Ապրիլի 20-ին ԱՀ ԱԺ Արթուր Թովմասյանն ԱրՊՀ-ում հանդիպել է պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողության հետ:
ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը, ողջունելով խորհրդարանի նախագահին, նշել է, որ գիտխորհրդի որոշմամբ համալսարանում մեկնարկել է «Արցախ. ներկան և ապագան» ծրագիրը,որի շրջանակներում առաջին հյուրն ԱԺ նախագահն է:
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 2020թ. աշնանային արյունոտ պատերազմում զոհված ԱրՊՀ 23 նահատակների հիշատակը:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար ու, կարևորելով նման ձևաչափով հանդիպումները, ներկայացրել 7-րդ գումարման ԱԺ մինչպատերազմական և հետպատերազմյան գործունեությունը, մասնավորապես՝ անդրադարձել է ԱԺ-ում ժամանակածին օրինագծերի ընդունմանը:
Արթուր Թովմասյանը բարձր է գնահատել Արցախի մայր բուհի գիտակրթական գործունեությունը, ԱԺ և ԱրՊՀ համագործակցությունը, մասնավորապես ողջունել է համալսարանականների արձագանքը «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի վերաբերյալ:
Հանդիպումը շարունակվել է հարց ու պատասխանի ձևաչափով: Արցախի հետագա կարգավիճակին, հայ գերիների ճակատագրին, երկրի անվտանգությանը և տարածքային ամբողջականությանը, առկա մարտահրավերներին դիմակայելուն, նախկին և ներկա բռնի տեղահանվածների բնակարանային խնդիրներին էին վերաբերում համալսարանականների հարցադրումները:
«Արցախը պետք է լինի անվտանգ, կարգավիճակի հարցը և բանակցային գործընթացի վերսկսումը հրատապ է: Առանց կարգավիճակի Արցախը գոյություն ունենալ չի կարող:Միաբանությամբ անպայման կհասնենք հաջողությունների»,- իր խոսքում շեշտել է ԱԺ նախագահը:

April 20, Arthur Tovmasyan, President of the National Assembly, met with the teaching staff and students at the ArSU.
Welcoming the Head of the Parliament, the ArSU Rector Armen Sargsyan noted that by the decision of the University Academic Council the university has started the program «Artsakh. Present and Future” program, within the framework of which the first guest is the NA President.
Those present observed a minute of silence in the memory of the 23 martyrs of the University killed in the 2020 bloody war.
The NA President thanked for the invitation and, highlighting the importance of meetings in such format, presented the activities of the 7th convocation NA before and after the war. He touched upon the adoption of the contemporary bills raised in the National Assembly.
Artur Tovmasyan praised the scientific-educational activities of Artsakh State University, cooperation between the NA and ArSU. In particular, he welcomed the response of the university students to the bill on amendments to the Law “On Language”.
The meeting continued in the Q&A format. On the fate of Artsakh, the fate of the Armenian detainees, the country's security and territorial integrity and the existing challenges have been the main issues raised by the university students.
"Artsakh should be safe, and the resumption of negotiations on the status issue is urgent. Artsakh cannot exist without status. We will definitely succeed in the unity, " the NA President stressed.