Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հաղորդագրություն է տարածել
Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և մարդու իրավունքների ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի՝ թվիթերյան էջում կատարած գրառումների շարքն ադրբեջանական իշխանությունների հերթական սադրիչ գործելաոճի արտահայտությունն է։
2020թ նոյեմբերի 10-ի չարաբաստիկ հայտարարության մեջ Ստեփանակերտի՝ ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ անցնելու մասին կետը բացակայում է։
Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորները ռուս խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի բանակն են։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ենթակայության տակ չի կարող լինել։
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո մենք վերականգնելու ենք Արցախի ազատությունն ու անկախությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդները ևս գիտակցում են, որ անվտանգության ապահովմանը զուգահեռ Արցախի ժողովրդի համար հրատապ է Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Անվտանգություն և հստակ կարգավիճակ սրանցից մեկի բացակայության դեպքում Արցախը հայաթափվելու է։
Լիահույս ենք, որ մենք քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասնիկն ենք և, որպես անկախ պետություն, պատրաստակամ ենք փոխշահավետ համագործակցության պայմանագրեր կնքելու ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև բոլոր խաղաղասեր երկրների հետ։
Խաղաղ բանակցային գործընթացի այլընտրանքը պատերազմն է։ Մենք առաջարկում ենք արժանապատիվ խաղաղության օրակարգ։

Последние записи руководителя Института демократии и прав человека Азербайджана Ахмеда Сахидова, опубликованные на своей странице в Twitter, являются очередным проявлением провокационного поведения азербайджанских властей.
В злополучном заявлении от 10-го ноября 2020 года отсутствовал пункт о переходе Степанакерта под контроль азербайджанской армии.
Сегодня гарантом безопасности народа Арцаха являются российские миротворческие силы и Армия обороны Арцаха. Республика Арцах не может находится в составе и Азербайджана.
Мы убеждены, что под эгидой Минской группы ОБСЕ мы восстановим свободу и независимость Арцаха в границах бывшей НКАО.
Лидеры стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ осознают, что вопрос об определении статуса Арцаха также важен, как и вопрос обеспечения безопасности народа Арцаха. Безопасность и дальнейший статус: в случае отсутствия одной из данных составляющих армяне из Арцаха будут изгнаны.
Являясь частью цивилизованного мира и будучи независимым государством, мы готовы заключать договоры о взаимовыгодном сотрудничестве не только со странами региона, но и со всеми миролюбивыми государствами. Альтернатива мирному переговорному процессу - война. Мы предлагаем повестку достойного мира.