ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 106-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
22 ապրիլի 2021
ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 106-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
Ապրիլի 24-ին աշխարհի բոլոր ծագերում հայ ժողովուրդը և բարի կամքի տեր մարդիկ ոգեկոչելու են մեր 1,5 մլն սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հայ ժողովրդին իր պատմական հայրենիքում բնաջնջելու Թուրքիայի հանցավոր քաղաքականությունը հանդիսացավ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը:
Այդ ամենը կատարվեց աշխարհի լուռ և շահանկատ հայացքի ներքո: Մեր ժողովրդի միլիոնավոր զավակներ ցեղասպանվեցին, հայրենազրկվեցին:
Պետականորեն կազմակերպված, այլատյացության ծնունդ այդ հանցագործությունը չունի վաղեմության ժամկետ:
Ոճրագործին չպատժելը նրան մղում է նոր հանցագործության: Այս ճշմարտությունը դարձնելով գործելաոճ, ավելի քան մեկ դար անց, Թուրքիայի ղեկավարությունը շարունակում է հետապնդել հայ ժողովրդին:
Այսօր Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ժխտողականության և արդարացման քաղաքականությունը որդեգրել է նրա հոգեզավակ Ադրբեջանը: Բաքվում, Սումգայիթում, Գանձակում, Գետաշենում և Մարաղայում կին, ծեր ու մանուկ սպանվեցին, հազարավոր մարդիկ էլ տեղահանվեցին հայ լինելու պատճառով:
2020թ. Արցախյան 3-րդ պատերազմը, բազմահազար անմեղ զոհերը, հայրենի երկրի մեծ մասի կորուստը, հետպատերազմյան շրջանում հայկական ազգային, քրիստոնեական հուշարձանների նկատմամբ անհանդուրժողական վերաբերմունքը նորից և նորից հուշում են, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը իրենց քաղաքական օրակարգից հայասպանության ծրագիրը չեն հանել:
Ոգեկոչելով մեր սրբադասված նահատակներին՝ հայ ժողովրդի արժանապատվությունը և գերագույն արժեք պետականությունը պահպանելու համար, մենք ազգովի առավել քան պատասխանատու պետք է վերաբերվենք ներքին և արտաքին առկա մարտահրավերներին: Մենք պետք է շարունակենք ապրել ու արարել հայրենի հողում: Դա կլինի լավագույն հաղթաթուղթը Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչման ու դատապարտման ճանապարհին:

В СВЯЗИ С 106-Й ГОДОВЩИНОЙ ГЕНОЦИДА АРМЯН
24-го апреля во всех уголках мира армянский народ и люди доброй воли чтят память 1,5 млн наших святых мучеников.
Преступная политика Турции по истреблению армянского народа на своей исторической родине стала первым геноцидом 20-го века.
Все это произошло с молчаливого согласия мирового сообщества. Миллионы детей нашего народа подверглись геноциду, лишились родины.
Это преступление, организованное на государственном уровне и совершенное на почве ксенофобии, не имеет срока давности.
Безнаказанность преступника побуждает его к совершению нового преступления. Преобразовав данную истину в стиль действий, спустя почти век руководство Турции продолжает преследовать армянский народ.
Политику Турции, основанную на отрицании и оправдании Геноцида армян, взял на вооружение родственный ей Азербайджан. В Баку, Сумгаите, Гандзаке, Геташене и Мараге были убиты женщины, старики и дети, а тысячи людей были депортированы по причине национальной принадлежности.
Третья Арцахская война 2020 года, многотысячные невинные жертвы, потеря большей части родины, нетерпимое отношение к армянским национальным и христианским памятникам в послевоенный период – все это вновь подтверждает, что Турция и Азербайджан не сняли с политической повестки программу Геноцида армян.
Обращаясь к памяти наших святых мучеников, мы всей нацией более чем ответственно должны относиться к существующим внутренним и внешним вызовам, чтобы суметь сохранить достоинство и высшую ценность армянского народа – государственность. Мы должны продолжать жить и созидать на родной земле. Это будет лучшей козырной картой на пути к всеобщему признанию и осуждению Геноцида армян.