Մայիսի 24-ին հրավիրվել է Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ,որտեղ ներկայացվել է Արցախի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը:Նիստին ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, Կառավարության անդամներ, պատգամավորներ:
Նախքան պետական բյուջեի հաշվետվության ներկայացնելը, պետնախարար-ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը անդրադարձել է հանրապետության սոցիալ-տնտեսական հիմնական ցուցանիշներին` ներկայացնելով, թե ինչ մակրոտնտեսական միջավայրում է իրականացվել բյուջեի կատարողականը:
2020 թվականին տեղի ունեցած արհավիրքները (նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը և սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմը) ահագին վնաս են հասցրել երկրի տնտեսության բնականոն զարգացմանը։ Արտակարգ իրավիճակի և կիրառվող սահմանափակումների պայմաններում, ինչպես նաև պատերազմական գործողությունների հետևանքով տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում արձանագրվել է անկում, որի արդյունքում 2020 թվականին համախառն ներքին արդյունքն իրական արտահայտությամբ նվազել է 22.4 տոկոսով և կազմել է 270.9 մլրդ ՀՀ դրամ (2019 թվականի 342.5 մլրդ ՀՀ դրամի դիմաց)՝ 2.0 տոկոս դեֆլյատորի պայմաններում, իսկ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 76.8 տոկոս: Նման անկման համար հիմք են հանդիսացել նյութական արտադրության ճյուղերի, մասնավորապես՝ արդյունաբերության (-9.2 տոկոսային կետ), առևտրի և ծառայությունների (-6.4 տոկոսային կետ), շինարարության (-2.4 տոկոսային կետ) և գյուղատնտեսության (-2.1 տոկոսային կետ) ոլորտների ավելացված արժեքի նվազումը:
Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 1 մլն 820.1 հազար դրամ կամ 3,722.0 ԱՄՆ դոլար` նախորդ տարվա 2 մլն 307.6 հազար դրամի կամ 4,803.0 ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Նյութական արտադրության հիմնական ոլորտներում արձանագրվել են հետևյալ ցուցանիշները.
- արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 103.2 մլրդ դրամ` 2019 թվականի համեմատ իրական արտահայտությամբ նվազելով 36.3 տոկոսով,
- շինարարության ծավալը կազմել է շուրջ 50.3 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 22.2 տոկոսով,
- գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը կազմել է 56.5 մլրդ դրամ, նախորդ տարվա 70.6 մլրդ դրամի դիմաց, կամ նվազել է 21.7 տոկոսով:
2020 թվականի միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2019 թվականի նկատմամբ աճել է 7.7 տոկոսով և կազմել 188,960 դրամ (նախորդ տարի 175,522 դրամ):
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2020 թվականին կազմել է 417.8 մլն ԱՄՆ դոլար` 2019 թվականի համեմատ նվազելով 36.3 տոկոսով:
Ապրանքների ներմուծման ծավալը նվազել է 24.7 տոկոսով` կազմելով 280.8 մլն ԱՄՆ դոլար, արտահանման ծավալը՝ 51.6 տոկոսով և կազմել 137.0 մլն ԱՄՆ դոլար:
Գնաճը 2020 թվականին կազմել է 0.8 տոկոս:
2020 թվականի պետական բյուջեով պլանավորված 56 մլրդ 937.1 մլն դրամ սեփական եկամուտների դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 49 մլրդ 498.7 մլն դրամ կամ ծրագրավորված ցուցանիշը կատարվել է 86.9 տոկոսով, որն իր հերթին 17.7 տոկոսով կամ 10 մլրդ 636.3 մլն դրամով պակաս է 2019 թվականի փաստացի հավաքագրված եկամուտներից:
Նախատեսված 55 մլրդ 969.9 մլն դրամ հարկային եկամուտների և պետական տուրքի դիմաց պետական բյուջե է մուտքագրվել 47 մլրդ 781.1 մլն դրամ կամ պլանավորված ցուցանիշը կատարվել է 85.4 տոկոսով:
«Հարկեր/ՀՆԱ» հարաբերակցությունը կազմել է 17.6 տոկոս: Ընդհանուր առմամբ, հարկային եկամուտների ավելի քան 78 տոկոսն ապահովվել է խոշոր հարկ վճարողների հաշվին:
Հայաստանի Հանրապետությունից ստացված բյուջետային վարկի գումարը կազմել է 75 մլրդ 124.0 մլն դրամ:
Պետական բյուջեի հավելուրդը կազմել է 2 մլրդ 064.9 մլն դրամ, որը հիմնականում ուղղվել է նախկինում ներգրավված փոխառու միջոցների մարմանը:
Արցախի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 122 մլրդ 557.9 մլն դրամ` ապահովելով պլանավորված ցուցանիշի 89.7 տոկոսը:
Պետական բյուջեն կատարվել է առանց ծախսերի գծով ընթացիկ պարտքերի կուտակման: Ամբողջ ծավալով ֆինանսավորվել են աշխատավարձերը, թոշակները, նպաստները և սոցիալական բնույթի այլ ծախսերը, ինչպես նաև կորոնավիրուսով և պատերազմական գործողություններով պայմանավորված հրատապ ծրագրերը:
2020 թվականի պետական բյուջեի հիմնական ծախսային ուղղությունները հետևյալն էին.
