Այսօր՝ ապրիլի 14-ին, ԼՂՀ Առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի ողբերգական մահվան 29-րդ տարելիցն է:
Արթուր Մկրտչյանի հիշատակը ոգեկոչելու նպատակով նրա շիրմաքարին են այցելել և իրենց հարգանքի տուրքը մատուցել խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը և պատգամավորներ:
ԼՂՀ Գերագույն Խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանը երկրորդ հայկական պետությունը ղեկավարել է ընդամենը 97 օր, այդուհանդերձ նրա կյանքի ուղին և ճակատագիրը հավերժացան հայոց նորագույն պատմության մեջ։
«Հիրավի,Արթուր Մկրտչյանն այն քաղաքական գործիչներից է, ով ունի բարոյական նկարագիր, այդ իսկ պատճառով առհավետ ապրում է ժողովրդի հիշողության մեջ:Այն աստվածաշնորհ քաղաքական գործչի տաղանդը ,որ ուներ Արթուր Մկրտչյանը, ծառայեցրեց միմիայն իր ժողովրդին: Ժողովուրդը վստահում և հավատում էր նրան:Իշխանություն- ժողովուրդ հարաբերությունը պետք է միասնական լինի,որը երկրի պահպանման գործում կարևոր նախապայման է: Միասնականության շնորհիվ 90-ականներին հաղթանակ կերտեցինք, անմիասնականության հետևանքով, ցավոք,այսօր կրում ենք իրականության դառը պտուղները»,- լրագրողների հետ զրույցում ընդգծել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը:

NA President Artur Tovmasyan and MPs Paid Tribute to the Memory of Artur Mkrtchyan
Today, April 14, is the 29th anniversary of the tragic death of Artur Mkrtchyan, Chairman of the NKR First Supreme Council.
To commemorate and pay tribute to the memory of Artur Mkrtchyan, the Parliament President Artur Tovmasyan and MPs visited his tombstone.
The first Chairman of the NKR Supreme Council Arthur Mkrtchyan has ruled the second Armenian state for only 97 days. However, the path and fate of his life will be immortal in the recent Armenian history.
“Indeed, "Indeed, Arthur Mkrtchyan is one of the politicians with strong moral principles. That is why he will live forever in the memory of the people. With the born talent of a politician, that Arthur Mkrtchyan had, he served only to his people. The people trusted and believed him. Power – People relations should be united. That is an important precondition for the country. Thanks to the unity, we have achieved a victory in the 1990s. Unfortunately, today we bear the fruits of the bitter reality as a result of the disunity, “Vahram Balayan, Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations, emphasized in the talks with journalists.