Կայացել է Արցախի Հանրապետության Ազգաին ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը
Ապրիլի 15-ին կայացել է ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը:
Օրակարգում ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ԱՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի քննարկումն էր:
ԱՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կամո Քոչարյանը ներկայացրել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ԱՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ հիմնավորումները:
Նախարարի տեղակալը նշել է , որ, հաշվի առնելով հետպատերազմյան իրավիճակն Արցախում և Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի անձնակազմը համալրելու անհրաժեշտությունը, նախագծով առաջարկվում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ԱՀ օրենքում պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու կարգը և պայմանագրային զինվորական ծառայության մեջ գտնվելու սահմանային տարիքը նախատեսող 30-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում, նույն հոդվածի 4-րդ մասում և պահեստազորի խմբերը և պահեստազորում գտնվելու սահմանային տարիքը նախատեսող 57-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերում կատարել փոփոխություններ:
Կամո Քոչարյանն ընդգծել է, որ նախագծի փոփոխություններն ու լրացումները քննարկվել և համաձայնեցվել են համապատասխան գերատեսչությունների պատասխանատուների հետ:
Հաջորդիվ 3 կողմ ձայների դրական եզրակացությամբ հանձնաժողովը նախագիծը ներկայացրել է ԱԺ արտահերթ նիստի քննարկմանը:

15-го апреля состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка, которое вел председатель комиссии Сейран Айрапетян.
На повестке заседания находился проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон Республики Арцах "О воинской службе и статусе военнослужащего"».
Заместитель министра юстиции Республики Арцах Камо Кочарян представил обоснования касательно законопроекта. По словам Камо Кочаряна, учитывая послевоенную ситуацию в Арцахе и необходимость пополнения состава Вооруженных сил Республики Арцах, проект предлагает внести изменения в пункт 3 части 1 статьи 30 закона Республики Арцах "О воинской службе и статусе военнослужащего", который предусматривает порядок прохождения контрактной воинской службы и предельный возраст пребывания на контрактной службе. Согласно проекту, изменения также будут внесены в часть 4 той же статьи и части 2 и 3 статьи 57, предусматривающие предельный возраст пребывания в резерве.
Камо Кочарян подчеркнул, что изменения и дополнения были обсуждены и согласованы с ответственными лицами соответствующих ведомств.