Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ ապրիլի 16-ին հրավիրել է արտահերթ լիագումար նիստ: Այն վարում էր Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգում երկու օրինագիծ էր:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է արդարադատության նախարարի տեղակալ Կամո Քոչարյանը:
Հաշվի առնելով հետպատերազմյան իրավիճակն Արցախում և Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի անձնակազմը համալրելու անհրաժեշտությունը՝ առաջարկվում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում պայմանագրային զինվորական ծառայության անցնելու կարգը և պայմանագրային զինվորական ծառայության մեջ գտնվելու սահմանային տարիքը նախատեսող հոդվածներում կատարել փոփոխություններ:
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը: Հանձնաժողովային քննարկման փուլում օրինագիծն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը, Սեյրան Հայրապետյանն առաջարկել է այն ընդունել օրենքի տեսքով:
Քվերակության արդյունքում օրենքի նախագիծն ընդունվել է միաձայն:
Լիագումար նիստի օրակարգի հաջորդ հարցը «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծն էր: Այն մշակվել է արդարադատության նախարարության աշխատակազմի կողմից:
Օրինագծով առաջարկվում է փոփոխություն և լրացումներ կատարել «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում՝ նպատակ ունենալով օրենքով նախատեսված դեպքերում կատարողական վարույթները ավարտվելու կամ կարճվելու դեպքերում սահմանել կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը չգանձելու դեպքերը:
Ներկայացնելով օրինագիծը՝ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կամո Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում օրինագծի քննարկման ժամանակ հնչեցված առաջարկությունն ընդունվել և ընդգրկվել է օրինագծի մեջ:
Նախագիծն արժանացել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: Հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել:
Օրինագծի ընդունմամբ՝ հաշվի առնելով հայտարարված ռազմական դրությունը, ստեղծված իրադրության առանձնահատկությունները, հնարավորինս կբարելավվեն թե պարտապանների, թե պարտատերերի վիճակները:

Парламент Республики Арцах созвал внеочередное заседание
По инициативе президента Республики Арцах Национальное собрание 16-го апреля созвало внеочередное пленарное заседание, которое вел председатель Национального собрания Артур Товмасян.
Проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"» на рассмотрение парламента представил заместитель министра юстиции Камо Кочарян.
По словам докладчика, учитывая послевоенную ситуацию в Арцахе и необходимость пополнения состава Вооруженных сил Республики Арцах, предлагается внести изменения в соответствующие статьи закона, предусматривающие порядок прохождения контрактной воинской службы и предельный возраст пребывания на контрактной воинской службе.
С содокладом выступил председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Сейран Айрапетян.   Председатель комиссии сообщил, что законопроект был одобрен профильной комиссией, предложив принять его в качестве закона.
Далее парламент рассмотрел законопроект «О внесении изменения и дополнений в закон "О принудительном исполнении судебных актов"». Проект был разработан аппаратом министерства юстиции. Законопроектом предлагается в предусмотренных законом случаях при окончании или прекращении исполнительных производств установить случаи не взимания расходов на совершение исполнительных действий.
Представляя законопроект, заместитель министра юстиции Камо Кочарян сообщил, что предложение, прозвучавшее во время обсуждения законопроекта на заседании постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, также было внесено в законопроект.
Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Севак Агаджанян представил положительное заключение профильной комиссии относительно законопроекта.
Учитывая объявленное военное положение и особенности сложившейся ситуации, при принятии законопроекта по возможности улучшатся состояния как должников, так и кредиторов.