ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՏԱԿ ՀԱՅՏՆՎԱԾ ԱՐՑԱԽԻ
- 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախությունը հռչակվել է ԽՍՀՄ օրենսդրության և միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա,
- Արցախի Հանրապետությունը 1992-1994թթ. հետ է մղել Ադրբեջանի Հանրապետության սանձազերծած ագրեսիան՝ ուղեկցված միջազգային հումանիտար իրավունքի բազմաթիվ խախտումներով,
- Արցախի Հանրապետությունը, որպես հակամարտության կողմ, տարբեր ձևաչափերով մասնակցել է 1992-2020թթ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին՝ տարածաշրջանային կայունության ապահովման և ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով,
- Ադրբեջանի Հանրապետությունը, խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և համանախագահ պետությունների առջև ստանձնած ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու պարտավորությունը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին լայնածավալ ռազմական գործողություններ է ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության դեմ, որին զոհ են գնացել հազարավոր մեր հայրենակիցներ՝ ինչպես խաղաղ բնակչության շրջանում, այնպես էլ Պաշտպանության բանակի շարքերից, միտումնավոր ոչնչացվել են Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու մշակութային ժառանգությունը:
Հիմք ընդունելով վերը նշված իրողությունները՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարում է.
- Մինչ այս պահը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքները համարվում են բռնազավթված (օկուպացված) Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից,
- Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան և նշված տարածքների բռնազավթումը որևէ իրավական ազդեցություն չեն կարող ունենալ ապագա բանակցությունների ընթացքում Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի ու սահմանների որոշման գործընթացում։

Национального собрания Республики Арцах
• 2 сентября 1991 года независимость Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) была провозглашена на основе законодательства СССР и норм международного права;
• Республика Арцах в 1992-1994 гг. отразила развязанную Азербайджанской Республикой агрессию, которая сопровождалась многочисленными нарушениями международного гуманитарного права;
• Республика Арцах как сторона конфликта в 1992-2020гг. в различных форматах участвовала в переговорах, проходящих в рамках Минской группы ОБСЕ, с целью обеспечения региональной стабильности и мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта;
• Азербайджанская Республика, нарушив взятые на себя перед Минской группой ОБСЕ и государствами-сопредседателями обязательства по отказу от применения силы и угрозы силой, 27 сентября 2020 года предприняла широкомасштабные военные действия против Республики Арцах, жертвами которых стали тысячи наших соотечественников как среди мирного населения, так и из рядов военнослужащих Армии обороны. Азербайджанские вооруженные силы преднамеренно уничтожали гражданские инфраструктуры и культурное наследие Республики Арцах.
Основываясь на вышеуказанных реалиях, Национальное собрание Республики Арцах заявляет:
• Территории Республики Арцах, находящиеся по сей день под контролем Азербайджана, считаются захваченными (оккупированными) Азербайджанской Республикой;
• Агрессия Азербайджана в отношении Республики Арцах и оккупация указанных территорий не могут иметь какого-либо правового влияния на ход будущих переговоров по определению статуса и границ Республики Арцах.