Մարտի 25-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ հերթական լիագումար նիստը:
Խորհրդարանը ԱԺ նախագահի ներկայացմամբ հաստատել է նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը, որից հետո անցել պարտադիր քննարկման հարցերին:
Այս շարքում առաջինը Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան ընտրելու մասին հարցն էր:
ՄԻՊ պաշտոնում ԱԺ-ին «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունը առաջադրել է ԱՀ ՄԻՊ գրասենյակի աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Գարիի Ստեփանյանի թեկնածությունը: «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ ԱԺ պետական- իրավական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը ներկայացրել է 3 կողմ,1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը թեկնածուի օգտին:
Խոսելով ՄԻՊ պաշտոնում ընտրվելու պարագայում իր անելիքների մասին՝ ՄԻՊ թեկնածու Գեղամ Ստեփանյանը առանձացրել է իր գուրծունեության երկու հիմնական ուղղություն՝ ԱՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով մարդու իրավունքների և ազատությունների պահպանումը, խախտված իրավունքների և ազատությունների վերականգնումը և ՀՀ ՄԻՊ, սփյուռքահայ կառույցների և միջազգային կազմակերպությունների ու իրավապաշտպան կառույցների հետ համագործակցությունը:
«ԱՀ ՄԻՊ պաշտոնում իմ թեկնածությունը համարում եմ ցուցաբերած բարձր վստահություն և ձեր կողմից ընտրվելու դեպքում ինձ վրա դրված մեծ պատասխանատվության և պարտավորության չափաբաժին, որը պատշաճ կերպով չիրականացնելու իրավունքը չունեմ»,-իր խոսքն ամփոփել է ՄԻՊ թեկնածուն:
Գաղտնի քվեարկության արդյունքներով՝ 22 կողմ, 8 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ՄԻՊ պաշտոնում ընտրվել է Գեղամ Գարիի Ստեփանյանը:
Հաջորդիվ խորհրդարանը քննարկել է Հաշվեքննիչ պալատի անդամ ընտրելու հարցը:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ Աժ ֆինանասաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը «Միասնական հայրենիք» խմբակցության կողմից Հաշվեքննիչ պալատի անդամի համար առաջադրված Հրայր Կառլենի Մարգարյանի թեկնածության օգտին:
Թեկնածուն հավաստիացրեց, որ ընտրվելու դեպքում գործունեությունը կծառայեցնի պետական և համայնքային բյուջեների ֆինանսական միջոցների օգտագործման օրինականության պահպանմանը:
Ամփոփելով քվեարկության արդյունքները՝ 24 կողմ, 7 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ 6 տարի լիազորություոնների ժամկետով Հաշվեքննիչ պալատի անդամ է ընտրվել Հրայր Կառլենի Մարգարյանը:
Ընդմիջուից հետո քննարկման են ներկայացվել օրենքների նախագծերի փաթեթները:
Անցնելով օրենսդրական նախաձեռնություններին՝ խորհրդարանը քննարկել և 2-րդ ընթերցմամբ 29 կողմ ձայնով ընդունել է ԱՀ ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանի ներկայացրած «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրինագիծը՝ կից օրենքների նախագծերի փաթեթով:
Այնուհետև ԱՀ ոստիկանության պետ Արտեմ Հարությունյանը ԱԺ լիագումար նիստի քննարկմանն է ներկայացրել «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»,«Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Քրեական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին», «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը:
Պաշտպանության, անվտանգությանև օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը, ներկայացնելով գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը,առաջարկել է օրինափաթեթն ընդունել որպես օրենք:
28 կողմ ձայնով ընդունվեց օրինագծերի փաթեթը:
«Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին», «Հանրային ծառայությունների համարանիշի մասին» ,«Նույնականացման քարտերի մասին», «Հյուպատոսական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը գլխադասային հանձնաժողովի կողմից նույնպես հավանության էր արժանացել: Հաշվիչ հանձնախմբի ներկայացրած արդյունքներով՝ խորհրդարանը 31 կողմ ձայնով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ԱՀ ԿԳՄ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել «Հանրակրթության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Կրթության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը:
Կանոնակարգային ընթացակարգերով նախատեսված քննարկումներից հետո խորհրդարանը 30 կողմ ձայների համամասնությամբ ընդունել է ներկայացրած օրենքների նախագծերը:
«Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»,«Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքներին փաթեթը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել գիտության,կրթության, սպորտի, երիտասարդության, մշակույթի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը օրինափաթեթի վերաբերյալ ներկայացրել է գիտության,կրթության, սպորտի, երիտասարդության, մշակույթի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Գոհար Սարգսյանը:
Օրենքների նախագծերի փաթեթը 27 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է խորհրդարանի կողմից:
Նիստը ամփոփվել է պատգամավորական հայտարարություններով: Հայտարարություններով հանդես են եկել «Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Մետաքսե Հակոբյանը, ԱԺ փոխնախագահ, «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Բաղունցը և ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:

25-го марта состоялось очередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент приступил к рассмотрению вопроса об избрании Защитника прав человека Республики Арцах.
