Փետրվարի 25-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը՝ հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանի ղեկավարությամբ:
Օրակարգում՝ Արցախի Հանրապետության 2O21-2O23 թվականների պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը հաստատելու մասին հարցն էր:
Ծրագիրը ներկայացրեց Արցախի Հանրապետության ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը: Նա անդրադարձավ երկու կարևոր ծրագրի՝ տնային տնտեսությունների հետազոտության և գյուղատնտեսության համատարած հաշվառման: Եռամյա ծրագրով նախատեսվում է նաև աղքատության մակարդակի ուսումնասիրության ծրագիր, իսկ այս տարի տարհանված ընտանիքների վիճակագրական տվյալների հավաքագրում է նախատեսվում:
Մանուշ Մինասյանը տեղեկացրեց, որ ծրագրերը կազմելիս հաշվի են առնում սպառողների պահանջները, առաջնորդվում են ցուցանիշների միջազգային համատեղելիության սկզբունքով, առկա իրողություններից ելնելով ծառայությունը կիրառում է նոր մեթոդաբանություն:
Արցախի Հանրապետության ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահը պատասխանել է հանձնաժողովի անդամների ու նիստին ներկա պատգամավորների հարցերին: Խորհրդարանականները բարձրացրին Հայաստանում գտնվող տարհանված արցախահայությանը վերաբերվող վիճակագրական ծրագրերի անհրաժեշտության հարցը:
Քվեարկության արդյունքում 2O21-2O23 թվականների պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը արժանացավ Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը:
Նիստին ներկա էին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը և խորհրդարանում փորձուսուցում անցնող ուսանողները:

February 25, the sitting of the Standing Committee on Social and Health Affairs of the National Assembly of the Artsakh Republic took place, led by the Chair of the Committee, Aram Grigoryan.
The issue of the agenda was approving the three-year program of state statistical works of the Artsakh Republic for 2O21-2O23O. The program was presented by the Head of the National Statistical Service of the Artsakh Republic Manush Minasyan. She referred to two important programs: household survey and agricultural census. A three-year program is also envisaged by Poverty Survey Program and this year it is planned to collect statistical data on evacuated families.
Manush Minasyan informed that the plans take into account the needs of consumers and are guided by the principle of international compatibility of indicators. The service uses a new methodology based on the existing realities. The Head of the National Statistical Service of the Artsakh Republic answered the questions of the Committee members and the deputies present at the sitting. The parliamentarians raised the issue on the need for statistical programs of the displaced people of Artsakh based in Armenia.
As a result of the voting, the three-year program of state statistical work for 2O21-2O23 was approved by the NA Standing Committee on Social Affairs and Health.
The sitting was attended by the Vice-President of the National Assembly Gagik Baghunts and the students undergoing training in the parliament.