Կայացել է ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը
Մայիսի 20-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը հրավիրել է հերթական նիստը:
Օրակարգում Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2020թ. գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին և Արցախի Հանրապետության դատախազության 2020 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդումների մասին հարցերն էին:
«Սեպտեմբեր ամսից Պաշտպանի աշխատակազմը հիմնականում ընդգրկված է եղել պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ փաստահավաք աշխատանքների մեջ , ուստի և որոշակիորեն դանդաղել են պաշտպանի հիմնական գործունեության ուղղությամբ աշխատանքները», - իր խոսքում ընդգծել է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
Այդուհանդերձ հաշվետու ժամանակաշրջանում Պաշտպանը իրականացրել է իր կարևորագույն գործառույթը՝ անհատական դիմումների ուսումնասիրությունը և քննարկումը: Պաշտպանի անձնակազմն ստացել է 377 դիմում 481 անձանցից՝ չհաշված պատերազմական գործողությունների ընթացքում ստացված հարյուրավոր դիմումները: 2019 թ.-ի համեմատ դիմումների թիվը աճել է 143-ով:
2020 թ. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արտակարգ ռեժիմով հետևել է 2020թ. մարտի 31-ին և ապրիլի 14-ին տեղի ունեցած համապետական ընտրությունների նախընտրական քարոզչության, քվեարկության և արդյունքների ամփոփման ողջ գործընթացին: Սեփական նախաձեռնությամբ քննարկման ընթացակարգ է սկսել և 18 հաղորդում ներկայացրել ԱՀ գլխավոր դատախազություն: Պաշտպանի աշխատակազմը մշտադիտարկման այցեր է կատարել քրեակատարողական վարչության քրեակատարողական հիմնարկ, քննչական մեկուսարան և ռազմական ոստիկանություն:
Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով «Շուշի» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող դատապարտյալներին տեղափոխել են ՀՀ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սկսած լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումները փաստագրելու նպատակով ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է փաստահավաք առաքելություն, որի արդյունքներով հրապարակվել են Արցախի բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական վայրագությունների վերաբերյալ երկու միջանկյալ զեկույցներ, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով Արցախի երեխաների իրավունքների խախտման վերաբերյալ զեկույցը,Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու դեմ ադրբեջանական հարձակումների վերաբերյալ զեկույցը, Քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերի օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի և հայկական հուշարձաններին սպառնացող ոչնչացման վտանգի վերաբերյալ զեկույցը, ինչպես նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համատեղ՝ Ադրբեջանի կողմից լրագրողների թիրախավորման վերաբերյալ արտահերթ զեկույցը, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախում հրկիզող, քիմիական տարրեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման զինատեսակ կիրառելու վերաբերյալ արտահերթ զեկույցը և Ադրբեջանում կազմակերպված ատելության խոսքը և թշնամանքն էթնիկ հայերի նկատմամբ ՝որպես ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ հիմքով խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի արմատական պատճառների վերաբերյալ արտահերթ զեկույցը: Առանձնակի կարևորություն ունեն ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համատեղ հրապարակված էթնիկ հայ գերիների ու զոհվածների մարմինների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունների վերաբերյալ 6 փակ զեկույցները: Պաշտպանը ակտիվ քայլեր է նախաձեռնել նաև արտաքին փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությամբ: 200–ից ավելի նամակներ են հղվել միջազգային կառավարական և ոչ կառավարական կազմակերպություններին՝ ներկայացնելով պատերազմի հետևանքները և ստեղծված հումանիտար իրավիճակը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է ավելի քան 200 մամուլի հաղորդագրություններ: 2020թվականի ընթացքում Պաշտպանը հրավիրել է ավելի քան 10 մամուլի ասուլիսներ:
Այնուհետև Պաշտպանը պատասխանել է պատգամավորներին հուզող հարցերին:
