Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ ապրիլի 16-ին հրավիրել է արտահերթ լիագումար նիստ: Այն վարում էր Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգում երկու օրինագիծ էր:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է արդարադատության նախարարի տեղակալ Կամո Քոչարյանը:
Հաշվի առնելով հետպատերազմյան իրավիճակն Արցախում և Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի անձնակազմը համալրելու անհրաժեշտությունը՝ առաջարկվում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում պայմանագրային զինվորական ծառայության անցնելու կարգը և պայմանագրային զինվորական ծառայության մեջ գտնվելու սահմանային տարիքը նախատեսող հոդվածներում կատարել փոփոխություններ:
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը: Հանձնաժողովային քննարկման փուլում օրինագիծն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը, Սեյրան Հայրապետյանն առաջարկել է այն ընդունել օրենքի տեսքով:
Քվերակության արդյունքում օրենքի նախագիծն ընդունվել է միաձայն:
Լիագումար նիստի օրակարգի հաջորդ հարցը «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծն էր: Այն մշակվել է արդարադատության նախարարության աշխատակազմի կողմից:
Օրինագծով առաջարկվում է փոփոխություն և լրացումներ կատարել «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում՝ նպատակ ունենալով օրենքով նախատեսված դեպքերում կատարողական վարույթները ավարտվելու կամ կարճվելու դեպքերում սահմանել կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը չգանձելու դեպքերը:
Ներկայացնելով օրինագիծը՝ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կամո Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում օրինագծի քննարկման ժամանակ հնչեցված առաջարկությունն ընդունվել և ընդգրկվել է օրինագծի մեջ:
Նախագիծն արժանացել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: Հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել:
Օրինագծի ընդունմամբ՝ հաշվի առնելով հայտարարված ռազմական դրությունը, ստեղծված իրադրության առանձնահատկությունները, հնարավորինս կբարելավվեն թե պարտապանների, թե պարտատերերի վիճակները:

April 16, Artsakh Republic National Assembly convened a special plenary sitting on the initiative of the President of the Republic. It was chaired by the National Assembly President, Artur Tovmasyan.
There were two bills on the agenda.
The draft law "On Making Amendments to the Law on Military Service and the Status of Servicemen" was presented by Deputy Minister of Justice Kamo Kocharyan.
Taking into account the post-war situation in Artsakh, the need to staff the Armed Forces of the Artsakh Republic, it was proposed to make changes in the Law “On Military Service and the Status of a Soldier” in the articles stipulating the transition to contract military service and the age limit for contract military service.
Seyran Hayrapetyan, Chairman of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan, made a related report. At the stage of committee discussion, the bill was approved by the committee; Seyran Hayrapetyan proposed to adopt it in the form of a law.
As a result of the vote, the bill was adopted unanimously.
The next issue on the agenda of the plenary session was the bill "On Making Amendments and Addenda to the Law “On Compulsory Execution of Judicial Acts"”. It was developed by the staff of the Ministry of Justice. The bill proposes amendments to the Law on Compulsory Enforcement of Judicial Acts with the aim of defining the cases of non-collection of costs of enforcement actions in cases of completion or termination of enforcement proceedings in cases provided by law.
Introducing the bill, Deputy Minister of Justice Kamo Kocharyan said that the proposal voiced during the discussion of the bill at the sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs was accepted and included in the bill.
The draft was approved by the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. The chairman of the commission Sevak Aghajanyan suggested voting for.
With the adoption of the bill, taking into account the declared martial law, the peculiarities of the current situation, the situation of both debtors and creditors will be improved as much as possible.