Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
Ապրիլի 20-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստ:
Օրակարգում Արցախի Հանրային հեռուստառադիոընկերության 2020 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումն էր: Այն ներկայացրեց Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արթուր Ներսիսյանը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Արցախի Հանրային հեռուստառադիոընկերությունը ապահովել է քաղաքական, կրթական, գիտալուսավորչական ու այլ կարգի տեղեկատվություն ստանալու քաղաքացիների իրավունքը: Տարին պատասխանատու էր մի շարք առումներով:
«Համապետական ընտրությունների լուսաբանումն իրականացվել է պատշաճ մակարդակով: Նախընտրական քարոզչության համար բոլոր թեկնածուների ու կուսակցությունների համար ապահովվել է հավասար պայմաններ»,-ասել է Արթուր Ներսիսյանը:
Համավարակով ու Արցախին պատուհասած պատերազմի պատճառով Հանրային հեռուստառադիոընկերության ծրագրերը փոփոխության են ենթարկվել. մի շարք հաղորդումներ դուրս են մղվել եթերացանկից, որոշների ձևաչափն է փոխվել:
Բարեփոխումներ են իրականացվել ռադիոյի ոլորտում: 2020 թվականի սեպտեմբերից հանրային ռադիոն հեռարձակվում է շուրջօրյա՝ նախկին 5 ժամի փոխարեն: Ռադիոյի` նոր թվային տեխնիկայով համալրումը կատարվել է պահուստային ֆոնդից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանի բյուջեն պլանավորվել էր 404 մլն 262 հազար դրամի չափով, որտեղ սեփական եկամուտները պլանավորել էին 15 մլն-ի չափով: Սակայն բյուջեի կատարողականը կազմել է 369 մլն 952 հազար դրամ, որի պատճառը պատերազմով պայմանավորված հաղորդումների ծավալի կրճատումն էր ու սեփական եկամուտների փաստացի ծավալի 11 մլն ցուցանիշը:
Չնայած գործող մարտահրավերներին՝ Արցախի Հանրային հեռուստառադիոընկերության պաշտոնական էջի դիտումների քանակը ավելացել է ավելի քան մեկ մլն-ով:
Պատգամավորները հարցադրումներ են ուղղել զեկուցողին, նաև հանդես են եկել հանրապետության գլխավոր լրատվամիջոցի բարելավմանն ուղղված առաջարկներով: Եզրափակելով նիստը՝ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը տեղեկացրեց, որ Արցախի Հանրային հեռուստառադիոընկերության 2020 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը կներկայացվի Ազգային ժողովի լիագումար նիստի քննարկմանը:

Постоянная комиссия НС Республики Арцах по внешним сношениям созвала заседание
Постоянная комиссия Национального собрания Республики Арцах по внешним сношениям 20-го апреля созвала заседание.
Комиссия заслушала сообщение о деятельности Общественной телерадиокомпании Республики Арцах за 2020 год, которое представил председатель совета Общественной телерадиокомпании Артур Нерсисян.
За отчетный период Общественная телерадиокомпания Республики Арцах обеспечила право граждан на получение политической, образовательной, научно-просветительской и иной информации. Год был ответственным по ряду причин.
"Освещение общегосударственных выборов было осуществлено на должном уровне. Для всех кандидатов и партий были обеспечены равные условия для предвыборной агитации", - отметил Артур Нерсисян.
По причине войны и пандемии программы общественной телерадиокомпании были изменены: ряд программ был снят с эфира, у некоторых был изменен формат.
По словам докладчика, проведены также реформы в сфере радио. С сентября 2020 года Общественное радио транслирует программы круглосуточно вместо прежних 5 часов. За счет средств резервного фонда была приобретена новая цифровая техника.
Бюджет отчетного периода был запланирован в размере 404 млн 262 тыс драмов. Собственные доходы были запланированы в размере 15 млн. Однако исполнение бюджета составило 369 млн 952 тыс драмов. Причиной послужило сокращение объема передач, что обусловлено войной и фактическим показателем собственных доходов в размере 11 млн драмов.
По словам Артура Нерсисяна, несмотря на существующие вызовы, количество просмотров официальной страницы Общественной телерадиокомпании Арцаха увеличилось более чем на миллион.
Депутаты задали докладчику вопросы, а также выступили с предложениями по улучшению главного СМИ республики.
Подводя итоги заседания, председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Ваграм Балаян сообщил, что сообщение о деятельности Общественной телерадиокомпании Республики Арцах за 2020 год будет рассмотрено на пленарном заседании НС.