Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ, «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի պատվավոր նախագահ Արթուր Թովմասյանը մարտի 20-ին՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա կապակցությամբ,հեռախոսազանգով շնորհավորել է «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի նախագահ Գի Տեսիեին: Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Հարգարժա΄ն պարոն Տեսիե
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի, «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի անդամների և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի անդամներին և Ֆրանսիայի ժողովրդին՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա առթիվ:
Ֆրանսախոսների բանակն այս օրն արժևորում է որպես խաղաղության ապահովման, հակամարտությունների կանխարգելման, լեզվա-մշակութային բազմազանության, երկրների զարգացման և ժողովուրդների միջև համերաշխության ապահովման օր:
Ֆրանսիան՝ որպես ԵԱՀԿ Միսկի խմբի համանախագահող երկիր, մշտապես կարևոր դեր է ունեցել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում և գործուն մասնակցություն ցուցաբերել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Մեզ համար անչափ կարևոր ու թանկ են Ֆրանսիայի հետ կապերն ու բարեկամական հարաբերությունները, և վստահ ենք, որ Ձեր շնորհիվ Արցախի ժողովրդի ձայնն ավելի լսելի կդառնա Ֆրանսիայում և ֆրանկոֆոն երկրներում:
Մինչ պատերազմը Արցախում մշակվում էին ՖՄԿ համագործակցության ծրագրեր: Ստեփանակերտում սկիզբ էր դրվել «Պոլ Էլյուարի տուն» ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնի հիմնադրմանը, ընդլայնվել ֆրանսասերների ակումբը:
2020թ. աշնանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ Արցախի դեմ սանձազերծված արյունալի պատերազմը, ցավոք, ցույց տվեց, որ աշխարհի բոլոր երկրները չեն օժտված համամարդկային արժեքներով:
Այս առումով մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում Ֆրանսիայի խորհրդարանի Վերին պալատի՝ Սենատի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին ընդունած բանաձևի, ինչպես նաև Ֆրանսիայի ժողովրդին՝ պատերազմական և հետպատերազմական ժամանակաշրջանում Արցախի ժողովրդին ցուցաբերած մարդասիրական աջակցության համար:
Հուսով եմ՝ Արցախի հետ մարդասիրական ոլորտում համագործակցությունը նոր թափ կստանա, կընդլայնվի քույր քաղաքների շրջանակը և բարեկամական փոխգործակցությունը:
Հավաստիացնում ենք, որ ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման, տարածման, հանրության ավելի լայն հատվածներին հաղորդակից դարձնելու ծրագրերը հնարավորինս գտնվելու են Արցախի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում:
Համոզված ենք, որ այս մարդասիրական մեծ ընտանիքը կպահպանի իր առաքելական գործունեությունը և կարդարացնի ֆրանկոֆոն ժողովուրդների ակնկալիքները:
Վերստին շնորհավորում եմ Ձեզ և մաղթում ակտիվ ու արդյունավետ գործունեություն՝ ուղղված խաղաղության, ազգերի հավասարության և համերաշխության սկզբունքների համընդհանուր պաշտպանությանը:»

President of the Artsakh Republic National Assembly Has Sent a Congratulatory Message on the International Day of Francophonie
20 March 2021
March 20, President of the Artsakh Republic National Assembly, Honorary Chairman of the “Artsakh–France” Friendship Circle made a congratulatory phone call to the Chairman of the Friendship Circle “France-Artsakh”, Guy Tessier on the occasion of the International Francophonie Day:
“Dear Mr. Tessier,
On behalf of the National Assembly of the Republic of Artsakh and “Artsakh-France” Friendship Circle, I congratulate the members of the “France-Artsakh” Friendship Circle and the French people on the occasion of the International Francophonie Day.
This day French-speaking army values as peace guarantee, conflict prevention, language-culture diversity, development of the countries and the day of ensuring solidarity between people.
As a co-chair of the OSCE Minsk Group, France has always played an important role in the settlement of the Karabakh conflict.
Friendly relations with France are very important for us. We are confident that thanks to you, the voice of the people of Artsakh will become more audible in France and Francophone countries.
Before the war, FMC cooperation programs have been developed in Artsakh. The founding of the Paul Eluard Francophone Center has been launched in Stepanakert, the French-lovers' club has been expanded.
Unfortunately, the bloody war unleashed by Azerbaijan and Turkey in the fall of 2020, showed that all the countries of the world were not endowed with universal values.
In this regard we express our deep gratitude concerning the November 25 Resolution adopted by the Upper Chamber of the French Parliament, on the need to recognize the Republic of Artsakh, as well as the French people for humanitarian assistance to the people of Artsakh during the war and post-war period.
I hope that cooperation in the humanitarian sphere with Artsakh will receive new impetus, the scope of sister cities and friendly cooperation will be expanded.
We assure you that the programs to make a broader French language learning, spread, covering of the broader public segments will be in the focus of the Artsakh Authorities as much as possible.
We are convinced that this humanitarian great family maintain its apostolic activities and will justify the expectations of Francophone peoples.
Once again I congratulate you and wish active and effective activity, aimed at peace to the universal protection of the principles of equality and solidarity. "