Մարտի 12-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ընդունել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանին: Քննարկվել են ետպատերազմյան իրողությունների հետ կապված հարցեր: Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը բարձրացրել է Ադրբեջանում գտնվող գերեվարված մեր քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության հարցը՝ առաջնային համարելով նրանց շուտափույթ հայրենիք վերադարձնելու հարցը:
Եղիշե Կիրակոսյանը ընդգծել է,որ հարցը օրակարգում է, և ամեն ջանք գործադրվում է՝ գործընթացին նպաստելու համար:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով: Ազգային Ժողովի արտաքին հարաբերությունների ու պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամների մասնակցությամբ հանդիպմանը ներկայացվել է միջպետական իրավական գործընթացը: Հայաստանը Եվրոպական դատարան է դիմել պատերազմի ժամանակ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների, պատերազմական հանցագործությունների առնչությամբ: Փետրվարի 1-ին ներկայացվել է «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» միջպետական գանգատը:
Խորհրդարանականների կողմից բարձրացվեց տեղահանված բնակիչների գույքային իրավունքների ու գերեվարված հայերի ճակատագրի հարցը:
Համապատասխան պարզաբանումներով հանդես եկան ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչի տեղակալ, գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանն ու իրավական փորձագետ Իգոր Միրզախանյանը:

Национальное собрание Республики Арцах приняло делегацию, возглавляемую представителем Республики Армения в Европейском суде по правам человека
12 марта 2021
Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян 12-го марта принял представителя Республики Армения в Европейском суде по правам человека Егише Киракосяна. Были обсуждены вопросы, связанные с послевоенными реалиями.
Глава парламента Республики Арцах поднял вопрос о защите прав наших соотечественников, находящихся в плену в Азербайджане, посчитав приоритетным вопрос об их скорейшем возвращении на родину. Егише Киракосян подчеркнул, что вопрос находится на повестке дня, прилагаются все усилия для содействия процессу.
Затем встреча продолжилась в расширенном составе. На встрече с участием членов постоянных комиссий НС по внешним сношениям и государственно-правовым вопросам был представлен межгосударственный правовой процесс. Егише Киракосян сообщил, что Республика Армения обратилась в Европейский суд в связи с грубыми нарушениями прав человека и военными преступлениями, имевшими место во время войны, а 1-го февраля был подан межгосударственный иск “Армения против Азербайджана”.
Парламентарии задали вопросы о правах собственности переселенцев и судьбе пленных армян.
Соответствующие пояснения представили заместитель представителя Республики Армения в ЕСПЧ, руководитель офиса Липарит Дрмеян, а также эксперт по правовым вопросам Игорь Мирзаханян.
Во встрече приняли участие председатель НС Артур Товмасян, заместитель председателя НС Гагик Багунц.