ԱՀ գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանը մանրամասն ներկայացրել է ԱՀ դատախազության 2020 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
«Դատախազության մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքով սահմանված գործառույթներին և ԱՀ դատախազության Կանոնակարգի պահանջների համապատասխան՝ 2020 թվականին դատախազության կողմից աշխատանքներ են տարվել պետական շահերի պաշտպանության, կոռուպցիոն, սեփականության ու տնտեսական գործունեության, մարդու դեմ ուղղված և ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների գործերով քննության որակի բարձրացման և օրինականության պահպանման, ինչպես նաև դիմումների քննարկման, կազմակերպա-վերահսկողական , միջազգային համագործակցության, իրավական ապահովման և այլ ոլորտներում աշխատանքների բարելավման ուղղությամբ:
Դատախազության գործունեության կազմակերպման, ինչպես նաև քրեական գործերով դատավարական ղեկավարման ընթացքում առավել կարևորություն ներկայացող հարցերի շուրջ 2020 թվականին ԱՀ դատախազությունում անցկացվել է կոլեգիայի 4 նիստ և 16 օպերատիվ խորհրդակցություն:
«2020թվականին Արցախի Հանրապետության տարածքում արձանագրվել է հանցագործությունների 1281 դեպք, որից բացահայտման տոկոսում հաշվվող հանցագործությունների թիվը՝1261:Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ հանցագործությունների թիվը աճել է 329 դեպքով կամ 34,5%-ով:Հանցավորության շարժընթացի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ըստ բնույթի և հանրության համար վտանգավորության աստիճանի 2020 թվականին գրանցվել է առանձնապես ծանր հանցագործությունների 18(2019թ.՝10), ծանր հանցագործությունների 147(2019թ.՝ 56), միջին ծանրության հանցագործությունների 473(2019թ.՝ 279) և ոչ մեծ ծանրության հանցագործությունների 623 դեպք(2019թ.՝ 592)»,- իր զեկույցում ընդգծել է գլխավոր դատախազը:
2020 թվականին ԱՀ տարածքում արձանագրվել են ՝
• մարդու դեմ ուղղված հանցագործություններ- 353 դեպք/2019թ.՝344/
• հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործություններ - 255դեպք /2019թ.՝211/
• սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություններ - 488դեպք/2019թ.՝ 280/
• տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններ – 15 դեպք/ 2019թ.՝13/
• շրջակա միջավայրի անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություններ -23 դեպք/2019թ.՝14/
• պետական իշխանության, պետական ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործություններ-119 դեպք/2019թ.՝75/:
2020թվականին արձանագրված հանցագործությունների բացահայտման ընդհանուր ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ զգալիորեն նվազել է և կազմել 76,6%/2019թ.՝95,3%/
2020թվականին 7 դեպքով նվազել են անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների թիվը:
2020թվականին պետական շահերի պաշտպանության բնագավառում ԱՀ դատախազության կողմից պետական մարմիններում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, պետական ոչ առևտրային կազմակերպություններում և այլ մարմիններում կատարվել է 30 ստուգում,հայտնաբերվել 330 խախտում իրավախախտում և կամովին պետբյուջե վերականգնվել 1.760.600 դրամ:
2020թ. ԱՀ դատախազություն է մուտքագրվել 444 դիմում- բողոք/2019թ.՝ 528/, այդ թվում 8-ը՝ կրկնակի:Ընթացքավորված դիմումներում բարձրացված հարցերի կապակցությամբ տրվել են սպառիչ պատասխաններ, կայացվել հիմնավոր և օրինական որոշումներ:
ԱՀ դատախազությունը որոշակի աշխատանք է կատարել իր գործունեության հանրային իրազեկման և հրապարակայնության ապահովման ուղղությամբ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ԱՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով 10 դատախազա- քննչական աշխատակիցներին շնորհվել է դասային աստիճան, զբաղեցրած պաշտոնից ավելի բարձր պաշտոնի է նշանակվել 9, համապատասխան պաշտոնների տեղափոխվել 4 աշխատակիցներ:

May 20, the Chair of the Artsakh Republic National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs, Sevak Aghajanyan convened a regular sitting.
Activities of the Human Rights Defender of the Artsakh Republic 2020, as well as questions on the state of protection of human rights and freedoms and the annual reports on the activities of the Prosecutor's Office of the Artsakh Republic in 2020 were included in the agenda.
"Since September, the ombudsman's staff has been mainly involved in fact-finding work on the aftermath of the war, and therefore the work on the ombudsman's main activities has slowed down," said Gegham Stepanyan, ombudsman of the Artsakh Republic.
Nevertheless, during the reporting period, the Defender performed his most important function: the study and discussion of individual applications. The ombudsman's staff received 377 applications from 481 people, not counting the hundreds of applications received during the fighting. Compared to 2019, the number of applications has increased by 143.
In 2020 the Human Rights Defender's Office monitored the entire process of campaigning, voting and summarizing the results of the national elections held on March 31 and April 14, 2020. On its own initiative, it initiated a discussion procedure and submitted 18 reports to the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan. The ombudsman's staff paid monitoring visits to the penitentiary department, the pre-trial detention center and the military police.
Following the war unleashed by Azerbaijan, the convicts held in the "Shushi" penitentiary were transferred to the "Nubarashen" penitentiary in Armenia.
On September 27, 2020, due to the large-scale aggression launched by the Azerbaijani armed forces, the Human Rights Defender of Azerbaijan has initiated a fact-finding mission in order to document human rights violations, as a result of which two interim reports on Azerbaijani atrocities against the population of Artsakh were published, the report on the violation of the rights of the children of Artsakh as a result of the aggression of Azerbaijan, Report on the Azerbaijani attacks on the Ghazanchetsots Church in Shushi, the report on the vandalism of the Armenian cultural heritage in the occupied territories and the threat of the destruction of the Armenian monuments, as well as a special report on targeting of journalists by Azerbaijan in cooperation with the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, Extraordinary report on the use of weapons of mass destruction by the Azerbaijani armed forces in Artsakh, containing chemical elements, hostility towards ethnic Armenians in Azerbaijan, as an Extraordinary Report on the Essential Causes of Ethnic Torture and Inhuman Treatment by the Azerbaijani Armed Forces.
Of particular importance are the six closed reports on the atrocities committed by the Azerbaijani armed forces against ethnic Armenian prisoners and bodies of victims, published jointly with the RA Human Rights Defender. The Defender has also taken active steps to expand foreign cooperation. More than 200 letters were sent to international governmental and non-governmental organizations outlining the post-war humanitarian situation.
In accordance with the functions defined by the Law of the Artsakh Republic "On the Prosecutor's Office" and in accordance with the requirements of the Rules of Procedure of the Prosecutor's Office of the Republic of Artsakh, in 2020, the Prosecutor's Office carried out work on protection of state interests, corruption, property and economic activities. Improving the quality and legality of the investigation of cases of crimes against humanity and general crimes, as well as for the consideration of applications, organizational-supervisory, international cooperation, legal support and improvement of work in other areas.
In 2020, 4 sessions of the board և 16 operative consultations were held in the Prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan on the most important issues during the organization of the activities of the Prosecutor's Office, as well as during the management of criminal cases.
"In 2020, 1281 cases of crimes were registered in the territory of the Artsakh Republic, of which the number of crimes counted as a percentage of detection is 1261. Compared to the same period last year, the number of crimes increased by 329 cases or 34.5%. Crime movement analysis shows that by nature and degree of danger to society in 2020, 18 (2019: 10) especially serious crimes were registered, 147 cases of serious crimes (56: 2019), 473 cases of medium-gravity crimes (279 in 2019) 6 623 cases of minor crimes (592 in 2019) ", the Prosecutor General emphasized in his report:
In 2020, the following cases were registered in the Artsakh Republic area:
The total crime detection rate in 2020 has significantly decreased compared to the previous year and amounted to 76.6% / in 2019 - 95.3% /.
In 2020, the number of crimes committed by minors decreased by 7 cases.
In 2020, in the field of protection of state interests, the Prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan carried out 30 inspections in state bodies, local self-government bodies, state non-commercial organizations and other bodies, found 330 violations and voluntarily restored AMD 1,760,600 to the state budget.
The Prosecutor's Office of the Republic of Artsakh has done some work to ensure public awareness and publicity of its activities.
During the reporting period, by the orders of the Prosecutor General of the Republic of Artsakh, 10 prosecutorial investigative employees were awarded ranks, 9 were appointed to higher positions, and 4 employees were transferred to relevant positions.