Մայիսի 19-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը՝ Արթուր Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Օրակարգում ««Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման հարցն էր:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ա. Դոլուխանյանը ներկայացրել է օրինագծի ընդունման հիմնավորումը, ըստ որի՝ օրենքի նախագծի ներկայացման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է պատերազմական գործողությունների հետևանքով մետաղական օգտակար հանածոներ արդյունահանող հարկ վճարողների մոտ առաջացած խնդիրների կարգավորմամբ:
Նախագծով առաջարկվում է մետաղական օգտակար հանածոներ արդյունահանող ընկերություններին հնարավորություն ընձեռել ընթացիկ տարվա ռոյալթիի գումարը նախորդ տարվա նկատմամբ պակաս նախատեսելու դեպքում ինքնուրույն որոշել ընթացիկ տարվա ռոյալթիի կանխավճարի մեծությունը՝ այդ մասին հայտարարություն ներկայացնելով հարկային մարմին:
Առաջարկվում է դիմումի ներկայացման ժամկետը փոփոխել՝ սահմանելով հունիսի 10-ը, ինչպես նաև «հաշվարկված ռոյալթի» բառերը փոխարինել «փաստացի ստացված ռոյալթի» բառերով՝ հաշվի առնելով մետաղական օգտակար հանածոներ արդյունահանող ընկերությունների կողմից ընթացիկ տարվա արտադրական հզորությունների ճշգրիտ կանխատեսման դժվարությունը:
Հաջորդիվ նախագիծը 4 կողմ ձայնով, դրական եզրակացությամբ ներկայացվել է առաջիկա լիագումար նիստի քննարկմանը:

19-го мая под председательством Артура Арутюняна состоялось заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В ходе заседания комиссия рассмотрела проект закона «О внесении дополнения в закон "О природоохранительных платежах и платежах за природопользование"», который на рассмотрение комиссии представил заместитель председателя Комитата государственных доходов А. Долуханян. По словам заместителя Комитета государственных доходов, принятие проекта закона обусловлено необходимостью урегулирования проблем, возникших вследствие военных действий у налогоплательщиков, добывающих металлические полезные ископаемые.
Проектом предлагается путем подачи заявления в налоговый орган предоставить компаниям, добывающим металлические полезные ископаемые, возможность самостоятельно определить величину предоплаты роялти за текущий год в случае, если он меньше, чем в предыдущем году.
Срок подачи заявления предлагается установить до 10-го июня, а также слова "рассчитанные роялти" заменить на "фактически полученные роялти", учитывая сложность точного прогнозирования производственной мощности за текущий год компаний, добывающих металлические полезные ископаемые.
После положительного заключения комиссии проект был внесен в повестку очередного пленарного заседания.