Արցախի խորհրդարանականներն աշխատանքային այցով ՌԴ–ում են
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը և խմբակցության քարտուղար Գեղամ Ստեփանյանը աշխատանքային այցով ՌԴում են։
Պատգամավորները Մոսկվայում հանդիպել են Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի հետ, քննարկել Արցախում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ համահայկական ներուժի կենտրոնացման և համակարգված օգտագործման խնդիրները։
«Մասնավորապես քննարկել ենք ՌՀՄ միջոցներով Արցախի տարածքում 200 բնակելի տան կառուցման ծրագիրը, որը հնարավորություն կտա որոշակիորեն լուծելու ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված ԱՀ տարածքների տեղահանված մեր բնակչության բնակարանային ապահովության հարցը», - տեղեկացնում են պատգամավորները։
Ռուսաստանի հայերի հրավերով պատգամավորները մասնակցել են «Ցեղասպանությունն ու Առաջին համաշխարհային պատերազմը։Միջազգային պայմանագրեր։Պատմական զուգահեռներ» խորագրով միջազգային համաժողովին, մտքեր փոխանակել հայկական և ռուսական հասարակական կառույցների և ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ։
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության պատգամավորները մոսկովյան այցի շրջանակներում հանդիպել են Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի պատգամավոր Կոստանտին Զատուլինի հետ։ Քննարկել են Արցախում և տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, հումանիտար և անվտանգային մարտահրավերները, կարևորել Արցախի և Ռուսաստանի միջև համակողմանի համագործակցությունն ակտիվացնելու ուղղությամբ քայլերը՝ ընդգրկելով ինչպես անվտանգային, այնպես էլ քաղաքական, տնտեսական և կրթական ու մշակութային ոլորտները։

Парламентарии Арцаха находятся с рабочим визитом в РФ
Руководитель фракции "Демократическая партия Арцаха" Национального собрания Республики Арцах Давид Мелкумян и секретарь фракции Гегам Степанян находятся с рабочим визитом в РФ.
Депутаты встретились в Москве с президентом общественной организации "Союз армян России" Ара Абрамяном, обсудили вопросы централизации и скоординированного использования общеармянского потенциала в вопросе преодоления гуманитарного кризиса в Арцахе.
По словам депутатов, в основном была обсуждена программа строительства 200 жилых домов на территории Арцаха на средства САР, которая позволит в определенной степени решить вопрос обеспечения жильем населения, перемещенного с оккупированных Азербайджаном территорий.
По приглашению армян России депутаты приняли участие в международном форуме "Геноцид и Первая мировая война. Международные договоры. Исторические параллели", в ходе которого состоялся обмен мнениями с представителями армянских и российских общественных структур и академических кругов.
Депутаты фракции "Демократическая партия Арцаха" в рамках визита в Москву встретились с депутатом Государственной думы Российской Федерации Константином Затулиным. Стороны обсудили ситуацию в Арцахе и регионе, гуманитарные проблемы и вопросы безопасности, отметили важность шагов по активизации всестороннего сотрудничества между Арцахом и Россией, включая как сферу безопасности, так и политическую, экономическую, образовательную и культурную сферы.