Գեղամ Ստեփանյանը՝ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու
Մարտի 23-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածության և Ազգային Ժողովին այդ պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու մասին հարցը:
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության քարտուղար Գեղամ Ստեփանյանը այդ պաշտոնում առաջադրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ղեկավար, գործադիր քարտուղար Գեղամ Գարիի Ստեփանյանի թեկնածությունը:
Նշվել է,որ թեկնածուն ունի համապատասխան մասնագիտական ու մարդկային որակներ:
Գեղամ Ստեփանյանը 2008թ-ին ընդունվել ու 2014 թվականին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի «Միջազգային հարաբերություններ» բաժինը:
2009-2011 թթ. ծառայել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակում:
2014-2016թթ. սովորել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի «Միջազգային հարաբերություններ և քաղաքագիտություն» մագիստրոսական ծրագրում:
2016թ. դեկտեմբերից մինչև 2020թ. մայիս աշխատել է Ազգային ժողովում՝ որպես ԱԺ նախագահի օգնական:
Երեք կողմ, մեկ ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ Գեղամ Ստեփանյանի թեկնածությունը կդրվի լիագումար նիստի քվեարկությանը:

Gegham Stepanyan - Candidate for the Artsakh Human Rights Defender
May 25, the issue of the candidacy of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh and the nomination of a candidate for that position to the National Assembly was discussed at the NA sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs.
"Democratic Party of Artsakh" faction secretary Gegham Stepanyan nominated for that position the candidacy of Gegham Gary Stepanyan, Chief of Staff of the Human Rights Defender, Executive Secretary. It was mentioned that the candidate has appropriate professional and human qualities.
Gegham Stepanyan:
• in 2008 entered and in 2014 graduated from Yerevan State University the Faculty of International Relations, "International Relations" section
• 20092011 - served in the Artsakh Republic Defense Army
• 2014-2016 - studied and received master's degree of "Political Science and International Affairs" at the American University of Armenia,
• From December 2016 to May 2020 he worked in the National Assembly as an Assistant to the NA President
Gegham Stepanyan's candidacy will be put to a vote in the plenary session with the positive conclusion of the Committee on State and Legal Affairs with three votes in favor and one abstention.