Фракция "Демократическая партия Арцаха" на пост Омбудсмена выдвинула кандидатуру руководителя аппарата офиса Защитника прав человека Республики Арцах Гегама Степаняна. Согласно закону "Регламент Национального собрания", председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Севак Агаджанян представил положительное заключение профильной комиссии относительно кандидата (3 - "за" и 1 воздержался).
Говоря о своих планах в случае избрания на пост Омбудсмена, Гегам Степанян выделил два основных направления своей деятельности: соблюдение прав и свобод человека, восстановление нарушенных прав и свобод, а также сотрудничество с Омбудсменом РА, армянскими структурами диаспоры, международными организациями и правозащитными структурами.
"Считаю выдвижение моей кандидатуры на должность Омбудсмена Республики Арцах оказанным мне высоким доверием, в случае избрания на данный пост не имею права не оправдать должным образом большую ответственность и обязанность, возложенные на меня", - заключил кандидат на пост Защитника прав человека Республики Арцах.
По итогам тайного голосования 22 голосами "за", 8 - "против" Степанян Гегам Гариевич был избран на должность Омбудсмена Республики Арцах.
Далее парламент обсудил вопрос об избрании члена Аудиторской палаты.
Согласно закону "Регламент Национального собрания", председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян представил положительное заключение профильной комиссии относительно кандидатуры Маргарян Грайра Карленовича, выдвинутого на должность члена Аудиторской палаты фракцией "Единая Родина".
Кандидат заверил, что в случае избрания его деятельность будет служить соблюдению законности использования финансовых средств государственного и общинного бюджетов.
Подводя итоги голосования, соотношением голосов 24 - "за", 7 - "против" Маргарян Грайр Карленович был избран на должность члена Аудиторской палаты сроком на 6 лет.
После перерыва парламент приступил к рассмотрению законодательных инициатив.
Парламент во втором чтении рассмотрел и 29 голосами "за" принял пакет законопроектов "О международных договорах", представленный министром иностранных дел Республики Арцах Давидом Бабаяном.
Затем начальник Полиции Республики Арцах Артем Арутюнян представил на рассмотрение НС пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "Об обеспечении безопасности дорожного движения"», «О внесении изменений и дополнения в закон "О государственной пошлине"», "О внесении изменения и дополнений в Уголовный кодекс", «О внесении изменения и дополнения в закон "Об основах администрирования и административном производстве"».
Председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Сейран Айрапетян представил положительное заключение головной комиссии и предложил принять пакет законопроектов в качестве закона.
28 голосами "за" парламент принял закон.
Пакет законопроектов "О государственном регистре населения", "О номерном знаке общественных услуг", "Об идентификационных картах", «О внесении изменения в закон "О консульской службе"», «О внесении дополнения в закон "О государственной регистрации прав на имущество"», «О внесении дополнения в закон "О содержании задержанных и арестованных лиц"», «О внесении дополнений в закон "О государственной пошлине"» также был одобрен головной комиссией.  По итогам голосования парламент 31 голосами "за" принял пакет законопроектов в первом чтении.
Министр образования, науки, культуры, молодежи и спорта Республики Арцах Лусине Караханян представила на рассмотрение парламента проекты законов «О внесении дополнений и изменений в закон "Об общем образовании"», «О внесении изменения в закон "О государственной пошлине"», «О внесении дополнения в закон "Об образовании"». Парламент принял представленные законопроекты.
Пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "О языке"», «О внесении дополнения и изменений в закон "О телевидении и радио"» на обсуждение парламента представил председатель постоянной комиссии НС по вопросам образования, науки, культуры молодежи и спорта Арам Арутюнян.
Положительное заключение головной комиссии относительно законопроекта представила заместитель председателя постоянной комиссии НС по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта Гоар Саргсян.
Соотношением голосов 27 – "за" и 2 воздержались парламент принял пакет законопроектов.
В завершение заседания с депутатскими заявлениями выступили секретарь фракции "Справедливость" Арцаха Метаксе Акопян, заместитель председателя НС, руководитель фракции "Единая Родина" Гагик Багунц и председатель НС Артур Товмасян.