Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում հյուրընկալել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանի գլխավորած պատվիրակությանը
23 ապրիլի 2021
Ապրիլի 23-ին ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է հետպատերազմյան շրջանում Արցախի Հանրապետության և ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրները և դրանց լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմին՝ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ պատերազմի անմիջական կառավարիչը եղել է Ադրբեջանի դաշնակից Թուրքիան, և պատերազմի ելքն էլ վճռվել է հենց Թուրքիայի ունեցած հաջողության շնորհիվ: Խոսելով Արցախի ապագայի մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարը միանշանակ կարևորում է Արցախի հստակ կարգավիճակի հարցը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար և ներկայացրել Արցախ այցի նպատակը, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել մշտապես Արցախի ժողովրդի կողքին լինելու և աջակցելու:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ներառական կրթության փորձագետ Սոֆյա Հովսեփյանը տեղեկացրել է, որ ԱՀ ԿԳՍՄ նախարարության նախաձեռնությամբ մի խումբ մասնագետների ուղեկցությամբ 5-օրյա վերապատրաստման դասընթացներ են կազմակերպել Արցախի հոգեբանների, հատուկ մանկավարժների և լոգոպեդների համար: Նպատակը կրթության առանձահատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների հետ տարվող աշխատանքների բարելավումն է, ինչպես նաև մանկավարժահոգեբանական աջակցության խմբի մասնագետների գիտելիքների, հմտությունների, կարողությունների զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում ներկաները խոսել են ներառական կրթության առանձնահատկությունների, խնդիրների , ծրագրի նկատմամբ ձևավորված վերաբերմունքի, թիմային աշխատանքի, ծնող- ուսուցիչ- կրթության առանձնահատուկ կարիքներ ունեցող աշակերտ փոխհամագործակցության և առհասարակ ներառականության ու ոլորտի կարևորության մասին:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը կարևորել է նման հանդիպումները հատկապես Արցախի համար այս բարդ ժամանակաշրջանում, և երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցությունը դարձնել շարունակական:

Artsakh Republic National Assembly Hosted the Delegation Led by RA MP Sofia Hovsepyan
April 23, NA Speaker Artur Tovmasyan received a delegation led by RA NA deputy Sofia Hovsepyan. Welcoming the guests, the Head of the Parliament presented the problems which Artsakh Republic and people face in the post-war period and the work done to solve them.
Referring to the 44-day war, the NA President stressed that the direct manager of the war was Azerbaijan's ally Turkey and the outcome of the war was resolved thanks to the success of Turkey. Speaking about the future of Artsakh, the Head of the Parliament definitely emphasizes the status of Artsakh.
The guests thanked for the reception and presenting the purpose of the visit to Artsakh expressed readiness to continue to be with and support the people of Artsakh permanently.
Then the meeting continued with the members of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports.
The RA NA Deputy, Inclusive Education Expert Sofia Hovsepyan reported that 5-day training courses for Artsakh psychologists, special pedagogues and speech therapists have been organized by a group of specialists on the initiative of the Ministry of Education. The goal is to improve the work done with children with special needs of education, pedagogical and psychological support of the specialists as well as development of their knowledge, skills and capacity.
During the meeting, those present spoke about the peculiarities of inclusive education, problems, attitude formed towards the program, teamwork, students with the need in special parent-teacher education.
Aram Harutyunyan, Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports, highlighted such meetings especially during this difficult period of Artsakh, and both sides agreed to make cooperation continuous.