Այսօր՝ ապրիլի 14-ին, ԼՂՀ Առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի ողբերգական մահվան 29-րդ տարելիցն է:
Արթուր Մկրտչյանի հիշատակը ոգեկոչելու նպատակով նրա շիրմաքարին են այցելել և իրենց հարգանքի տուրքը մատուցել խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը և պատգամավորներ:
ԼՂՀ Գերագույն Խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանը երկրորդ հայկական պետությունը ղեկավարել է ընդամենը 97 օր, այդուհանդերձ նրա կյանքի ուղին և ճակատագիրը հավերժացան հայոց նորագույն պատմության մեջ։
«Հիրավի,Արթուր Մկրտչյանն այն քաղաքական գործիչներից է, ով ունի բարոյական նկարագիր, այդ իսկ պատճառով առհավետ ապրում է ժողովրդի հիշողության մեջ:Այն աստվածաշնորհ քաղաքական գործչի տաղանդը ,որ ուներ Արթուր Մկրտչյանը, ծառայեցրեց միմիայն իր ժողովրդին: Ժողովուրդը վստահում և հավատում էր նրան:Իշխանություն- ժողովուրդ հարաբերությունը պետք է միասնական լինի,որը երկրի պահպանման գործում կարևոր նախապայման է: Միասնականության շնորհիվ 90-ականներին հաղթանակ կերտեցինք, անմիասնականության հետևանքով, ցավոք,այսօր կրում ենք իրականության դառը պտուղները»,- լրագրողների հետ զրույցում ընդգծել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը:

Председатель НС Артур Товмасян и депутаты воздали дань уважения памяти Артура Мкртчяна
Сегодня, 14-го апреля, исполняется 29 лет со дня трагической гибели председателя Верховного Совета НКР первого созыва Артура Мкртчяна.
Председатель НС Артур Товмасян и депутаты посетили могилу Артура Мкртчяна и почтили его память.
Первый председатель Верховного Совета НКР Артур Мкртчян руководил вторым армянским государством всего лишь 97 дней, тем не менее, его судьба и жизненный путь увековечены в новейшей армянской истории.
"Артур Мкртчян является одним из тех политических деятелей, который имеет моральный облик, потому он навсегда останется жить в памяти народа. Народ ему доверял и верил. Единство власти и народа – важное условие в деле сохранения страны. Именно благодаря единству мы одержали победу в 90-е годы, к сожалению, по причине разобщенности сегодня мы пожинаем горькие плоды реальности", - в беседе с журналистами подчеркнул председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Ваграм Балаян.