Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի անկախ պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանին ու Թագուհի Թովմասյանին
18 մարտի 2021
Մարտի 18-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ընդունել է Հայաստանի Ազգային ժողովի անկախ պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանին ու Թագուհի Թովմասյանին:
Հանդիպմանը ներկա էր Ազգային ժողովի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը:
Հանդիպման ժամանակ Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմին՝ շեշտելով, որ պատերազմում հաղթել է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ Թուրքիան:
«150 հազարանոց Արցախը փաստացի կռվել է Թուրքիայի հետ, ավելի քան 5000 վարձկան ահաբեկիչներ էին ներգրավված, ու ամենավրդովվեցուցիչն այն է, որ միջազգային հանրության լուռ համաձայնության պայմաններում է տեղի ունեցել այս ամենը», -ասել է Արթուր Թովմասյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարծիք է հայտնել առ այն, որ պատերազմում պարտվելը բանակցություններում պարտվել չի նշանակում: Նա հույս է հայտնել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերի ակտիվացմամբ բանակցային գործընթացը կշարունակվի:
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորները կիսել են Արցախի օրենսդիր մարմնի ղեկավարի տեսակետը՝ բանակցային գործընթացում միակ ընդունելի ձևաչափը համարելով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:Նշելով, որ օրակարգում Արցախի դեօկուպացիայի հարցն է, խորհրդարանականները քննարկել են բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
«Արցախը մեզ համար սկզբունքային նշանակություն ունի: Այս պատերազմը ցույց տվեց, որ ոչ թե Հայաստանն է Արցախի անվտանգության երաշխավորը, այլ Արցախով է պայմանավորված Հայաստանի անվտանգությունը»,-ասել են անկախ կին պատգամավորները:

Председатель НС Артур Товмасян 18-го марта принял независимых депутатов Национального собрания Республики Армения Анну Григорян и Тагуи Товмасян.
В ходе встречи глава парламента коснулся итогов 44-дневной войны и подчеркнул, что победу в войне одержал не Азербайджан, а Турция.
"Арцах, население которого составляет около 150 000 человек, фактически воевал с Турцией. В ходе войны были задействованы более 5000 наемных террористов, и самым тревожным является тот факт, что все это произошло с молчаливого согласия международного сообщества", - сказал Артур Товмасян.
Глава парламента выразил мнение, что проиграть войну еще не означает потерпеть поражение в переговорах, и выразил надежду что с активизацией роли Минской группы ОБСЕ переговорный процесс возобновится.
Депутаты Национального собрания Республики Армения разделили точку зрения руководителя законодательного органа Республики Арцах, назвав Минскую группу ОБСЕ единственным приемлемым форматом в переговорном процессе. Парламентарии также отметили, что главным вопросом повестки дня является деоккупация Арцаха, а также коснулись необходимости защиты прав вынужденных переселенцев.
В завершение встречи независимые депутаты выразили мнение, что в результате войны стало очевидно, что не Армения является гарантом безопасности Арцаха, а безопасность Армении обусловлена Арцахом.