Ապրիլի 22-ին կայացել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը, որը վարում էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Նիստին ներկա էին 30 պատգամավորներ:
7-րդ գումարման 3-րդ նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանն անցել է ապրիլի 22-ի նիստի հարցերի քննարկմանը:
Համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 90-րդ հոդվածի 4-րդ մասի՝ ԱԺ նախագահն առաջարկել է լիագումար նիստում քննարկել և ընդունել հայտարարություն՝ Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերության 2020 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը ներկայացրել է Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արթուր Ներսիսյանը:
Պատգամավորները հարցադրումներ են ուղղել զեկուցողին, նաև հանդես են եկել հանրապետության գլխավոր լրատվամիջոցի բարելավմանն ուղղված, ինչպես նաև ազգային գաղափարախոսություն քարոզող հաղորդումների գործարկման առաջարկներով:
Հաջորդիվ օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին:
«Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին», «Հանրային ծառայությունների համարանիշի մասին», «Նույնականացման քարտերի մասին», «Հյուպատոսական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,««Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը ներկայացրել է ԱՀ ոստիկանության պետ, գնդապետ Արտեմ Հարությունյանը: Առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրինափաթեթի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել: Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացնելուց հետո օրինափաթեթը դրվել է քվեարկության, որի արդյունքում 30 կողմ ձայնով օրենքների նախագծերը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել են որպես առանձին օրենքներ:
«« Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ոստիկանության կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը գլխադասային հանձնաժողովում հավանության էր արժանացել: Լիագումար նիստում օրենքի նախագիծը ևս միաձայն ընդունվել է որպես օրենք:
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարության նախագիծը ներկայացրել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը: Հայտարարության բովանդակությունը ընդունվել է միաձայն:
«Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանի առաջարկով ԱԺ նախագահը բարձր ամբիոնից հրավիրել է ՀՀ ԱԺ նախագահին՝ միջխորհրդարանական հանդիպում անցկացնելու Ստեփանակերտում:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է կառավարության անդամներին ուղղված հարցերով: Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ընթացքում 17 պատգամավորների կողմից հնչեցվել է 29 հարց: Դրանք վերաբերում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ Արցախի հարցի շուրջ ընթացող աշխատանքներին, Արցախի բնակչության և պետական նշանակության ճանապարհների անվտանգությանը, հրադադարի խախտման դեպքերին, պատանդների և գերիների ճակատագրերին, վարկային արտոնությունների ծրագրի մեկնարկին, սոցիալական աջակցության ծրագրերի շարունակականությանը, սպաների բնակարանային ապահովմանը, Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած բնակավայրերի բնակիչներին աշխատատեղերով ապահովմանն ու վճարվող աշխատավարձերի անհամաչափ փոխհատուցմանը և այլն:
Նիստի եզրափակիչ փուլում պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել Արցախի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Հովհաննիսյանը, «Միասնական հայրենիք» խմբակցության պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը և Սեյրան Հայրապետյանը:

April 22, the regular plenary sitting of the Artsakh Republic National Assembly was held chaired by the NA President Artur Tovmasyan.
30 deputies were present at the sitting.
After approving the agendas of the 3rd session and sitting of the 7th convocation the parliament has passed to the discussion of the April 22 sitting issues.
Pursuant to Article 90, Part 4 of the Law "NA Rules of Procedure", the NA President proposed to discuss and adopt a statement on the 106th anniversary of the Armenian Genocide at the plenary sitting.
The report on the activities of the Artsakh Public Television and Radio Company in 2020 was presented by the Chairman of the Board of the Public Television and Radio Company Arthur Nersisyan.
The deputies asked questions to the rapporteur, made proposals to improve the main media of the republic, as well as to launch programs propagating the national ideology.
The next issues to be discussed were the draft laws.
The package of draft laws "On the State Population Register", "On Public Service Number", "On Identification Cards", "On Making Amendments to the Law "On Consular Service", "On Making Amendments to the Law "On State Registration of Property Rights", "On Making Amendments the Law "On Keeping of the Arrested and Detained Persons", "On Making Amendments to the Law "On State Duty"" was presented by the Chief of Police of the Republic of Artsakh, Colonel Artem Harutyunyan.
The draft law "On Making Amendments to the Law on the Approval of the Disciplinary Code of the Nagorno Karabakh Republic Police" was approved by the Head Commission. At the plenary session, the bill was unanimously adopted as a law.
The draft statement on the 106th anniversary of the Armenian Genocide was presented by the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Vahram Balayan. The content of the statement was adopted unanimously.
At the suggestion of Davit Ishkhanyan, MP of the "Armenian Revolutionary Federation" faction, the NA President officially invited the RA NA Speaker to hold an inter-parliamentary meeting in Stepanakert.
After the break, the sitting continued with questions addressed to the members of the government. During the question and answer session with the government, 29 questions were asked by 17 deputies. These referred to the work of the OSCE Minsk Group on the Artsakh issue, the security of the people of Artsakh, state roads, ceasefire violations, the fate of hostages and prisoners, the launch of a credit program, the continuation of social assistance programs, the provision of housing for officers, providing jobs to the residents of the settlements and out of control of Artsakh, disproportionate compensation of salaries paid for, etc.
In the final stage of the sitting, Karen Hovhannisyan, a member of the Artsakh "Justice" faction, Gagik Baghunts and Seyran Hayrapetyan, members of the "United Motherland" faction, made statements.