Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը դատապարտել է Ադրբեջանի հերթական հայատյաց քաղաքականությունը
Օրերս Բաքվում բացված «Ռազմավարի ցուցահանդես–պուրակ»-ը Ադրբեջանի իշխանության հերթական հայատյաց ու ցեղասպան քաղաքականության ցայտուն դրսևորումն էր: Հայ զինվորներին և ռազմագերիներին պատկերող անմարդկային, նվաստացուցիչ տեսարանների ականատեսը եղանք:
Ադրբեջանական վերնախավի նմանօրինակ վերաբերմունքը ոչ միայն անտեսում և ոտնահարում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, այլև վկայում է 1994թ. մայիսի 12-ից սկսած Ադրբեջանի՝ ազգամիջյան թշնամանքով շաղախված ռազմաքաղաքական ղեկավարության գործունեության շարունակությունը:
2020թ. աշնանային պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր հայտարարություններից մեկում նշել է, որ ինքն այնպիսի հայատյաց սերունդ է աճեցրել, որն էլ վճռել է պատերազմի ելքը:
Այդպես Ադրբեջանն ակնհայտորեն ցույց է տալիս իր հակահումանիստական և հակաբարոյական կեցվածքը, դրանով իսկ բացահայտելով ադրբեջանական բանտերում հայ գերիների ու պատանդների նկատմամբ իր վայրագությունները:
Հիմնովին դատապարտում ենք Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հայակործան գործունեությունը և կոչ ենք անում միջազգային մարդասիրական հանրությանն ու շահագրգիռ կառույցներին պատշաճ գնահատական տալ ազգային արժանապատվության ոտնահարման և նվաստացման իրողություններին:

Открывшаяся в Баку "выставка" стала очередным ярким проявлением армяноненавистнической и геноцидальной политики властей Азербайджана. Мы стали свидетелями бесчеловечных и унизительных сцен, изображающих армянских солдат и военнопленных.
Подобное отношение азербайджанской элиты не только игнорирует и попирает нормы международного гуманитарного права, но и свидетельствует о продолжении деятельности военно-политического руководства Азербайджана, основанной на межнациональной вражде.
После окончания войны, развязанной Азербайджаном осенью 2020 года, президент Азербайджана Ильхам Алиев в одном из своих заявлений отметил, что он взрастил армянофобское поколение, которое и предопределило исход войны.
Азербайджан явно демонстрирует свою антигуманистскую и аморальную позицию, тем самым раскрывая миру свои зверства в отношении армянских пленных и заложников, которые находятся в азербайджанских тюрьмах.
Мы решительно осуждаем деятельность военно-политического руководства Азербайджана и призываем международное гуманитарное сообщество и заинтересованные структуры дать должную оценку реалиям по части попрания и унижения национального достоинства.