Մարտի 27-ին Արցախի խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը Երևանում ՝ ԱՀ ներկայացուցչությունում, ԱՀ կառավարության շնորհակալագիր է հանձնել ջավախքաբնակ բարերար Ասքանազ Տաճատի Վարդապետյանին՝ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ԱՀ դեմ սկսված պատերազմական գործողությունների ընթացքում կատարած անձնվեր աշխատանքների համար:
Արթուր Թովմասյանը, առհասարակ, բարձր է գնահատել բարերարների դերը Արցախի կյանքում, երախտագիտությամբ ընդգծել Վարդապետյանների՝ արցախյան պատերազմների ընթացքում Արցախին ցուցաբերած նյութական և բարոյական մեծ օժանդակությունը, կարևորել ջավախքահայությանը մատուցած նրանց գերդաստանի ծառայությունները:
ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը, շնորհավորելով Ասքանազ Վարդապետյանին, նրանց ընտանիքին է հանձնել խորհրդանշական նվերներ:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ ԱԺ պատգամավորներ, ԱՀ ԱԺ նախագահի խորհրդական Արպատ Ավանեսյանը, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, քաղաքական գործիչ Ասքանազ Վարդապետյանի հայրը ՝ Տաճատ Վարդապետյանը, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ընդհանուր քիմիայի ամբիոնի պրոֆեսոր Օլեգ Քամալյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Глава парламента Республики Арцах Артур Товмасян 27-го марта в представительстве Республики Арцах в Ереване вручил благодарственную грамоту правительства Республики Арцах проживающему в Джавахке благотворителю Вардапетян Асканазу Таджатовичу за самоотверженную работу, проделанную в ходе военных действий, развязанных 27-го сентября 2020 года Азербайджанской Республикой против Республики Арцах.
Артур Товмасян высоко оценил роль благотворителей в жизни Арцаха и с признательностью подчеркнул оказанную Арцаху материальную и моральную помощь в ходе Арцахской войны, а также отметил важность содействия семьи Вардапетянов джавахкским армянам.
Постоянный представитель Республики Арцах в Республике Армения Сергей Газарян поздравил Асканаза Вардапетяна и вручил их семье символические подарки.
На мероприятии присутствовали депутаты НС Республики Арцах, советник председателя НС Республики Арцах Арпат Аванесян, отец бывшего депутата НС РА, политического деятеля Асканаза Вардапетяна Таджат Вардапетян, профессор кафедры общей химии Национального аграрного университета Армении Олег Камалян и другие должностные лица.