Գեղամ Ստեփանյանը՝ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու
Մարտի 23-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածության և Ազգային Ժողովին այդ պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու մասին հարցը:
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության քարտուղար Գեղամ Ստեփանյանը այդ պաշտոնում առաջադրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ղեկավար, գործադիր քարտուղար Գեղամ Գարիի Ստեփանյանի թեկնածությունը:
Նշվել է,որ թեկնածուն ունի համապատասխան մասնագիտական ու մարդկային որակներ:
Գեղամ Ստեփանյանը 2008թ-ին ընդունվել ու 2014 թվականին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի «Միջազգային հարաբերություններ» բաժինը:
2009-2011 թթ. ծառայել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակում:
2014-2016թթ. սովորել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի «Միջազգային հարաբերություններ և քաղաքագիտություն» մագիստրոսական ծրագրում:
2016թ. դեկտեմբերից մինչև 2020թ. մայիս աշխատել է Ազգային ժողովում՝ որպես ԱԺ նախագահի օգնական:
Երեք կողմ, մեկ ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ Գեղամ Ստեփանյանի թեկնածությունը կդրվի լիագումար նիստի քվեարկությանը:

Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам рассмотрела кандидатуру Гегама Степаняна на должность Защитника прав человека Республики Арцах
23-го марта на заседании постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по государственно-правовым вопросам был обсужден вопрос "Рассмотрение кандидатуры на должность Защитника прав человека и предложение Национальному собранию кандидата на эту должность".
Секретарь фракции "Демократическая партия Арцаха" Гегам Степанян выдвинул на эту должность руководителя аппарата Защитника прав человека, исполнительного секретаря Степанян Гегама Гариевича. Присутствующие заслушали информацию о профессиональной деятельности и человеческих качествах кандидата.
Гегам Степанян в 2008 году поступил на факультет международных отношений Ереванского государственного университета, который окончил в 2014 году.
В 2009-2011 годах служил в рядах Армии обороны Республики Арцах.
В 2016 году окончил магистерскую программу "Международные отношения и политология" Американского университета Армении.
С 2016 по 2020 год работал в Национальном собрании Республики Арцах в качестве помощника председателя НС.
При положительном заключении постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам кандидатура Гегама Степаняна будет выдвинута на голосование на очередном заседании НС.