Ապրիլի 22-ին կայացել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը, որը վարում էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Նիստին ներկա էին 30 պատգամավորներ:
7-րդ գումարման 3-րդ նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանն անցել է ապրիլի 22-ի նիստի հարցերի քննարկմանը:
Համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 90-րդ հոդվածի 4-րդ մասի՝ ԱԺ նախագահն առաջարկել է լիագումար նիստում քննարկել և ընդունել հայտարարություն՝ Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերության 2020 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը ներկայացրել է Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արթուր Ներսիսյանը:
Պատգամավորները հարցադրումներ են ուղղել զեկուցողին, նաև հանդես են եկել հանրապետության գլխավոր լրատվամիջոցի բարելավմանն ուղղված, ինչպես նաև ազգային գաղափարախոսություն քարոզող հաղորդումների գործարկման առաջարկներով:
Հաջորդիվ օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին:
«Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին», «Հանրային ծառայությունների համարանիշի մասին», «Նույնականացման քարտերի մասին», «Հյուպատոսական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,««Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը ներկայացրել է ԱՀ ոստիկանության պետ, գնդապետ Արտեմ Հարությունյանը: Առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրինափաթեթի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել: Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացնելուց հետո օրինափաթեթը դրվել է քվեարկության, որի արդյունքում 30 կողմ ձայնով օրենքների նախագծերը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել են որպես առանձին օրենքներ:
«« Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ոստիկանության կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը գլխադասային հանձնաժողովում հավանության էր արժանացել: Լիագումար նիստում օրենքի նախագիծը ևս միաձայն ընդունվել է որպես օրենք:
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարության նախագիծը ներկայացրել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը: Հայտարարության բովանդակությունը ընդունվել է միաձայն:
«Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանի առաջարկով ԱԺ նախագահը բարձր ամբիոնից հրավիրել է ՀՀ ԱԺ նախագահին՝ միջխորհրդարանական հանդիպում անցկացնելու Ստեփանակերտում:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է կառավարության անդամներին ուղղված հարցերով: Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ընթացքում 17 պատգամավորների կողմից հնչեցվել է 29 հարց: Դրանք վերաբերում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ Արցախի հարցի շուրջ ընթացող աշխատանքներին, Արցախի բնակչության և պետական նշանակության ճանապարհների անվտանգությանը, հրադադարի խախտման դեպքերին, պատանդների և գերիների ճակատագրերին, վարկային արտոնությունների ծրագրի մեկնարկին, սոցիալական աջակցության ծրագրերի շարունակականությանը, սպաների բնակարանային ապահովմանը, Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած բնակավայրերի բնակիչներին աշխատատեղերով ապահովմանն ու վճարվող աշխատավարձերի անհամաչափ փոխհատուցմանը և այլն:
Նիստի եզրափակիչ փուլում պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել Արցախի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Հովհաննիսյանը, «Միասնական հայրենիք» խմբակցության պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը և Սեյրան Հայրապետյանը:

22-го апреля состоялось очередное заседание Национального собрания Республики Арцах, которое вел председатель НС Артур Товмасян.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент приступил к обсуждению вопросов.
Согласно части 4 статьи 90 закона "Регламент Национального собрания", председатель НС предложил на пленарном заседании обсудить и принять заявление в связи с 106-й годовщиной Геноцида армян.
Далее парламент заслушал сообщение о деятельности Общественной телерадиокомпании Республики Арцах за 2020 год, которое представил председатель совета Общественной телерадиокомпании Артур Нерсисян.
Депутаты задали докладчику вопросы, а также выступили с предложениями по улучшению главного средства массовой информации республики, а также по запуску программ, пропагандирующих национальную идеологию.
Далее парламент приступил к рассмотрению законодательных инициатив.
Пакет законопроектов Республики Арцах "О государственном регистре населения", "О номерном знаке общественных услуг", "Об идентификационных картах", «О внесении изменения в закон "О консульской службе"», «О внесении изменения в закон "О государственной регистрации прав на имущество"», «О внесении изменения в закон "О содержании задержанных и арестованных лиц"», «О внесении дополнений в закон "О государственной пошлине"» представил начальник Полиции Республики Арцах, полковник Артем Арутюнян. По словам начальника Полиции, после принятия пакета законопроектов в первом чтении предложений относительно пакета не поступало.
После получения положительного заключения головной комиссии парламент 30 голосами "за" принял пакет во втором чтении.
Проект закона «О внесении изменений в закон "Об утверждении дисциплинарного устава Полиции Нагорно-Карабахской Республики"» был одобрен на заседании профильной комиссией.
Парламент единогласно принял закон.
Проект заявления по случаю 106-й годовщины Геноцида армян представил председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Ваграм Балаян. Парламент единогласно одобрил содержание заявления.
По инициативе депутата фракции "Армянская Революционная Федерация" Давида Ишханяна председатель НС с высокой трибуны предложил председателю НС Республики Армения провести в Степанакерте межпарламентскую встречу.
После перерыва состоялась процедура вопросов и ответов между депутатами и членами правительства. В общей сложности депутаты задали 29 вопросов. Члены правительства ответили на вопросы, касающиеся работ Минской группы ОБСЕ по Арцахскому вопросу, безопасности населения Арцаха и дорог, имеющих стратегическое значение, случаев нарушения режима прекращения огня, судеб заложников и пленных, старта программы кредитных льгот, продолжения программ социальной поддержки, жилищного обеспечения офицеров, обеспечения жильем жителей населенных пунктов, перешедших под контроль противника, а также несоразмерной компенсации выплачиваемых заработных плат и т. д.
На заключительном этапе заседания с депутатскими заявлениями выступили депутат фракции "Справедливость" Арцаха Карен Ованнисян, депутаты фракции "Единая Родина" Гагик Багунц и Сейран Айрапетян.