Մարտի 1-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի արտահերթ նիստ:Այն վարում էր ԱԺ փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը: Օրակարգում ընդգրկված էին հետևյալ հարցերը՝
1. «Միջազգային պայմանագրերի մասին», «Էլեկտրոնային փաստաթղթի և էլեկտրոնային թվային ստորագրության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Մանկապատանեկան սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Բնապահպանական վերահսկողության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Թափոնների մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Փախստականների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Հիդրոօդերևութաբանական գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Մշակութային օրենսդրության հիմունքների մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Երեխայի իրավունքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին», «Հանրակրթության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Գովազդի մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» (նախագծերի փաթեթ):(Հիմնական զեկուցող` ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Դ. Բաբայան):
2.Արցախի Հանրապետության 2021-2023 թվականների պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը հաստատելու մասին:( Հիմնական զեկուցող` ԱՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մ. Մինասյան):
3.Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքների իրավական կարգավիճակի մասին:(Հիմնական զեկուցող` ԱԺ «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դ. Մելքումյան)
Մինչ օրակարգային հարցերին անցնելը՝ ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են սումգայիթյան եղեռնագործության ու մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը:
Օրակարգի առաջին հարցը ներկայացրեց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը: Օրինափաթեթը դեռևս պատերազմից առաջ՝ 2020 թ.սեպտեմբերի 17-ին, հանձնաժողովային քննարկման փուլ է անցել:
«Միջազգային պայմանագրերի մասին» նոր օրենքի ընդունման հիմքում ընկած է Արցախի Հանրապետության սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքներով միջազգային հարաբերությունների ոլորտում պետական գործառույթների վերաբաշխմամբ պայմանավորված գործող ընթացակարգերի վերանայման անհրաժեշտությունը:
Նախագծի ընդունման արդյունքում կապահովվի Արցախի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի կնքման ուժի մեջ մտնելու, կատարման, փոփոխման, գործողության կասեցման, դադարեցման և դրանց հետ կապված այլ հարաբերություններ:
Մասնավորապես նախատեսվում է Ազգային ժողովի կողմից միջազգային պայմանագրերի վավերացումը, կասեցումը և չեղյալ հայտարարումը համապատասխան օրենք ընդունելու միջոցով, դրանով պայմանավորված պայմանագրի նախագծային և կատարման փուլերի ընթացակարգերի առավել խիստ պահանջների սահմանում:
Առաջարկվող փոփոխություններով սահմանվում է վարկային դրամաշնորհային պայմանագրերի կնքման և ուժի մեջ մտնելու դյուրացված կարգ, լուծվում է միջազգային պայմանագրերի նախագծի տեքստերի կենտրոնացված թարգմանության խնդիրը:
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը:
Օրինափաթեթը քվեարկության դրվեց և 31 կողմ ձայնով «Միջազգային պայմանագրերի մասին» նոր օրենքը՝ ուղեկցող 21 օրինագծերով,արժանացավ խորհրդարանի հավանությանը:
Շարունակելով նիստը՝ խորհրդարանականները քննարկեցին «Արցախի Հանրապետության 2021-2023 թվականների պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ներկայացրեց ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը:Նա անդրադարձավ եռամյա ծրագրով նախատեսված գործունեության ուղղություններին և միջոցառումներին, շեշտելով, որ ծրագիրը կազմելիս հաշվի են առել սպառողների պահանջները, երկրի ցուցանիշների համադրելիությունը միջազգային վիճակագրական չափանիշներին:
Վիճակագրության հետագա զարգացումը 2021-2023 թվականներին նախատեսվում է իրականացնել ըստ տնտեսության իրական, հարկաբյուջետային, ֆինանսական, արտաքին և սոցիալ-ժողովրդագրական հատվածների:
Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը հայտնեց,որ հանձնաժողովի եզրակացությունը եռամյա ծրագրի վերաբերյալ դրական է:
Հանձնաժողովային քննարկման փուլում առաջարկվել էր օրենքի 2-րդ հոդվածում խմբագրական փոփոխություն մտցնել,ըստ որի օրենքը կտարածվի 2021 թվականի հունվարի 1-ից:
Քվեարկությանը մասնակցած 30 պատգամավորներն էլ կողմ քվեարկեցին, օրենքն ընդունվեց:
Խորհրդարանն այսօր ընդունեց հայտարարություն՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքների իրավական կարգավիճակի մասին: Այն ներկայացրեց «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը:
Այսպիսով մարտի 1-ին հրավիրված արտահերթ նիստն ավարտեց իր աշխատանքերը:
Նիստին ներկա էին նաև ԱրՊՀ բանասիրարական ֆակուլտետի «Թարգմանչական գործ» 4-րդ կուրսի ուսանողները, ովքեր արտադրական փորձուսուցում են անցնում ԱԺ-ում:

Состоялось внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах
1-го марта под председательством заместителя председателя НС Гагика Багунца состоялось внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах. В повестку заседания были внесены следующие вопросы:
