Օրերս ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը աշխատանքային այցով ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում էր:
Այցի շրջանակներում Արամ Հարությունյանը հանդիպումներ է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի պատգամավոր Դմիտրի Սաբլինի, «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» ներկայացուցիչ Եվգենի Պրիմակովի, Մոսկվայի Արևմտյան վարչական շրջանի պրեֆեկտի տեղակալ Մարիա Պետրոսյանի, Ռուսաստանի Դաշնությունում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ալբերտ Անդրյանի, Ռուսաստանում հայազգի մի շարք խոշոր գործարարների, կրթության ոլորտի ներկայացուցիչների, ռուս հանրաճանաչ լրագրող Սեմյոն Պեգովի հետ։
ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, «Մարտական եղբայրություն» վետերանների համառուսաստանյան կազմակերպության ղեկավարի առաջին տեղակալ Դմիտրի Սաբլինի հետ քննարկել են ռազմագերիների վերադարձի, Արցախում հայ-ռուսական մշակութային կապերի ամրապնդման, կրթության ոլորտի փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Խոսվել է Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով թշնամու վերահսկողության տակ հայտնված հայկական քրիստոնեական և մշակութային ժառանգության պահպանության կարևորության մասին: Դմիտրի Սաբլինը ողջունել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում շրջանառության մեջ մտած «Լեզվի մասին» օրենքի նախագիծը՝ կարևորելով այն որպես հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունն ամրապնդող առարկայական քայլ: Հանդիպման ընթացքում համատեղ ծրագրեր իրագործելու նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։
«Ռոսսոտրուդնիչեստվո» ներկայացուցիչ Եվգենի Պրիմակովի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է հասարակական ոլորտում հնարավոր համագործակցության, Արցախին ցուցաբերվող հումանիտար աջակցության և արցախցի ուսանողների՝ ՌԴ լավագույն ԲՈւՀ-երում կրթություն ստանալու ու վերապատրաստվելուն առնչվող հարցեր։
Արամ Հարությունյանը ներկայացրել է հումանիտար աջակցության ծրագրերի շրջանակներում տեղ գտած որոշակի լոգիստիկ խնդիրներ, որոնց մեծ մասին հասցեական լուծում է տրվել:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում ԱԺ պատգամավորը հանդիպել է Մոսկվայի Արևմտյան վարչական շրջանի պրեֆեկտի տեղակալ Մարիա Պետրոսյանի հետ, փոխհամագործակցության պայմանավորվածություն ձեռք բերվել, քննարկել Մոսկվայում և Արցախում գործող հասարակական կազմակերպությունների միջև հարթակ ձևավորելուն ուղղված հարցեր:

Председатель постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Арам Арутюнян с рабочим визитом находился Москве.
В рамках визита Арам Арутюнян встретился с депутатом Государственной думы РФ Дмитрием Саблиным, руководителем агентства "Россотрудничество" Евгением Примаковым, заместителем префекта Западного административного района Москвы Марией Петросян, постоянным представителем Республики Арцах в Российской Федерации Альбертом Андряном, а также рядом крупных предпринимателей армянской национальности, представителями сферы образования и известным российским журналистом Семеном Пеговым.
В ходе встречи с депутатом Государственной думы РФ, первым заместителем руководителя Всероссийской организации ветеранов "Боевое Братство" Дмитрием Саблиным были обсуждены вопросы, касающиеся возвращения военнопленных, укрепления в Арцахе армяно-российских культурных связей, а также взаимодействия в сфере образования. Речь также шла о важности сохранения армянского христианского и культурного наследия, оказавшегося под контролем противника вследствие агрессии Азербайджана. Дмитрий Саблин поприветствовал введенный в обращение в НС Республики Арцах законопроект "О языке", подчеркнув его как важный шаг, укрепляющий вековую армяно-российскую дружбу.
В ходе встречи с руководителем агентства "Россотрудничество" Евгением Примаковым были обсуждены вопросы, касающиеся возможного сотрудничества в общественной сфере, гуманитарного содействия Арцаху, обучения и стажировки арцахских студентов в лучших вузах РФ.
Арам Арутюнян представил некоторые логистические проблемы в рамках программ гуманитарной помощи, большая часть которых была решена адресно.
В рамках рабочего визита депутат НС встретился с заместителем префекта Западного административного района Москвы Марией Петросян. В ходе встречи была достигнута договоренность о сотрудничестве, обсуждены вопросы формирования платформы между действующими в Москве и Арцахе общественными организациями.