Տնտեսական հարաբերությունների բնագավառին ուղղված ծախսերը կազմել են 18.1 մլրդ դրամ (նախորդ տարվա համեմատ աճելով 31.0 տոկոսով կամ 4 մլրդ 277.5 մլն դրամով), որի գերակշիռ մասն ուղղվել է.
Գյուղատնտեսության բնագավառին, որի ծախսերը կազմել են 5 մլրդ 437.3 մլն դրամ` նախատեսված 6 մլրդ 218.9 մլն դրամի դիմաց կամ կատարվել են 87.4%-ով:
Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության աջակցման ծրագրի իրականացմանն Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցով, որի շրջանակներում 2020 թվականի պետական բյուջեից հատկացվել է 4 մլրդ 150.0 մլն դրամ:
«Վառելիք և էներգետիկա» բնագավառին` 3 մլրդ 964.6 մլն դրամ` նախորդ տարվա 2.7 մլրդ դրամի դիմաց, ինչը պայմանավորված էր պատերազմական գործողությունների հետևանքով բնակչության կողմից սպառվող էլեկտրաէներգիայի ծախսերի որոշ մասի սուբսիդավորմամբ։
Կապիտալ ներդրումների ծրագրով ծախսերը կազմել են 24 մլրդ 077.4 մլն դրամ, որը կազմում է ծրագրավորված ցուցանիշի 95.5 տոկոսը: 2019 թվականի համեմատ կապիտալ ներդրումների ծրագրի գծով հատկացված ծախսերն աճել են 3.4 տոկոսով` կազմելով ընդհանուր բյուջեի ծախսերի շուրջ 22.2 տոկոսը:
Տրամադրված միջոցներն ուղղվել են ինչպես տնտեսության տարբեր ճյուղերի ու ենթակառուցվածքների զարգացմանը, այնպես էլ սոցիալական նշանակության աշխատանքների կատարմանը:
Սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսերը նախատեսված 26 մլրդ 119.8 մլն դրամի դիմաց փաստացի կազմել են 23 մլրդ 762.9 մլն դրամ կամ ծրագիրը կատարվել է 91.0 տոկոսով, որն ուղղվել է սոցիալական բնագավառի 50-ից ավելի ծրագրերի իրականացմանը: Սոցիալական պաշտպանությունը ծախսային կառուցվածքում ամենամեծ մասնաբաժին ունեցող ոլորտներից է, որը ընդհանուր բյուջեի ծախսերում կազմել է 19.4 տոկոս:
Կրթության բնագավառի ծախսերը նախատեսված 16 մլրդ 266.2 մլն դրամի դիմաց փաստացի կազմել են 14 մլրդ 287.4 մլն դրամ կամ կատարվել են 87.8 տոկոսով, իսկ ընդհանուր բյուջեի ծախսերում կազմել 11.7 տոկոս:
Առողջապահության բնագավառի ֆինանսավորման ծախսերը նախատեսված 7 մլրդ 811.7 մլն դրամի դիմաց փաստացի կազմել են 6 մլրդ 583.9 մլն դրամ կամ կատարվել 84.3 տոկոսով (պետական բյուջեի ընդհանուր ծախսերի 5.4 տոկոս):
Մշակույթի և երիտասարդության բնագավառի ծախսերը նախատեսված 3 մլրդ 070.8 մլն դրամի դիմաց փաստացի կազմել են 2 մլրդ 846.3 մլն դրամ:
Պետնախարարը վերջում նշել է, որ 2020 թվականի պետական բյուջեն կատարվել է նպատակայնության և հասցեականության սկզբունքներից ելնելով` որպես նպատակ ապահովելով կորոնավիրուսի և պատերազմական գործողությունների ազդեցության մեղմացումը մեր ժողովրդի բարեկեցության վրա:

May 24, a joint sitting of the standing committees of the National Assembly was convened, where the annual report on the implementation of the state budget of the Artsakh Republic for 2020 was presented. The Head of the National Assembly Artur Tovmasyan, members of the Government, deputies were present at the sitting.