• Пакет законопроектов "О международных договорах", «О внесении дополнения и изменения в закон "Об электронном документе и электронной цифровой подписи"», «О внесении дополнения и изменения в закон "Об обеспечении безопасности дорожного движения"», «О внесении изменения в закон "О детско-юношеском спорте"», «О внесении изменений в закон "О службе в полиции"», «О внесении дополнения и изменения в закон "О природоохранном контроле"», «О внесении дополнения в закон "О правовом положении иностранных граждан в Нагорно-Карабахской Республике"», «О внесении дополнения и изменения в закон "Об отходах"», «О внесении дополнения и изменения в закон "О наркотических средствах и психотропных веществах"», «О внесении дополнения в закон "О беженцах"», «О внесении дополнения в закон "Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения"», «О внесении изменения в закон "О гидрометеорологической деятельности"», «О внесении дополнения и изменений в закон "Об основах культурного законодательства"», «О внесении дополнения и изменения в закон "О нематериальном культурном наследии"», «О внесении изменения в закон "О Государственной службе по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах"», «О внесении дополнения и изменения в закон "Об органическом сельском хозяйстве"», «О внесении изменений в закон "О государственных пенсиях"», «О внесении дополнения в закон "О правах ребенка"», «О внесении дополнения в закон "О социальной защите инвалидов в Нагорно-Карабахской Республике"», «О внесении изменения и дополнения в закон "Об образовании"», «О внесении дополнения и изменений в закон "Об общем образовании"», «О внесении изменения в закон "О рекламе"» (основной докладчик министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян);
• Проект "Об утверждении трехлетней программы государственных статистических работ Республики Арцах на 2021-2023 годы" (основной докладчик – директор Национальной статистический службы Мануш Минасян);
• Проект заявления Национального собрания Республики Арцах "О правовом статусе территорий Республики Арцах, оказавшихся под контролем Азербайджана" (основной докладчик – руководитель фракции НС "Демократическая партия Арцаха" Давид Мелкумян).
Перед тем, как перейти к вопросам повестки дня, присутствующие минутой молчания почтили память жертв Сумгаитских погромов и трагедии, произошедшей в Республике Армения 1-го марта 2008 года.
Первый вопрос повестки дня представил министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян. В основе принятия нового закона "О международных договорах" лежит необходимость, возникшая по итогам конституционных реформ Республики Арцах, которая заключается в пересмотре действующих процедур, обусловленных перераспределением государственных функций в сфере международных отношений.
В результате принятия проекта будут обеспечены отношения, связанные с вступлением в силу, исполнением, изменением, приостановлением и прекращением действия международных договоров Республики Арцах и других связанных с ними отношений.
Предлагаемыми изменениями устанавливается упрощенный порядок заключения и вступления в силу кредитных и грантовых договоров, будет решена проблема централизованного перевода текстов проектов международных договоров.
Положительное заключение постоянной комиссии НС по внешним сношениям представил председатель комиссии Ваграм Балаян.
Пакет законопроектов "О международных договорах" 31 голосами "за" удостоился одобрения парламента.
Далее парламентарии рассмотрели проект "Об утверждении трехлетней программы государственных статистических работ Республики Арцах на 2021-2023 годы", который представила председатель Национальной статистической службы Республики Арцах Мануш Минасян. Председатель службы представила направления деятельности, предусмотренные трехлетней программой, отметив, что при составлении программы во внимание  были приняты требования потребителей и сопоставимость показателей страны с международными статистическими стандартами.
Дальнейшее развитие статистики в 2021-2023 гг. планируется осуществить по налогово-бюджетному, финансовому, внешнему и социально-демографическому секторам экономики.
Положительное заключение постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению относительно трехлетней программы представил председатель комиссии Арам Григорян.
На этапе профильных обсуждений было предложено внести в статью 2 проекта закона редакционное изменение, согласно которому закон вступит в силу с 1-го января 2021 года.
Далее парламент принял заявление о правовом статусе территорий Республики Арцах, перешедших под контроль Азербайджана. Заявление на рассмотрение парламента представил руководитель фракции "Демократическая партия Арцаха" Давид Мелкумян.
На заседании присутствовали студенты 4-го курса специальности "Переводческое дело" филологического факультета АрГУ, проходящие в парламенте производственную практику.