Մարտի 27-ին Արցախի խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը Երևանում ՝ ԱՀ ներկայացուցչությունում, ԱՀ կառավարության շնորհակալագիր է հանձնել ջավախքաբնակ բարերար Ասքանազ Տաճատի Վարդապետյանին՝ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ԱՀ դեմ սկսված պատերազմական գործողությունների ընթացքում կատարած անձնվեր աշխատանքների համար:
Արթուր Թովմասյանը, առհասարակ, բարձր է գնահատել բարերարների դերը Արցախի կյանքում, երախտագիտությամբ ընդգծել Վարդապետյանների՝ արցախյան պատերազմների ընթացքում Արցախին ցուցաբերած նյութական և բարոյական մեծ օժանդակությունը, կարևորել ջավախքահայությանը մատուցած նրանց գերդաստանի ծառայությունները:
ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը, շնորհավորելով Ասքանազ Վարդապետյանին, նրանց ընտանիքին է հանձնել խորհրդանշական նվերներ:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ ԱԺ պատգամավորներ, ԱՀ ԱԺ նախագահի խորհրդական Արպատ Ավանեսյանը, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, քաղաքական գործիչ Ասքանազ Վարդապետյանի հայրը ՝ Տաճատ Վարդապետյանը, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ընդհանուր քիմիայի ամբիոնի պրոֆեսոր Օլեգ Քամալյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

March 27, the Head of the Artsakh Parliament Artur Tovmasyan in the representation of the Republic of Artsakh in Yerevan, handed a letter of thanks from the Government of Artsakh to the Javakhk benefactor Askanaz T. Vardapetyan for his selfless work during the hostilities launched by the Republic of Azerbaijan against Artsakh on September 27, 2020.
Highly assessing the role of benefactors in the life of Artsakh in general, Artur Tovmasyan emphasized with gratitude the huge material and moral support of the Vardapetyans to Artsakh during the Artsakh wars, attached importance to the services of their family to the Armenians of Javakhk.
Congratulating Askanaz Vardapetyan, the Permanent Representative of the Artsakh Republic Representation in the RA Sergey Ghazaryan, handed symbolic gifts to their family.
The event was attended by Artsakh Republic NA Deputies, advisor to the NA President Arpat Avanesyan, former RA NA Deputy, politician Tachat Vardapetyan, Askanaz Vardapetyan's father, Professor of the Department of General Chemistry of the National Agrarian University of Armenia Oleg Kamalyan, other officials.