութական արտադրության հիմնական ոլորտներում արձանագրվել են հետևյալ ցուցանիշները.
- արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 103.2 մլրդ դրամ` 2019 թվականի համեմատ իրական արտահայտությամբ նվազելով 36.3 տոկոսով,
- շինարարության ծավալը կազմել է շուրջ 50.3 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 22.2 տոկոսով,
- գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը կազմել է 56.5 մլրդ դրամ, նախորդ տարվա 70.6 մլրդ դրամի դիմաց, կամ նվազել է 21.7 տոկոսով:
2020 թվականի միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2019 թվականի նկատմամբ աճել է 7.7 տոկոսով և կազմել 188,960 դրամ (նախորդ տարի 175,522 դրամ):
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2020 թվականին կազմել է 417.8 մլն ԱՄՆ դոլար` 2019 թվականի համեմատ նվազելով 36.3 տոկոսով:
Ապրանքների ներմուծման ծավալը նվազել է 24.7 տոկոսով` կազմելով 280.8 մլն ԱՄՆ դոլար, արտահանման ծավալը՝ 51.6 տոկոսով և կազմել 137.0 մլն ԱՄՆ դոլար:
Գնաճը 2020 թվականին կազմել է 0.8 տոկոս:
2020 թվականի պետական բյուջեով պլանավորված 56 մլրդ 937.1 մլն դրամ սեփական եկամուտների դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 49 մլրդ 498.7 մլն դրամ կամ ծրագրավորված ցուցանիշը կատարվել է 86.9 տոկոսով, որն իր հերթին 17.7 տոկոսով կամ 10 մլրդ 636.3 մլն դրամով պակաս է 2019 թվականի փաստացի հավաքագրված եկամուտներից:
Նախատեսված 55 մլրդ 969.9 մլն դրամ հարկային եկամուտների և պետական տուրքի դիմաց պետական բյուջե է մուտքագրվել 47 մլրդ 781.1 մլն դրամ կամ պլանավորված ցուցանիշը կատարվել է 85.4 տոկոսով:
«Հարկեր/ՀՆԱ» հարաբերակցությունը կազմել է 17.6 տոկոս: Ընդհանուր առմամբ, հարկային եկամուտների ավելի քան 78 տոկոսն ապահովվել է խոշոր հարկ վճարողների հաշվին:
Հայաստանի Հանրապետությունից ստացված բյուջետային վարկի գումարը կազմել է 75 մլրդ 124.0 մլն դրամ:
Պետական բյուջեի հավելուրդը կազմել է 2 մլրդ 064.9 մլն դրամ, որը հիմնականում ուղղվել է նախկինում ներգրավված փոխառու միջոցների մարմանը:
Արցախի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 122 մլրդ 557.9 մլն դրամ` ապահովելով պլանավորված ցուցանիշի 89.7 տոկոսը:
Պետական բյուջեն կատարվել է առանց ծախսերի գծով ընթացիկ պարտքերի կուտակման: Ամբողջ ծավալով ֆինանսավորվել են աշխատավարձերը, թոշակները, նպաստները և սոցիալական բնույթի այլ ծախսերը, ինչպես նաև կորոնավիրուսով և պատերազմական գործողություններով պայմանավորված հրատապ ծրագրերը:
2020 թվականի պետական բյուջեի հիմնական ծախսային ուղղությունները հետևյալն էին.
Տնտեսական հարաբերությունների բնագավառին ուղղված ծախսերը կազմել են 18.1 մլրդ դրամ (նախորդ տարվա համեմատ աճելով 31.0 տոկոսով կամ 4 մլրդ 277.5 մլն դրամով), որի գերակշիռ մասն ուղղվել է.