Before presenting the state budget report, the Minister of State-Finance Grigory Martirosyan referred to the main socio-economic indicators of the republic, presenting the macroeconomic environment in which the budget execution was carried out.
The disasters of 2020 (spread of a new type of coronavirus and the war unleashed by Azerbaijan on September 27) have caused a lot of damage to the normal development of the country's economy. In case of emergency and applicable restrictions, also due to the hostilities, a decline was registered in almost all sectors of the economy, as a result of which in 2020 the gross domestic product in real terms decreased by 22.4% and amounted to 270.9 billion drams (compared to 342.5 billion drams in 2019) in a deflator of 2.0%. was 76.8%. The basis for such a decline were the branches of material production, ijn particular, the decrease in value added of industry (-9.2 percentage points), trade and services (-6.4 percentage points), construction (-2.4 percentage points) and agriculture (-2.1 percentage points).
The following indicators have been registered in the main spheres of material production:
- The volume of industrial output amounted to 103.2 billion drams, decreasing by 36.3% in real terms compared to 2019,
- The volume of construction amounted to about 50.3 billion drams, decreasing by 22.2% as compared to the previous year,
- The volume of agricultural production amounted to 56.5 billion drams, compared to 70.6 billion drams last year, or decreased by 21.7%.
The average monthly nominal salary in 2020 increased by 7.7% compared to 2019, amounting to 188,960 drams (175,522 drams last year).
The foreign trade turnover in 2020 amounted to 417.8 million US dollars, a decrease of 36.3% compared to 2019.
Imports of goods decreased by 24.7% to $ 280.8 million, and exports by 51.6% to $ 137.0 million.
Inflation in 2020 was 0.8 percent.
The actual revenues for the own revenues of 56 billion 937.1 million drams planned by the state budget for 2020 made 49 billion 498.7 million drams or the planned index was fulfilled by 86.9%, which in turn is 17.7% or 10 billion 636.3 million drams less than the actual revenues collected in 2019.
For the envisaged 55 billion 969.9 million drams of tax revenues and state duty, 47 billion 781.1 million drams were paid to the state budget or the planned index was fulfilled by 85.4%.
The "Taxes / GDP" ratio was 17.6%. In total, more than 78% of tax revenues came from large taxpayers.
The amount of the budget loan received from the Republic of Armenia made 75 billion 124.0 million drams.
The state budget surplus amounted to 2 billion 064.9 million drams, which was mainly directed to the repayment of previously borrowed funds.
The actual expenditures of the state budget of the Artsakh Republic for 2020 made 122 billion 557.9 million drams, ensuring 89.7% of the planned index.
The state budget was executed without accumulating current debts on expenditures. Salaries, pensions, benefits, and other social expenditures were funded in full, as well as emergency warfare programs.
The main expenditure directions of the 2020 state budget were as follows:
Expenditures in the field of economic relations amounted to 18.1 billion drams (increasing by 31.0% or 4 billion 277.5 million drams compared to the previous year), the majority of which was directed.
In the field of agriculture, the expenditures of which made 5 billion 437.3 million drams against the envisaged 6 billion 218.9 million drams or were made by 87.4%.
Expenditures under the capital investment program amounted to 24 billion 077.4 million drams, which is 95.5% of the planned index. Compared to 2019, expenditures on the capital investment program increased by 3.4% to about 22.2% of the total budget expenditures.
The allocated funds were directed to the development of various sectors of the economy and infrastructure, as well as to the implementation of social work.
Expenditures in the field of social protection actually amounted to 23 billion 762.9 million drams against the planned 26 billion 119.8 million drams, or the program was implemented by 91.0%, which was directed to the implementation of more than 50 programs in the social sphere. Social protection is one of the sectors with the largest share in the expenditure structure, accounting for 19.4% of the total budget expenditures.
Expenditures in the field of education against the planned 16 billion 266.2 million drams actually made 14 billion 287.4 million drams or were made by 87.8%, and in the total budget expenditures made 11.7%.
The financing expenditures in the field of healthcare actually amounted to 6 billion 583.9 million drams or 84.3% against the planned 7 billion 811.7 million drams (5.4% of the total state budget expenditures).
Expenditures in the field of culture and youth actually amounted to 2 billion 846.3 million drams against the planned 3 billion 070.8 million drams.
At the end, the State Minister noted that the state budget for 2020 has been implemented based on the principles of objectivity and targeting with the aim of mitigating the impact of the coronavirus and hostilities, on the well-being of our people.