Ապրիլի 23–ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում ԱՀ ԿԳՍՄ նախարարի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է քննարկում` <<Երկարօրյա դպրոց >> ծրագրի հայեցակարգի և հանրակրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններում երկարօրյա ծրագրի կազմակերպման կարգի շուրջ:
Կրթական համակարգում երկարօրյա կրթության ծրագիրը նախատեսվում է մեկնարկել 2021թ սեպտեմբերի մեկից հանրապետության երեք շրջանների քսան դպրոցներում: Նպատակը կրթության որակի բարձրացմանը զուգահեռ տեղահանված ուսուցիչներին աշխատանքով ապահովելն է:
Ծրագրի նպատակն է՝ մասնակցային աշխատանքի, ժամանցի ու դասապատրաստումների միջոցով ամրապնդել դասի ժամանակ ձեռք բերված գիտելիքն ու հմտությունները, բարձրացնել կրթության որակը, չեզոքացնել ծնողների կողմից դասապատրաստման անհավասար պայմանները, ստեղծել սոցիալականացմոն և զբաղվածության նոր հնարավորություններ, ապահովել որակյալ ու բալանսավորված ամենօրյա սնունդ սովորողների համար, հաղթահարել քաղաք-գյուղ կրթական անհամաչափ զարգացումն ու Արցախի շրջանային համայնքները գրավիչ դարձնել քաղաքացիների համար:
Երկարօրյա ծրագիրը նախատեսված է երկարօրյա ծրագիր կազմակերպող հաստատության տարրական և միջին դպրոցի բոլոր աշակերտների համար:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հավանություն են տվել ծրագրին: Քննարկումների արդյունքում եղել են առաջարկներ ծրագրի օրակարգի, խմբերի խտության, չափորոշիչների համակարգի մշակման, ծրագիրը դեռևս միայն տարրական դպրոցում կիրառելու առնչությամբ:
Քննարկումների ավարտին ներկաները որոշել են հնչեցված առաջարկները գրավոր ներկայացնել ԿԳՍՄ, լրացուցիչ քննարկել, վերանայել հայեցակարգի ու կարգի համապատասխան դրույթները:

April 23, the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports organized discussions on the procedure of implementing the concept of "After-School Child Care» program and educational programs in the educational institutions on the initiative of the minister of Education.
The long-term education program is planned to be launched in the curriculum from September 1, 2021 in the three regions of the country. The aim is to provide teachers with job in parallel with improving the quality of education.
The goal of the program is to strengthen the knowledge and skills gained in the classroom, to organize entertainments and lesson preparations, increase the quality of education, neutralize the unequal conditions for the parents, create new social and employment opportunities, provide quality and balanced daily food for the pupils, and overcome the disproportionate attitude in of the city-village relations and to make the Artsakh regional communities attractive to the citizens.
After-school program is designed for all elementary and middle school students.
Members of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports have approved the program. As a result of the discussions, there were proposals on the program agenda, group density and development of the system of standards. Members of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports have approved the program. As a result of the discussions, there were proposals on the program agenda, group density and development of the system of standards. The program is still designed only for elementary school.
At the end of the discussions, those present decided to submit the voiced suggestions in written form to the Ministry of Education for additional discussion and review of the relevant provisions of the concept.