Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների հայտարարությունը
Փետրվարի վերջին օրերին լրանում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված հերթական ոճրագործության ՝սումգայիթյան ցեղասպանության 33-րդ տարին:
Այդ ջարդերը լիովին համապատասխանում են ՄԱԿ-ի 1948թ. «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայով սահմանված ցեղասպանության, մարդկության նկատմամբ կատարված հանցագործության իրավական ձևակերպմանը:Սումգայիթյան ջարդերը Խորհրդային Ադրբեջանի օրվա իշխանության և նրանց հովանավորող ուժերի կողմից պետականորեն նախապես ծրագրված գործողություններ էին, որոնց թիրախում այդ քաղաքը կառուցած ազգությամբ հայ բնակիչներն էին: Այդ ամենին ուղեկցում էր անասելի դաժանությունն ու բռնությունը, թալանն ու կողոպուտը: Ազգային և կրոնական անհանդուրժողականության հողի վրա սկիզբ առած բռնարարքները համարժեք գնահատական չստացան Խորհրդային Միության քաղաքական ղեկավարության և միջազգային համապատասխան կառույցների կողմից, որի պատճառով ջարդերն ու բռնի տեղահանումները դարձան գործելաոճ Ադրբեջանի վարչախմբի համար, և հետագա ամիսներին նոր արհավիրքի զոհ դարձավ Բաքվի, Գանձակի, Կուրի ձախափնյակի բնակչությունը: Շուրջ կես միլիոն հայություն Ադրբեջանից բռնատեղահանվեց, իսկ Հյուսիսային Արցախի բնիկ հայությունը զրկվեց հայրենիքից:
Սումգայիթյան եղեռնագործությունը Ադրբեջանի իշխանությունների պատասխանն էր 1988թ փետրվարին արցախահայության՝ իր ազատության և ինքնորոշման համար սկսած պայքարին:
ԼՂԻՄ խաղաղ բնակչությունը նույնպես հայտնվեց Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի թիրախում: Այն առավել անմարդկայնորեն դրսևորվեց 2020թ աշնանը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված նոր պատերազմի ժամանակ:
Հարգանքի տուրք մատուցելով սումգայիթյան եղեռնագործության և Ադրբեջանի ագրեսիայի զոհ դարձած հազարավոր մեր հայրենակիցների հիշատակին, դատապարտելով խտրականության, անհանդուրժողոկանության և այլատյացության ցանկացած դրսևորում՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները
կոչ են անում միջազգային հանրությանը, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները հարգող երկրներին ու կազմակերպություններին՝ ճանաչել ու դատապարտել սումգայիթյան ցեղասպանությունը և Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը:

National Assembly Factions'
The last days of February mark another crime against the Armenian people - the 33rd year of the Sumgait genocide.
Those massacres fully comply with the 1948 UN Convention "On the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide" the legalization of genocide and crimes against humanity as defined by the Convention. The Sumgait massacre was a state-planned operation by the authorities of Soviet Azerbaijan and their sponsoring forces, which targeted the ethnic Armenians who built the city. All this was accompanied by unspeakable cruelty and violence, looting and robbery. The violence on the grounds of national-religious intolerance did not receive an adequate assessment from the political leadership of the Soviet Union and the relevant international structures, which made massacres and forcible deportations a way of working for the Azerbaijani regime. In the following months the population of Baku, Gandzak and the left bank of the Kura became new disaster victim became. About half a million Armenians were deported from Azerbaijan, and the native Armenians of Northern Artsakh were deprived of their homeland.
The Sumgait genocide was the response of the Azerbaijani authorities to the struggle of the Artsakh Armenians for their freedom and self-determination, which began in February 1988.
The peaceful population of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO) was also the target of large-scale aggression by Azerbaijan. It became more inhumane during the new war unleashed by Azerbaijan in the fall of 2020.
Paying tribute to the memory of thousands of our compatriots who fell victim to the Sumgait genocide and the aggression of Azerbaijan, condemning discrimination, intolerance and xenophobia in all areas, the factions of the National Assembly of the Artsakh Republic
call on the international community, countries and organizations that respect fundamental human rights and freedoms to recognize and condemn the Sumgait genocide and Azerbaijan's anti-Armenian policy.