Գյուղատնտեսության բնագավառին, որի ծախսերը կազմել են 5 մլրդ 437.3 մլն դրամ` նախատեսված 6 մլրդ 218.9 մլն դրամի դիմաց կամ կատարվել են 87.4%-ով:
Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության աջակցման ծրագրի իրականացմանն Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցով, որի շրջանակներում 2020 թվականի պետական բյուջեից հատկացվել է 4 մլրդ 150.0 մլն դրամ:
«Վառելիք և էներգետիկա» բնագավառին` 3 մլրդ 964.6 մլն դրամ` նախորդ տարվա 2.7 մլրդ դրամի դիմաց, ինչը պայմանավորված էր պատերազմական գործողությունների հետևանքով բնակչության կողմից սպառվող էլեկտրաէներգիայի ծախսերի որոշ մասի սուբսիդավորմամբ։
Կապիտալ ներդրումների ծրագրով ծախսերը կազմել են 24 մլրդ 077.4 մլն դրամ, որը կազմում է ծրագրավորված ցուցանիշի 95.5 տոկոսը: 2019 թվականի համեմատ կապիտալ ներդրումների ծրագրի գծով հատկացված ծախսերն աճել են 3.4 տոկոսով` կազմելով ընդհանուր բյուջեի ծախսերի շուրջ 22.2 տոկոսը:
Տրամադրված միջոցներն ուղղվել են ինչպես տնտեսության տարբեր ճյուղերի ու ենթակառուցվածքների զարգացմանը, այնպես էլ սոցիալական նշանակության աշխատանքների կատարմանը:
Սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսերը նախատեսված 26 մլրդ 119.8 մլն դրամի դիմաց փաստացի կազմել են 23 մլրդ 762.9 մլն դրամ կամ ծրագիրը կատարվել է 91.0 տոկոսով, որն ուղղվել է սոցիալական բնագավառի 50-ից ավելի ծրագրերի իրականացմանը: Սոցիալական պաշտպանությունը ծախսային կառուցվածքում ամենամեծ մասնաբաժին ունեցող ոլորտներից է, որը ընդհանուր բյուջեի ծախսերում կազմել է 19.4 տոկոս:
Կրթության բնագավառի ծախսերը նախատեսված 16 մլրդ 266.2 մլն դրամի դիմաց փաստացի կազմել են 14 մլրդ 287.4 մլն դրամ կամ կատարվել են 87.8 տոկոսով, իսկ ընդհանուր բյուջեի ծախսերում կազմել 11.7 տոկոս:
Առողջապահության բնագավառի ֆինանսավորման ծախսերը նախատեսված 7 մլրդ 811.7 մլն դրամի դիմաց փաստացի կազմել են 6 մլրդ 583.9 մլն դրամ կամ կատարվել 84.3 տոկոսով (պետական բյուջեի ընդհանուր ծախսերի 5.4 տոկոս):
Մշակույթի և երիտասարդության բնագավառի ծախսերը նախատեսված 3 մլրդ 070.8 մլն դրամի դիմաց փաստացի կազմել են 2 մլրդ 846.3 մլն դրամ:
Պետնախարարը վերջում նշել է, որ 2020 թվականի պետական բյուջեն կատարվել է նպատակայնության և հասցեականության սկզբունքներից ելնելով` որպես նպատակ ապահովելով կորոնավիրուսի և պատերազմական գործողությունների ազդեցության մեղմացումը մեր ժողովրդի բարեկեցության վրա:

В Национальном собрании Республики Арцах 24-го мая было созвано заседание постоянных комиссий НС, на котором был представлен годовой отчет об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2020 год.
Прежде чем приступить к представлению отчета об исполнении государственного бюджета, государственный министр-министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян коснулся основных социально-экономических показателей республики, представив макроэкономическую среду, в которой осуществлялось исполнение бюджета.
По словам государственного министра, произошедшие в 2020 году бедствия (распространение нового типа коронавируса и развязанная Азербайджаном 27-го сентября война) нанесли серьезный ущерб естественному развитию экономики страны. В условиях чрезвычайной ситуации и применяемых ограничений, а также в результате военных действий почти во всех отраслях экономики был зафиксирован спад, в результате чего в 2020 году валовой внутренний продукт (ВВП) снизился на 22,4% и составил 270,9 млрд драмов (в 2019 году данный показатель составил 342,5 млрд драмов) в условиях дефлятора на 2,0%, а показатель экономической активности составил 76,8%. Подобный спад обусловлен снижением добавленной стоимости в секторах материального производства, в частности, в сферах промышленности (- 9.2 процентных пункта), торговли и услуг (- 6.4 процентных пункта), строительства (- 2.4 процентных пункта) и сельского хозяйства (- 2.1 процентных пункта).
