Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ, Բուշ-դյու-Ռոնի պատգամավոր Գի Տեսիեն շնորհակալական նամակ է հղել ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանին, որում ասված է.
«Պարոն նախագահ Ազգային ժողովի
Երախտապարտ եմ Ձեզ ֆրանսախոսության միջազգային օրվա առթիվ Ձեր հղած շնորհավորանքի համար, որ Հովհաննես Գևորգյանը հավատարմորեն փոխանցեց ինձ: Այն թե΄ինձ, թե΄ Բարեկամության շրջանակի բոլոր անդամներին խորապես հուզեց:
Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակի նախագահի իմ պաշտոնում շուտով ֆրանսիացի խորհրդարանականների պատվիրակությունն եմ առաջնորդելու դեպի Հայաստան և Արցախ: Հուսով եմ, որ առիթ և հաճույքը կունենանք Ձեզ հանդիպելու այս ընթացքում՝ Ձեզ հետ զրուցելու հեռանկարով:
Այս ակնկալիքով հղում եմ Ձեզ խորին հարգանացս հավաստիքը:»
Մարտի 20-ին՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա առթիվ, ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը շնորհավորական ուղերձ էր հղել Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ, Բուշ-դյու-Ռոնի պատգամավոր Գի Տեսիեին:

Letter of Gratitude from Guy Teissier, Chairman of the "France-Artsakh" Friendship Circle, Member of the Bouches-du-Rhône National Assembly, to Artur Tovmasyan, President of the Artsakh Republic National Assembly
Chairman of the "France-Artsakh" Friendship Circle, Bouches-du-Rhône MP, Guy Teissier sent a letter of thanks to the President of the Artsakh Republic National Assembly Artur Tovmasyan, which reads:
"Dear Mr. President of the Artsakh Republic National Assembly,
I am grateful for the letter of congratulation which you sent on the Day of Francophonie, which Hovhannes Gorgyan faithfully conveyed to me. It deeply touched both me and all the members of the Friendship Circle.
In my position as Chairman of the "France-Artsakh" Friendship Circle, I will soon lead the delegation of French parliamentarians to Armenia-Artsakh. I hope we will have the opportunity to meet you then, with the prospect of talking to you.
With this expectation, I send you my deepest assurances. "
On March 20, on the occasion of the International Day of Francophonie, the the Republic of Artsakh National Assembly President, Artur Tovmasyan sent a congratulatory message to the Chairman of the "France-Artsakh" Friendship Circle, MP of Bouches-du-Rhône, Guy Tessier.