Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների հայտարարությունը
Փետրվարի վերջին օրերին լրանում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված հերթական ոճրագործության ՝սումգայիթյան ցեղասպանության 33-րդ տարին:
Այդ ջարդերը լիովին համապատասխանում են ՄԱԿ-ի 1948թ. «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայով սահմանված ցեղասպանության, մարդկության նկատմամբ կատարված հանցագործության իրավական ձևակերպմանը:Սումգայիթյան ջարդերը Խորհրդային Ադրբեջանի օրվա իշխանության և նրանց հովանավորող ուժերի կողմից պետականորեն նախապես ծրագրված գործողություններ էին, որոնց թիրախում այդ քաղաքը կառուցած ազգությամբ հայ բնակիչներն էին: Այդ ամենին ուղեկցում էր անասելի դաժանությունն ու բռնությունը, թալանն ու կողոպուտը: Ազգային և կրոնական անհանդուրժողականության հողի վրա սկիզբ առած բռնարարքները համարժեք գնահատական չստացան Խորհրդային Միության քաղաքական ղեկավարության և միջազգային համապատասխան կառույցների կողմից, որի պատճառով ջարդերն ու բռնի տեղահանումները դարձան գործելաոճ Ադրբեջանի վարչախմբի համար, և հետագա ամիսներին նոր արհավիրքի զոհ դարձավ Բաքվի, Գանձակի, Կուրի ձախափնյակի բնակչությունը: Շուրջ կես միլիոն հայություն Ադրբեջանից բռնատեղահանվեց, իսկ Հյուսիսային Արցախի բնիկ հայությունը զրկվեց հայրենիքից:
Սումգայիթյան եղեռնագործությունը Ադրբեջանի իշխանությունների պատասխանն էր 1988թ փետրվարին արցախահայության՝ իր ազատության և ինքնորոշման համար սկսած պայքարին:
ԼՂԻՄ խաղաղ բնակչությունը նույնպես հայտնվեց Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի թիրախում: Այն առավել անմարդկայնորեն դրսևորվեց 2020թ աշնանը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված նոր պատերազմի ժամանակ:
Հարգանքի տուրք մատուցելով սումգայիթյան եղեռնագործության և Ադրբեջանի ագրեսիայի զոհ դարձած հազարավոր մեր հայրենակիցների հիշատակին, դատապարտելով խտրականության, անհանդուրժողոկանության և այլատյացության ցանկացած դրսևորում՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները
կոչ են անում միջազգային հանրությանը, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները հարգող երկրներին ու կազմակերպություններին՝ ճանաչել ու դատապարտել սումգայիթյան ցեղասպանությունը և Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը:

Заявление фракций Национального собрания Республики Арцах
В последние дни февраля исполняется 33-я годовщина очередного преступления, совершенного против армянского народа, - Сумгаитского геноцида.
Сумгаитские погромы полностью соответствуют правовой формулировке о геноциде, преступлении против человечества, установленной Конвенцией ООН 1948 года "О предупреждении преступления геноцида и наказании за него".
Сумгаитские погромы были заранее спланированными действиями тогдашних властей Советского Азербайджана и покровительствующих им сил, мишенью которых стали жители армянского происхождения. Все это сопровождалось невообразимой жестокостью, насилием, грабежами и разбоем.
Насилие, вспыхнувшее на почве национальной и религиозной нетерпимости, не получило адекватной оценки со стороны политического руководства Советского Союза и соответствующих международных структур, в  результате чего погромы и принудительные депортации стали отличительной чертой действий азербайджанских властей, а в течение последующих нескольких месяцев жертвами новых бедствий стало армянское население Баку, Гандзака, левобережного района Куры. Около полумиллиона армян были депортированы из Азербайджана, а коренное армянство Северного Арцаха лишилось своей родины.
Сумгаитская резня стала ответом властей Азербайджана на начатую в феврале 1988 года борьбу армян Арцаха за свою свободу и право на самоопределение.
Мирное население НКАО также оказалось мишенью широкомасштабной агрессии Азербайджана, которая наиболее бесчеловечным образом проявилась во время очередной войны, развязанной Азербайджаном осенью 2020 года.
Отдавая дань уважения памяти тысяч наших соотечественников, павших жертвами Сумгаитских погромов и агрессии Азербайджана, осуждая любое проявление дискриминации, нетерпимости и ксенофобии, фракции Национального собрания Республики Арцах призывают международное сообщество, страны и организации, уважающие основные права и свободы человека, признать и осудить Сумгаитский геноцид и армяноненавистническую политику Азербайджана.