Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
Ապրիլի 15-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը հրավիրել է հերթական նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էր «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ԱՀ օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին հարցը:
Օրենքի նախագիծը լիազորված էր ներկայացնելու ԱՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կամո Քոչարյանը: Նրա խոսքով ՝ օրինագծով առաջարկվում է «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» փոփոխություններ և լրացումներ կատարել ՝ նպատակ ունենալով օրենքով նախատեսված դեպքերում կատարողական վարույթները ավարտվելու կամ կարճվելու դեպքերում կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը չգանձելու դեպքերը:
Պատգամավորներն առաջարկել են օրինագծում որոշակի խմբագրումներ կատարել: Առաջարկն ընդունվել է, որից հետո գլխադասային հանձնաժողովն անցել է քվեարկության: 4 կողմ ձայնով հանձնաժողովը հավանություն է տվել օրենքի նախագծին, որն ընգրկվելու է առաջիկա Աժ արտահերթ նիստի օրակարգում:
Նիստին ներկա էին ԱԺ պատգամավորները: