Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածության և Ազգային ժողովին այդ պաշտոնին թեկնածու առաջարկելու մասին/Հեղինակ, հիմնական զեկուցող՝ Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դ. Մելքումյան
Հարակից զեկուցող՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ս.Աղաջանյան/
1. Ժամը 17:00 – Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով
1.««Հանրակրթության մասին»օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»օրենքի նախագիծը /Հեղինակ, հիմնական զեկուցող՝ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լ.Ղարախանյան
Հարակից զեկուցող՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ա.Հարությունյան/
2.««Կրթության մասին»օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը/Հեղինակ, հիմնական զեկուցող՝ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լ.Ղարախանյան
Հարակից զեկուցող՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ա.Հարությունյան
3.««Պետական տուրքի մասին»օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը/ Հեղինակ, հիմնական զեկուցող՝ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լ.Ղարախանյան
4.««Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը/ Հեղինակ, հիմնական զեկուցող՝ ԱՀ ԱԺ պատգամավորներ Ա.Հարությունյան, Մ. Հակոբյան, Գ.Բաղունց