Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
Ապրիլի 15-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը հրավիրել է հերթական նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էր «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ԱՀ օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին հարցը:
Օրենքի նախագիծը լիազորված էր ներկայացնելու ԱՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կամո Քոչարյանը: Նրա խոսքով ՝ օրինագծով առաջարկվում է «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» փոփոխություններ և լրացումներ կատարել ՝ նպատակ ունենալով օրենքով նախատեսված դեպքերում կատարողական վարույթները ավարտվելու կամ կարճվելու դեպքերում կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը չգանձելու դեպքերը:
Պատգամավորներն առաջարկել են օրինագծում որոշակի խմբագրումներ կատարել: Առաջարկն ընդունվել է, որից հետո գլխադասային հանձնաժողովն անցել է քվեարկության: 4 կողմ ձայնով հանձնաժողովը հավանություն է տվել օրենքի նախագծին, որն ընգրկվելու է առաջիկա Աժ արտահերթ նիստի օրակարգում:

Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам 15-го апреля созвала заседание. На повестке дня заседания находился законопроект «О внесении изменения и дополнений в закон Республики Арцах "О принудительном исполнении судебных актов"».
Проект закона был уполномочен представить заместитель министра юстиции Республики Арцах Камо Кочарян. По его словам, законопроектом предлагается в предусмотренных законом случаях при окончании или прекращении исполнительных производств установить случаи не взимания расходов на совершение исполнительных действий.
Депутаты предложили внести некоторые изменения в законопроект. Предложение было одобрено, после чего головная комиссия приступила к голосованию. 4 голосами "за" комиссия одобрила законопроект, который будет внесен в повестку предстоящего внеочередного заседания НС.