Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում հյուրընկալել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանի գլխավորած պատվիրակությանը
23 ապրիլի 2021
Ապրիլի 23-ին ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է հետպատերազմյան շրջանում Արցախի Հանրապետության և ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրները և դրանց լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմին՝ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ պատերազմի անմիջական կառավարիչը եղել է Ադրբեջանի դաշնակից Թուրքիան, և պատերազմի ելքն էլ վճռվել է հենց Թուրքիայի ունեցած հաջողության շնորհիվ: Խոսելով Արցախի ապագայի մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարը միանշանակ կարևորում է Արցախի հստակ կարգավիճակի հարցը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար և ներկայացրել Արցախ այցի նպատակը, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել մշտապես Արցախի ժողովրդի կողքին լինելու և աջակցելու:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ներառական կրթության փորձագետ Սոֆյա Հովսեփյանը տեղեկացրել է, որ ԱՀ ԿԳՍՄ նախարարության նախաձեռնությամբ մի խումբ մասնագետների ուղեկցությամբ 5-օրյա վերապատրաստման դասընթացներ են կազմակերպել Արցախի հոգեբանների, հատուկ մանկավարժների և լոգոպեդների համար: Նպատակը կրթության առանձահատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների հետ տարվող աշխատանքների բարելավումն է, ինչպես նաև մանկավարժահոգեբանական աջակցության խմբի մասնագետների գիտելիքների, հմտությունների, կարողությունների զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում ներկաները խոսել են ներառական կրթության առանձնահատկությունների, խնդիրների , ծրագրի նկատմամբ ձևավորված վերաբերմունքի, թիմային աշխատանքի, ծնող- ուսուցիչ- կրթության առանձնահատուկ կարիքներ ունեցող աշակերտ փոխհամագործակցության և առհասարակ ներառականության ու ոլորտի կարևորության մասին:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը կարևորել է նման հանդիպումները հատկապես Արցախի համար այս բարդ ժամանակաշրջանում, և երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցությունը դարձնել շարունակական:

В Национальном собрании Республики Арцах приняли делегацию, возглавляемую депутатом НС РА Софьей Овсепян
23 апреля 2021
23-го апреля председатель НС Артур Товмасян принял делегацию, возглавляемую депутатом НС РА Софьей Овсепян.
Поприветствовав гостей, глава парламента представил возникшие перед народом и республикой в послевоенный период задачи и работы по их решению. Коснувшись итогов 44-дневной войны, председатель НС подчеркнул, что непосредственным руководителем военных действий была Турция, благодаря успеху которой и был определен исход войны. Говоря о будущем Республики Арцах, глава парламента отметил необходимость решения вопроса о дальнейшем статусе Арцаха.
Гости поблагодарили за прием и рассказали о цели визита в Арцах, а также выразили готовность всегда быть рядом с народом Арцаха и содействовать ему.
Далее встреча продолжилась с членами постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
Депутат НС РА, эксперт инклюзивного образования Софья Овсепян сообщила, что по инициативе Министерства образования и науки Республики Арцах при участии группы специалистов были организованы 5-дневные курсы переподготовки для психологов, специальных педагогов и логопедов Арцаха. Целью данной инициативы является улучшение работы с детьми, имеющими особые потребности в образовании, а также развитие знаний, навыков и умений специалистов группы психолого-педагогической поддержки.
В ходе встречи присутствующие обсудили особенности и проблемы инклюзивного образования, сформировавшееся к программе отношение, командную работу, взаимное сотрудничество между родителем, учителем и ребенком, имеющим особые потребности в образовании, а также важность сферы в целом.
Председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Арам Арутюнян отметил важность подобных встреч в такой сложный для Арцаха период. Обоюдно была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества.