Ապրիլի 20-ին ԱՀ ԱԺ Արթուր Թովմասյանն ԱրՊՀ-ում հանդիպել է պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողության հետ:
ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը, ողջունելով խորհրդարանի նախագահին, նշել է, որ գիտխորհրդի որոշմամբ համալսարանում մեկնարկել է «Արցախ. ներկան և ապագան» ծրագիրը,որի շրջանակներում առաջին հյուրն ԱԺ նախագահն է:
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 2020թ. աշնանային արյունոտ պատերազմում զոհված ԱրՊՀ 23 նահատակների հիշատակը:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար ու, կարևորելով նման ձևաչափով հանդիպումները, ներկայացրել 7-րդ գումարման ԱԺ մինչպատերազմական և հետպատերազմյան գործունեությունը, մասնավորապես՝ անդրադարձել է ԱԺ-ում ժամանակածին օրինագծերի ընդունմանը:
Արթուր Թովմասյանը բարձր է գնահատել Արցախի մայր բուհի գիտակրթական գործունեությունը, ԱԺ և ԱրՊՀ համագործակցությունը, մասնավորապես ողջունել է համալսարանականների արձագանքը «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի վերաբերյալ:
Հանդիպումը շարունակվել է հարց ու պատասխանի ձևաչափով: Արցախի հետագա կարգավիճակին, հայ գերիների ճակատագրին, երկրի անվտանգությանը և տարածքային ամբողջականությանը, առկա մարտահրավերներին դիմակայելուն, նախկին և ներկա բռնի տեղահանվածների բնակարանային խնդիրներին էին վերաբերում համալսարանականների հարցադրումները:
«Արցախը պետք է լինի անվտանգ, կարգավիճակի հարցը և բանակցային գործընթացի վերսկսումը հրատապ է: Առանց կարգավիճակի Արցախը գոյություն ունենալ չի կարող:Միաբանությամբ անպայման կհասնենք հաջողությունների»,- իր խոսքում շեշտել է ԱԺ նախագահը:

Артур Товмасян 20-го апреля встретился с профессорско-преподавательским составом и студентами АрГУ.
Ректор АрГУ Армен Саркисян, поприветствовав председателя парламента, сообщил, что по решению ученого совета в университете стартовала программа "Арцах: настоящее и будущее", в рамках которого первым гостем является председатель НС. Присутствующие минутой молчания почтили память 23 студентов и выпускников АрГУ, погибших в кровавой войне осенью 2020 года.
Председатель НС поблагодарил за приглашение и, подчеркнув важность встреч в подобном формате, представил деятельность парламента 7-го созыва в мирный и послевоенный периоды, особенного отметив принятие в НС актуальных законов.
Артур Товмасян высоко оценил научно-образовательную деятельность Арцахского государственного университета и сотрудничество парламента и АрГУ, а также поприветствовал интерес университета в отношении законопроекта «О внесении изменения в закон "О языке"».
Далее встреча продолжилась в формате вопросов и ответов. Присутствующие задали главе парламента вопросы, касающиеся дальнейшего статуса Арцаха, судьбы армянских пленных, безопасности и территориальной целостности страны, противостояния существующим вызовам, жилищных проблем вынужденных переселенцев.
"Арцах должен быть безопасным, необходимо срочно возобновить переговорный процесс и решить вопрос о дальнейшем статусе. Арцах не может существовать без статуса. Благодаря единству мы обязательно добьемся успеха", - отметил глава парламента.