Փետրվարի 26-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի պահանջներին համապատասխան՝ փետրվարի 25-ին պատգամավորների կողմից խորհրդարան է ներկայացվել պաշտոնական գրություն՝ ԱԺ արտահերթ նիստ գումարելու նախաձեռնությամբ: Օրակարգում ընդգրկված են հետևյալ հարցերը՝
1. «Միջազգային պայմանագրերի մասին», «Էլեկտրոնային փաստաթղթի և էլեկտրոնային թվային ստորագրության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Մանկապատանեկան սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Բնապահպանական վերահսկողության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Թափոնների մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Փախստականների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Հիդրոօդերևութաբանական գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Մշակութային օրենսդրության հիմունքների մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Երեխայի իրավունքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին», «Հանրակրթության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Գովազդի մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» (նախագծերի փաթեթ):(Հիմնական զեկուցող` ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Դ. Բաբայան):
2.Արցախի Հանրապետության 2021-2023 թվականների պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը հաստատելու մասին:( Հիմնական զեկուցող` ԱՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մ. Մինասյան):
3.Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքների իրավական կարգավիճակի մասին:(Հիմնական զեկուցող` ԱԺ «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դ. Մելքումյան)
Փետրվարի 26-ին հրավիրվեց արտահերթ նիստ: Այն վարում էր ԱԺ փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը:Պատգամավորներից ներկա էին 15, բացակա՝ 18 հոգի: Քվորում չլինելու պատճառով ԱԺ կանոնակարգի համաձայն նիստը հետաձգվեց 4 ժամով:
Ժամը 15:00-ին շարունակված նիստում կրկին քվորում չկար, ներկա էին 12, բացակա՝ 21 պատգամավոր: Համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ»ի 47-րդ հոդվածի 4-րդ կետի՝ նիստը համարվեց չկայացած: Հայտարարվեց, որ օրակարգում տեղ գտած հարցերը նախաձեռնության հեղինակների առաջարկով կքննարկվեն այլ ժամանակահատվածում:

Парламент Республики Арцах созвал внеочередное заседание
В соответствии с требованиями статьи 37 закона "Регламент НС", 25-го февраля депутаты представили в парламент официальное письмо с инициативой созыва внеочередного заседания НС. В повестку заседания были внесены следующие вопросы:
• Пакет законопроектов "О международных договорах",  «О внесении дополнения и изменения в закон "Об электронном документе и электронной цифровой подписи"», «О внесении дополнения и изменения в закон "Об обеспечении безопасности дорожного движения"»,  «О внесении изменения в закон "О детско-юношеском спорте"», «О внесении изменений в закон "О службе в полиции"», «О внесении дополнения и изменения в закон "О природоохранном контроле"»,  «О внесении дополнения в закон  "О правовом положении иностранных граждан в Нагорно-Карабахской Республике"», «О внесении дополнения и изменения в закон "Об отходах"», «О внесении дополнения и изменения в закон "О наркотических средствах и психотропных веществах"», «О внесении дополнения в закон "О беженцах"», «О внесении дополнения в закон "Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения"», «О внесении изменения в закон "О гидрометеорологической деятельности"»,  «О внесении дополнения и изменений в закон "Об основах культурного законодательства"», «О внесении дополнения и изменения в закон "О нематериальном культурном наследии"», «О внесении изменения в закон "О Государственной службе по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах"», «О внесении дополнения и изменения в закон "Об органическом сельском хозяйстве"», «О внесении изменений в закон "О государственных пенсиях"», «О внесении дополнения в закон "О правах ребенка"», «О внесении дополнения в закон "О социальной защите инвалидов в Нагорно-Карабахской Республике"», «О внесении изменения и дополнения в закон "Об образовании"», «О внесении дополнения и изменений в закон "Об общем образовании"»,  «О внесении изменения в закон "О рекламе"» (основной докладчик – министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян);
• Проект "Об утверждении трехлетней программы государственных статистических работ Республики Арцах на 2021-2023 годы" (основной докладчик – директор Национальной статистический службы Мануш Минасян);
• Проект заявления Национального собрания Республики Арцах "О правовом статусе территорий Республики Арцах, оказавшихся под контролем Азербайджана" (основной докладчик – руководитель фракции НС "Демократическая партия Арцаха" Давид Мелкумян).
26-го февраля под председательством заместителя председателя НС Гагик Багунц состоялось внеочередное заседание парламента. На заседании присутствовали 15 депутатов, отсутствовали -18. В результате отсутствия кворума заседание, согласно регламенту НС, было отложено на 4 часа.
В 15:00 на заседании вновь кворум отсутствовал, присутствовали 12 депутатов, отсутствовали - 21. Согласно пункту 4 статьи 47 Регламента НС, заседание было признано несостоявшимся. Было заявлено, что вопросы, включенные в повестку дня, по предложению авторов инициативы будут обсуждены в другое время.