Խորապես շնորհակալ ենք տիկին Էլենի Թեոխարիուսին, Ստրովոլոսի քաղաքապետ պարոն Անդրեաս Պապախարալամպուսին և Կիպրոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ Կիպրոսում Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների հիշատակին նվիրված Պուրակի բացման առիթով:
Արցախի խորհրդարանը երախտապարտ է Կիպրոսի և կիպրահայ հասարակությանը՝ արցախահությանը մշտապես աջակցելու և հայ ժողովրդի կողքին լինելու համար:
Անուրանալի է հատկապես տիկին Թեոխարիուսի անձնական ջանքերն ու հետևողական գործունեությունը՝ ուղղված հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը, Արցախն աշխարհին ճանաչելի դարձնելու մեր ժողովրդի արդար պահանջները եվրոպական ատյաններում ներկայացնելու և պաշտպանելու գործում:
Էլենի Թեոխարիուսը Արցախի ժողովրդի կողքին էր դեռևս Արցախյան առաջին պատերազմի օրերին, երբ իր մասնագիտական ու անմիջական աջակցությունն էր ցուցաբերում ազատամարտում վիրավորված մարտիկներին:
Խորապես շնորհակալ ենք Ստրովոլոսի քաղաքապետ պարոն Անդրեաս Պապախարալամպուսին՝ Էլենի Թեոխարիուսի նախաձեռնությանը նպաստելու և հայ–կիպրական հարաբերությունների զարգացմանն օժանդակելու հարցում:
Արցախի ժողովուրդը բարձր է գնահատում հայկական սփյուռքի, մասնավորապես՝ կիպրահայության ունեցած ավանդը հայապահպանության գործում, երախտապարտ ենք արցախահայությանը մատուցած ծառայությունների համար:
Համոզված ենք, որ հայ-կիպրական, Արցախ- Կիպրոս համագործակցության շրջանակները հընթացս ավելի կամրապնդվեն՝ ի նպաստ մեր ժողովուրդների բարօրության:

Мы глубоко благодарны госпоже Элени Теохарус, мэру города Строволос господину Андреасу Папахаралампусу, а также представителям армянской общины Кипра в связи с открытием на Кипре сквера в память о погибших в Арцахской войне воинах.
Парламент Арцаха благодарен армянской общественности Кипра за постоянное содействие Республике Арцах и поддержку армянского народа.
Неоспоримы личные усилия и последовательная деятельность госпожи Теохарус, направленные на защиту прав армянского народа, представление и защиту справедливых требований нашего народа в европейских инстанциях.
Элени Теохарус была рядом с народом Арцаха еще в дни первой Арцахской войны, оказывая свою профессиональную и непосредственную поддержку раненым воинам-освободителям.
Мы глубоко признательны мэру города Строволос господину Андреасу Папахаралампусу за поддержку инициативы Элени Теохарус и содействие развитию армяно-кипрских отношений.
Народ Арцаха высоко ценит роль армянской диаспоры, в частности, вклад армян Кипра в дело сохранения армянства. Мы также признательны за заслуги перед армянами Арцаха.
Мы убеждены, что рамки армяно-кипрского сотрудничества, а также сотрудничества между Арцахом и Кипром еще более укрепятся во благо наших народов.