Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝ պատասխանող կողմ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի  պատգամավորներ Ա.Մոսիյանի, Դ. Գալստյանի, Դ. Մելքումյանի, Գ. Ստեփանյանի, Դ. Իշխանյանի, Վ. Բալայանի, Մ.Հակոբյանի, Կ. Հովհաննիսյանի դիմումի հիման վրա՝ «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2021թվականի փետրվարի 04-ի՝ «Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ ընտրելու մասին» ԱԺՈ-032-7 որոշումն Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերին, 6-րդ հոդվածի 1-ին մասին և 161-րդ հոդվածի 3-րդ մասին համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործով ԱՀ Գերագույն դատարանը որոշում է կայացրել   նիստ հրավիրել 2021 թվականի ապրիլի 30-ին՝ ժամը 12:00-ին, Գերագույն դատարանի դատական նիստերի դահլիճում:
Նշված գործը քննելիս դատավարությանը որպես պատասխանող կողմ է ներգրավվել վիճարկվող ակտն ընդունած մարմինը՝Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը:
Հիմք ընդունելով «Սահմանադրական դատավարության մասին» ԼՂՀ օրենքի 56-րդ հոդվածի 6-րդ մասը՝որոշվել է գործի դատաքննությունն անցկացնել գրավոր ընթացակարգով:
Մինչև սույն թվականի ապրիլի մեկը կողմերը կարող են գրավոր բացատրություններ, միջնորդություններ ու առաջարկություններ ներկայացնել Գերագույն դատարան:

Национальное собрание Республики Арцах выступит в качестве ответчика
На основании заявления депутатов НС А. Мосияна, Д. Галстяна, Д. Мелкумяна, Г. Степаняна, Д. Ишханяна, В. Балаяна, М. Акопян, К. Ованнисяна Верховный суд Республики Арцах принял решение о созыве 30-го апреля 2021 года в 12:00 в зале судебных заседаний Верховного суда Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) заседания по делу «Об определении соответствия постановления Национального собрания Республики Арцах от 4-го февраля 2021 года "Об избрании председателя Аудиторской палаты" частям 1 и 2 статьи 5, части 1 статьи 6, а также части 3 статьи 161 Конституции Республики Арцах».
При рассмотрении указанного дела в качестве ответчика был привлечен орган, принявший оспариваемый акт, - Национальное собрание Республики Арцах.
Принимая за основу часть 6 статьи 56 закона НКР "О конституционном судопроизводстве", было принято решение провести судебное разбирательство по делу в письменной форме.
До 1-го апреля текущего года стороны могут представить в Верховный суд письменные объяснения, ходатайства и предложения.