2021թ փետրվարի 23-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հրավիրել է նիստ՝ օրակարգում ունենալով «Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքների իրավական կարգավիճակի մասին» Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարության տեքստի նախագծի մասին հարցը:
Նիստի օրակարգը հաստատելուց հետո, որպես նախագծի հեղինակ, հիմնական զեկուցմամբ հանդես եկավ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատգամավոր, «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն » խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը, ով ներկայացրեց հայտարարության տեքստը:
Պատգամավորների կողմից առաջարկվեց տեքստում կատարել որոշակի խմբագրում,ինչն ընդունվեց հեղինակի կողմից: Հանձնաժողովը միաձայն դրական եզրակացությամբ կողմ քվեարկեց ներկայացված հայտարարության նախագծին: Նախագիծը կքննարկվի առաջիկա լիագումար նիստում:

Постоянная комиссия НС по внешним сношениям 23-го февраля созвала заседание, в повестку которого был внесен проект заявления Национального собрания Республики Арцах "О правовом статусе территорий Республики Арцах, оказавшихся под контролем Азербайджана".
После утверждения повестки дня в качестве автора проекта с основным докладом выступил член постоянной комиссии НС по внешним сношениям, руководитель фракции "Демократическая партия Арцаха" Давид Мелкумян, представивший текст заявления.
Депутаты предложили внести в текст заявления определенную редакцию. Предложение было одобрено автором. Комиссия единогласно проголосовала за представленный проект заявления. Проект будет обсужден на предстоящем пленарном заседании НС.
На заседании присутствовали председатель НС Артур Товмасян, заместитель председателя НС Гагик Багунц и депутаты.