Մարտի 30-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն այցելել է արտաքին գործերի նախարարություն, հանդիպել արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի հետ:
Քննարկվել են երկրի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների հետ կապված հարցեր: Արթուր Թովմասյանն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության արտգործնախարար Արա Այվազյանի հետ հանդիպմանը, որի ժամանակ հնչած հիմնական թեզերը, խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով, համահունչ են նոր իրողություններին:
«Այսօր Արցախի անվտանգությունը համար մեկ խնդիրն է, ադրբեջանցիների՝ վերջին շրջանում դրսևորած, այսպես ասած, ակտիվությունը չի կարող անարձագանք մնալ: Խոսքը հայկական մեքենաների քարկոծման դեպքերի մասին է», - ասել է Արթուր Թովմասյանը:
Խոսվել է միջազգային ատյաններում այս և օրակարգային այլ հարցեր բարձրացնելու անհրաժեշտության մասին:
ԱԺ նախագահը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը, նաև նշել տարբեր երկրների, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների հետագա զարգացման ու խորացման կարևորությունը։
ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտությունը՝ որպես արտաքին քաղաքականության կարևոր բաղադրիչներից մեկը:
«Ներքին բոլոր ռեսուրսները պետք է օգտագործենք, ստեղծենք ամուր թիկունք, որպեսզի արտաքին ճակատում լինենք ուժեղ », - ընդգծել է ԱԳ նախարարը:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян 30-го марта встретился с министром иностранных дел Республики Арцах Давидом Бабаяном.
Были обсуждены приоритетные вопросы сферы внешней политики страны. Артур Товмасян представил детали встречи, состоявшейся с министром иностранных дел Республики Армения Ара Айвазяном, прозвучавшие во время которой основные тезисы, по словам главы парламента, созвучны новым реалиям.
"Сегодня безопасность Арцаха является главной нашей задачей. Проявленная в последнее время, так сказать, активность азербайджанцев не может оставаться без ответа. Речь идет о случаях забрасывания камнями гражданских автомобилей", - сказал Артур Товмасян.
В ходе встречи речь также шла о необходимости актуализации в международных инстанциях этих и других вопросов.
Председатель НС подчеркнул важность возобновления процесса урегулирования азербайджано-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, а также углубления отношений с различными странами, в частности, с Российской Федерацией.
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян выделил парламентскую дипломатию как одну из важных составляющих внешней политики.
"Для достижения успехов на внешнем фронте нам необходимо использовать все внутренние ресурсы и создать надежный тыл", - подчеркнул глава МИД.