Ապրիլի 6-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Պողոսյանին:
Քննարկվել են պատերազմական գործողությունների հետևանքով հարկ վճարողների մոտ առաջացած խնդիրների կարգավորման հետ կապված հարցեր:
Հարկային բեռի թեթևացման, գործարարության համար առավել բարենպաստ հարկային դաշտի ձևավորման նպատակով Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել են 2 նոր օրենքներ, 17 օրենքներում կատարվել են փոփոխություններ:
Ընդունված օրենքների կիրարկումն ապահովելու նպատակով կառավարության որոշումների հիման վրա պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից միջոցառումներ են իրականացվում: Դավիթ Պողոսյանը ներկայացրեց ամփոփ տեղեկատվություն, համաձայն որի՝ օկուպացված համայնքներում փաստացի գործունեություն իրականացրած 521 հարկ վճարողների տրամադրվել են շուրջ 197 մլն դրամի չափով հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ:
«Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին» օրենքի համաձայն՝ 5603 հարկ վճարողներ ազատվել են ավելի քան 6 մլրդ 300 մլն դրամի չափով պարտավորություններից:
Ընթացքի մեջ են մի շարք այլ միջոցառումներ: Առաջիկա օրերին կմեկնարկի վճարված ձեռնարկատիրական վարկերի, փոխառությունների և դրանց սպասարկման համար տոկոսների չափով վճարված հարկերի գումարների 50 տոկոսի վերադարձման գործընթացը:
Արթուր Թովմասյանը կարևորել է հարկային բեռի թեթևացմանն ուղղված կառավարության ծրագրերը ու ընդգծել դրանք հետևողական իրականացնելու անհրաժեշտությունը:

Председатель НС Артур Товмасян 6-го апреля принял председателя Комитета государственных доходов Республики Арцах Давида Погосяна.
Были обсуждены вопросы, связанные с урегулированием проблем, возникших у налогоплательщиков вследствие военных действий.
С целью облегчения налогового бремени и формирования более благоприятного для бизнеса налогового поля Национальное собрание приняло 2 новых закона, а в 17 законах были внесены изменения.
С целью обеспечения применения принятых законов на основании постановлений правительства Комитетом государственных доходов проводятся соответствующие мероприятия. Давид Погосян представил обобщенную информацию, согласно которой 521 налогоплательщику, осуществлявшим фактическую деятельность на оккупированных территориях, были предоставлены льготы в размере 197 млн драмов по линии налоговых и других обязательных платежей. Согласно закону "Об установлении льгот по налоговым и другим обязательным платежам", 5603 налогоплательщика освобождены от обязательств в размере более 6 млрд 300 млн драмов.
По словам Давида Погосяна, в ближайшие дни начнется процесс возврата 50% от суммы налогов, уплаченных по предпринимательским кредитам, займам и процентам за их обслуживание.
Артур Товмасян отметил важность программ правительства, направленных на облегчение налогового бремени, подчеркнув необходимость их последовательной реализации.