ВВП на душу населения составил 1 млн 820.1 тыс драмов или 3,722,0 долларов США (в 2019 году ВВП на душу населения составил 2 млн 307.6 тысяч драмов или 4,803,0 долларов США).
В основных сферах материального производства были зафиксированы следующие показатели:
Среднемесячная номинальная заработная плата в 2020 году составила 188,960 драмов, увеличившись на 7,7% по сравнению с 2019 годом (175,522 драмов).
Объем внешнеторгового оборота в 2020 году составил 417,8 млн долларов США, сократившись на 36,3% по сравнению с 2019 годом.
Объем импорта снизился на 24,7% и составил 280,8 млн долларов США, объем экспорта – на 51,6%, составив 137,0 млн долларов США.
Инфляция в 2020 году составила 0,8%.
Вместо запланированных государственным бюджетом на 2020 год 56 млрд 937.1 млн драмов собственных доходов фактические поступления составили 49 млрд 498.7 млн драмов (исполнение запланированного показателя – 86.9%), что на 17,7% или на 10 млрд 636.3 млн драмов меньше фактических доходов за 2019 год.
Вместо запланированных в размере 55 млрд 969.9 млн драмов налоговых доходов и госпошлины фактическое поступление составило 781.1 млн драмов (исполнение запланированного показателя – 85,4%).
Соотношение "Налоги/ВВП" составило 17,6%. В общей сложности более 78% налоговых поступлений обеспечено за счет крупных налогоплательщиков.
Сумма бюджетного кредита, полученного от Республики Армения, составила 75 млрд 124.0 млн драмов.
Профицит государственного бюджета составил 2 млрд 064.9 млн драмов, который в основном был направлен на погашение привлеченных ранее заемных средств.
Фактические расходы государственного бюджета Республики Арцах в 2020 году составили 122 млрд 557.9 млн драмов, обеспечив 89,7% запланированного показателя.
Исполнение государственного бюджета осуществлено без накопления текущих долгов по линии расходов. В полном объеме профинансированы заработные платы, пенсии, пособия и другие социальные расходы, а также неотложные программы, обусловленные эпидемией коронавируса и военными действиями.
В ходе заседания также были представлены основные расходные направления государственного бюджета 2020 года.
Расходы, направленные на сферу экономических отношений, составили 18.1 млрд драмов, увеличившись на 31.0% или на 4 млрд 277.5 млн драмов по сравнению с прошлым годом, подавляющая часть которых была направлена:
Выделенные средства были направлены как на развитие различных отраслей экономики и инфраструктур, так и на выполнение работ социального значения.
Расходы сферы социальной защиты фактически составили 23 млрд 762.9 млн драмов (запланированный показатель – 26 млрд 119.8 млн драмов) или 91,0%. Средства были направлены на реализацию более 50 программ социальной сферы. Социальная защита – одна из сфер с наибольшей долей в расходной структуре, которая в расходах общего бюджета составила 19,4%.
Расходы в сфере образования фактически составили 14 млрд 287.4 млн драмов (запланированный показатель – 16 млрд 266.2 млн драмов) или 87,8%, в расходах общего бюджета – 11.7%.
Расходы на финансирование сферы здравоохранения фактически составили 6 млрд 583.9 млн драмов (запланированный показатель – 7 млрд 811.7 млн драмов) или 84.3%, (5.4% общих расходов государственного бюджета).
Расходы сферы культуры и молодежи составили 2 млрд 846.3 млн драмов (запланированный показатель – 3 млрд 070.8 млн драмов).
После выступления Григория Мартиросяна депутаты озвучили интересующие их вопросы.
На заседании присутствовали также председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян и члены правительства.