2021թ փետրվարի 23-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հրավիրել է նիստ՝ օրակարգում ունենալով «Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքների իրավական կարգավիճակի մասին» Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարության տեքստի նախագծի մասին հարցը:
Նիստի օրակարգը հաստատելուց հետո, որպես նախագծի հեղինակ, հիմնական զեկուցմամբ հանդես եկավ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատգամավոր, «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն » խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը, ով ներկայացրեց հայտարարության տեքստը:
Պատգամավորների կողմից առաջարկվեց տեքստում կատարել որոշակի խմբագրում,ինչն ընդունվեց հեղինակի կողմից: Հանձնաժողովը միաձայն դրական եզրակացությամբ կողմ քվեարկեց ներկայացված հայտարարության նախագծին: Նախագիծը կքննարկվի առաջիկա լիագումար նիստում:

February 23, 2021 the NA Standing Committee on Foreign Relations convened a sitting with the agenda, concerning text of the draft statement of the Artsakh Republic National Assembly on “The Legal Status of the Territories under the Control of Azerbaijan”.
After approving the agenda of the session, the main report has been made by the deputy David Melkumyan - the author of the project, member of the NA Standing Committee on Foreign Relations and the Head of the "Democratic Party of Artsakh" faction, who presented the text of the statement.
MPs have suggested making certain editing in the text, which has been accepted by the author. The committee voted unanimously in favor of endorsement to the project submitted. The draft will be discussed at the next plenary session.