Ապրիլի 6-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Պողոսյանին:
Քննարկվել են պատերազմական գործողությունների հետևանքով հարկ վճարողների մոտ առաջացած խնդիրների կարգավորման հետ կապված հարցեր:
Հարկային բեռի թեթևացման, գործարարության համար առավել բարենպաստ հարկային դաշտի ձևավորման նպատակով Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել են 2 նոր օրենքներ, 17 օրենքներում կատարվել են փոփոխություններ:
Ընդունված օրենքների կիրարկումն ապահովելու նպատակով կառավարության որոշումների հիման վրա պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից միջոցառումներ են իրականացվում: Դավիթ Պողոսյանը ներկայացրեց ամփոփ տեղեկատվություն, համաձայն որի՝ օկուպացված համայնքներում փաստացի գործունեություն իրականացրած 521 հարկ վճարողների տրամադրվել են շուրջ 197 մլն դրամի չափով հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ:
«Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին» օրենքի համաձայն՝ 5603 հարկ վճարողներ ազատվել են ավելի քան 6 մլրդ 300 մլն դրամի չափով պարտավորություններից:
Ընթացքի մեջ են մի շարք այլ միջոցառումներ: Առաջիկա օրերին կմեկնարկի վճարված ձեռնարկատիրական վարկերի, փոխառությունների և դրանց սպասարկման համար տոկոսների չափով վճարված հարկերի գումարների 50 տոկոսի վերադարձման գործընթացը:
Արթուր Թովմասյանը կարևորել է հարկային բեռի թեթևացմանն ուղղված կառավարության ծրագրերը ու ընդգծել դրանք հետևողական իրականացնելու անհրաժեշտությունը:

April 6, the Head of the National Assembly Artur Tovmasyan received SRC Chairman David Poghosyan.
Issues related to the settlement of the problems caused by the taxpayers as a result of the war have been discussed.
In order to form the most favorable tax field for business, 2 new laws have been adopted by the National Assembly; modifications have been made in 7 laws.
Measures are implemented by the State Revenue Committee to ensure the enforcement of adopted laws based on government decisions. David Poghosyan presented summary information, according to which 521 taxpayers in the occupied communities have been provided with granting of tax and other mandatory payments in the amount of about 197 million drams.
According to the law "On Defining Privileges on Tax and other Mandatory Fees”, 5603 taxpayers have been released from more than 6 billion 300 million drams.
A number of other events are underway. In the days to come the process of returning 50% of the amount of taxes paid for their maintenance will be launched.
Artur Tovmasyan stressed the importance of the Government programs aimed at relieving the tax burden and emphasized the need to pursue them.