Ապրիլի 21-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ:
Մեկ րոպե լռությամբ ներկաները հարգել են պատերազմում զոհված հայորդիների հիշատակը: Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանը 44- օրյա պատերազմի ընթացքում 50 զոհ է տվել: Հաղթահարել հոգեբանական բարդույթները ու միասին լուծում տալ երկրի առջև ծառացած խնդիրներին՝ սա էր օրենսդիրի ղեկավարի հիմնական ուղերձն արցախցիներին:
Գնահատելով համալսարանի ներուժը՝ Արթուր Թովմասյանը կրթական գործը առավել նվիրվածությամբ կազմակերպելու, սերունդներ դաստիարակելու կոչով է դիմել համալսարանականներին: Նա շեշտել է, որ բուհն անպայման պետք է պահպանի «Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարան» անվանումը՝ որպես Շուշի վերադառնալու իրավունքի առհավատչյա:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է ետպատերազմյան խնդիրները լուծելու՝ իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերին, սոցիալական ծրագրերին ու դրանց համար հիմք հանդիսացող օրենսդրական նախաձեռնություններին:
Պատասխանելով ներկաների հարցերին՝ Արթուր Թովմասյանը պարզաբանումներ է տվել առկա աշխարհաքաղաքական զարգացումների, պաշտպանության բանակի կարգավիճակի, ագրարային քաղաքականության վերաբերյալ: Նա ընդգծել է, որ կարևորագույնն ու առաջնահերթությունն Արցախի կարգավիճակն ու ժողովրդի անվտանգությունն է:
Հանդիպմանը ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը, պատգամավոր Էլեոնորա Ավանեսյանը:

Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян 21-го апреля встретился с профессорско-преподавательским составом Шушинского технологического университета.
Присутствующие минутой молчания почтили память павших в войне сынов армянского народа. В ходе 44-дневной войны Шушинский технологический университет потерял 50 студентов и выпускников. Преодоление психологических комплексов и совместное решение стоящих перед страной проблем - главный посыл главы законодательной власти народу Арцаха. Он подчеркнул, что вуз должен сохранить название "Шушинский технологический университет" как залог права на возвращение в Шуши.
Артур Товмасян, оценив потенциал вуза, призвал к более целеустремленной организации учебной работы и воспитанию поколений.
Глава парламента коснулся также предпринимаемых со стороны властей шагов по решению послевоенных проблем, социальных программ и законодательных инициатив.
Отвечая на вопросы присутствующих, Артур Товмасян представил разъяснения относительно существующих геополитических развитий, статуса Армии обороны и аграрной политики. Глава парламента подчеркнул, что приоритетом является решение вопроса о статусе Республики Арцах и безопасности народа.
На встрече присутствовали заместитель председателя НС Гагик Багунц, секретарь фракции "Свободная Родина-ОГА" Элеонора Аванесян.