ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ֆրանսիայի Հայ վետերանների և դիմադրության մարտիկների ազգային ասոցիացիայի դրոշակակիր Աշոտ Շմավոնյանի մահվան կապակցությամբ
19 ապրիլի 2021
«Խորին ցավով տեղեկացա իմ ընկերոջ՝ ֆրանսահայ ականավոր գործիչ, արցախյան ազատամարտի հերոս, Մոնթե Մելքոնյանի/Ավո/ սխրակից ու համախոհ, մարտական ընկեր Աշոտ Շմավոնյանի և նրա սիրելի տիկնոջ միաժամանակյա կորստյան բոթին։
Մեծ է Աշոտ Շմավոնյանի ներդրումը ֆրանսիական սփյուռքում հայեցի ազգային արժեհամակարգի պահպանման գործում։
Նա իր ողջ գիտակցական կյանքը նվիրել է հայ դատի պաշտպանությանը, հսկայական ներդրում ունեցել Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության և Արցախի անկախության ճանաչման հարցում:
Հայազգի քաջորդին ֆրանսիական բանակի եռանդուն ռազմական գործիչ էր, անցյալ դարի 70-ականներին սփյուռքում սկիզբ առած հայ ազատագրական շարժման առաջնորդներից:
Անուրանալի է մեծ հայրենասերի վաստակը հատկապես արցախյան 1-ին պատերազմի ընթացքում Արցախին ցուցաբերած բազմակողմանի աջակցության գործում։
Իր մարդասիրական և բարեգործական ծրագրերով նա Արցախի և հայ ժողովրդի կողքին էր նաև 2020թ 44-օրյա պատերազմի օրերին։
Համոզված ենք, որ մեծ հայորդու լուսավոր հիշատակը վառ է մնալու, և մեր ժողովուրդը նրան ընդմիշտ հիշելու է հպարտության ու երախտագիտության զգացումներով։
Նրա հեռացումը մեծ կորուստ է հայ ժողովրդի համար։ Մեր անկեղծ վշտակցությունն ու զորակցություն ենք հայտնում Արցախի նվիրլյալի զավակներին, հարազատներին, ընկերներին»։

Я был глубоко опечален, узнав об одновременной кончине моего друга, выдающегося французского деятеля армянского происхождения, героя Арцахской войны, единомышленника и соратника Монте Мелконяна (Аво), боевого товарища Ашота Шмавоняна и его любимой супруги.
Ашот Шмавонян внес огромный вклад в дело сохранения армянской национальной системы ценностей в армянской диаспоре Франции.
Всю свою сознательную жизнь он посвятил защите политики Ай Дата, внес колоссальный вклад в дело признания Францией Геноцида армян и независимости Арцаха.
Ашот Шмавонян был энергичным военным деятелем французской армии, одним из лидеров армянского освободительного движения, зародившегося в диаспоре в 70-х годах прошлого века.
Неоценим также вклад великого патриота в дело всестороннего содействия Арцаху в ходе первой Арцахской войны.
Он был рядом с Арцахом и армянским народом также в дни 44-дневной войны 2020 года, осуществляя гуманитарные и благотворительные программы.
Мы убеждены, что светлая память о великом армянине навсегда останется яркой, а наш народ будет вспоминать его с гордостью и благодарностью.
Уход Ашота Шмавоняна – большая потеря для армянского народа. Выражаем наши искренние соболезнования и поддержку детям, родным и друзьям.