Մարտի 31-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանին։ Քննարկվել են բնակարանաշինությանն առնչվող հարցեր։
«Օրերս ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի մասնակցությամբ ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել, համաձայն որի՝ ՀՀ պետական բյուջեից և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներից 110 մլրդ դրամ է հատկացվելու Արցախին, ուստի բնակարանաշինությունը շատ արագ տեմպով պետք է իրականացվի»,- իր խոսքում ընդգծել է Արթուր Թովմասյանը։
Քաղաքաշինության նախարարը ներկայացրել է կատարված աշխատանքները և խոսել առաջիկա նախագծերի մասին։ Պատերազմից տուժած բնակարանների տերերից 7000 դիմում են ստացել, որից 4500-ը՝ Ստեփանակերտի բնակիչներից։ Արդեն իսկ 962 օբյեկտում շինարարություն է իրականացվում, 2500 բնակարանի դուռ-լուսամուտ է փոխվել, 2600 ընտանիքի՝ շինանյութ տրամադրվել։
Արամ Սարգսյանի հաղորդմամբ՝ նախարարությունը սերտ համագործակցում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ։ Մի շարք նախագծեր քննարկման փուլում են։ Կնունյանց փողոցում 63 բնակարանոց շենք է կառուցվելու, Տիգրան Մեծ փողոցում կառուցվելիք շենքը նախագծման փուլում է։ Իվանյան համայնքում 7 նոր շենք կկառուցվի։ Ընթացքի մեջ են Թումանյան փողոցում 153 բնակարանոց շենքի շինարարությունը, 108 բնակարանոց շենքի շինարարությունը՝ կաթի գործարանի հարևանությամբ։ Եվս 30 բնակարան էլ կկառուցվի 6-րդ դպրոցի նախկին շենքում։ Ընդհանուր առմամբ՝ 2021-2022 թթ․ Ստեփանակերտում 700 նոր բնակարան կկառուցվի։
Հաշվառվել է նաև համայնքների հին ու տիրազուրկ բնակֆոնդը։ Արդեն իսկ 100 ընտանիք տեղավորվել է Դահրավ, Բադարա, Խնձրիստան և Ասկերանի շրջանի այլ համայնքներում։ 350 օբյեկտում շինարարական աշխատանքներ են սկսված։ Իրականացվում են նաև ասֆալտապատման ու փողոցային լուսավորման աշխատանքներ։

Председатель НС Артур Товмасян 31-го марта принял министра градостроительства Республики Арцах Арама Саргсяна.
Обсуждая вопросы сферы градостроительства, глава парламента Артур Товмасян отметил:
"На днях при участии президента Республики Арцах Араика Арутюняна правительство Республики Армения приняло решение о предоставлении Арцаху 110 млрд драмов из государственного бюджета РА и средств Всеармянского фонда "Айастан". Исходя из данного обстоятельства, мы ожидаем быстрый темп строительства жилых домов".
Министр градостроительства представил проделанную работу и проинформировал о предстоящих проектах. По словам министра, министерство получило около 7000 заявлений от жителей, чьи дома пострадали в результате военных действий, из которых 4500 заявлений – от жителей Степанакерта. На 962 объектах уже ведутся строительные работы, в 2500 квартирах заменили двери и окна, 2600 семьям выделили необходимые строительные материалы.
Арам Саргсян также добавил, что министерство градостроительства тесно сотрудничает со Всеармянским фондом "Айастан". Ряд проектов находится на стадии обсуждения. На улице Кнунянц будет построено 63-квартирное здание, также на стадии проектирования находится здание на улице Тиграна Меца. В общине Иванян будет построено 7 новых зданий. На улице Туманяна в процессе строительства находится 153-квартирное здание, а также 108-квартирное здание по соседству с молочным заводом. Еще 30 квартир будут построены в бывшем здании школы №6. В общей сложности к 2022 году в Степанакерте будут построены 700 новых квартир.
По словам министра, зарегистрирован также старый и бесхозяйный жилищный фонд общин. Уже 100 семей поселились в общинах Даграв, Бадара, Хндзристан и других общинах Аскеранского района. На 350 объектах стартовали строительные работы. Проводятся также работы по асфальтированию и освещению улиц.