Խորին երախտագիտությամբ ողջունում ենք ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի` ապրիլքսանչորսյան իր ուղերձում Հայոց ցեղասպանություն եզրույթի կիրառումը, որով նա փաստորեն պաշտոնապես ճանաչել է 20-րդ դարի սկզբին հայերի հանդեպ իրագործած մեծագույն ոճրագործությունը։
ԱՄՆ նախագահի այս քայլը որակվում է որպես պատմական արդարության և ճշմարտության վերականգնում, մարդու իրավունքների և բարձրագույն արժեքների, մարդասիրական սկզբունքների վերահաստատում։ Կարծում ենք` եթե գերտերությունների ղեկավարները ժամանակին դատապարտեին հայերի նկատմամբ իրականացրած մեծ եղեռնը, Ադրբեջանն ու Թուրքիան չէին հանդգնի իրագործել Արցախի ժողովրդի ոչնչացման ոճրագործ ծրագիրը, որը ոչ այլ ինչ է, քան 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության շարունակություն։ Համոզված ենք, որ այս և նմանօրինակ հայտարարությունները կկանխեն նոր ցեղասպանությունները։
Առ այսօր Սփյուռքում ապրող հայրենազուրկ հայերի սեփականության իրավունքի դատական հայցերը ԱՄՆ-ում չէին բավարարվում ցեղասպանության չճանաչված լինելու պատրվակով։ Կարծում ենք ՝սփյուռքի մեր հայրենակիցների այս իրավունքը ևս վերականգնվեց։
Չնայած Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանությունները մերժում և դատապարտում են Բայդենի հայտարարությունը, այնուամենայնիվ այն արդեն իրողություն է, և ոչինչ փոխել չի լինի։

Выражаем глубокую признательность в связи с использованием термина "Геноцид армян" в послании президента США Джо Байдена от 24-го апреля, что фактически свидетельствует об официальном признании величайшего преступления, совершенного в отношении армян в начале 20-го века.
Этот шаг со стороны президента США квалифицируется как восстановление исторической справедливости и истины, подтверждение приверженности правам человека, высшим ценностям и гуманитарным принципам. Полагаем, что в случае своевременного осуждения со стороны руководителей сверхдержав геноцида, совершенного в отношении армян, Азербайджан и Турция не осмелились бы осуществить преступную программу уничтожения народа Арцаха, которая является не чем иным, как продолжением Геноцида армян 1915 года. Мы уверены, что подобные заявления предотвратят новые геноциды.
По сей день судебные иски о праве собственности лишенных родины армян, проживающих в диаспоре, не удовлетворялись в США под предлогом непризнания геноцида. Полагаем, это право наших соотечественников из диаспоры также восстановлено.
Несмотря на то что военно-политические власти Турции и Азербайджана отвергают и осуждают заявление Байдена, это реальность, которую ничего не изменит.