Ի սրտե շնորհավորում ենք բոլորիս Արցախի վերածննդի տոնի առթիվ:
Հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարը 20-րդ դարի վերջին և 21-րդ դարի սկզբին մարմնավորվեց Արցախով:
1988թվականի փետրվարի 20-ը խորհրդանշական օր է, քանզի 33 տարի առաջ փետրվարյան այս օրերին դրվեց մի պայքարի հիմնաքար, որը դարձավ բովանդակ հայ ժողովրդի ազգային մտորումների սևեռակետը:
Արցախյան ազատագրական շարժումը իրականություն դարձրեց հայ ժողովրդի դարավոր երազանքը: Հայկական աշխարհում ամեն մի իրադարձություն վերջին 33 տարիների ընթացքում մեկնարկեց և իրագործվեց Արցախից ստացած գաղափարական ներուժով և լիցքով:
Արցախը վերարժևորեց հայի արժանապատվությունը և ապրելու կամքն ու վճռականությունը: Հայն այլևս ցեղասպանված չէր պատկերվում աշխարհին: Արցախյան ազատագրական պայքարը վերածնեց հային:
Ավա՜ղ, Արցախի Հանրապետությունն այսօր վիրավոր է: Վիրավոր է յուրաքանչյուր հայի ոգի ու ինքնասիրություն:Հաղթանակի բերկրանքն արբեցրել էր մեզ, իսկ դարանակալ ոսոխին նախապատրաստել պատուհասելու մեր գլխին նոր արհավիրքներ:
2020թվականի արյունոտ աշնան 44-օրյա պատերազմը մեզանից խլեց մեր հայրենիքի 3 քառորդը և մի ողջ սերունդ: Բայց հայի վերընձյուղվելու կամքն ու վճռականությունը երբեք թույլ չի տվել հուսահատվել: Փետրվարյան վերածննդի շունչը, որը սերմանեց պայքարի ոգի և մեր հայրենիքի, մեր պետականության համար թափված արյունն ու քրտինքը չպետք է թույլ տա մեզ ընկրկելու:
Ժամն է վերակազմակերպվելու, վերարժևորելու յուրաքանչյուր քայլ ու ցուցաբերելու մեր պահանջատիրությունը, պահն է մեր պատժիչ բռունցքը ցույց տալու բոլոր նրանց, ովքեր կցանկանան թերաժևորել մեզ և ոտնահարել մեր իրավունքները:
Փետրվարյան խիզախությունը պետք է մեր ուղեկիցն ու ռահվիրան դառնա և մեզ փոխանցի այն ոգին, որով, անկասկած, վերակենդանանալու և կերտելու ենք մեր հաղթական ապագան:
Կրկին շնորհավորելով բոլորիս հիշարժան տոնի կապակցությամբ՝ մաղթում ենք խաղաղություն, բարօրություն և հաղթանակներ` ի փառս մեր հերոսական ժողովրդի և Արցախի Հանրապետության:

От всего сердца поздравляем всех нас с праздником возрождения Арцаха.
Национально-освободительная борьба армянского народа в конце 20-го и начале 21-го веков была олицетворена Арцахом.
20-е февраля 1988 года - символический день, поскольку 33 года назад в эти февральские дни был заложен фундамент борьбы, ставший точкой сосредоточения национального мышления всего армянского народа.
Арцахское освободительное движение осуществило вековую мечту армянского народа. Каждое событие в армянском мире за последние 33 года брало начало и претворялось в жизнь с идейным потенциалом и зарядом, полученным из Арцаха.
Арцах переоценил достоинство и волю армянина, а также решимость жить. Армянин больше не представлялся миру как жертва генодица, а арцахская освободительная борьба возродила его.
Увы, Республика Арцах сегодня ранена. Оскорблен дух и самолюбие каждого армянина. Радость победы долгие годы опьяняла нас, а враг тем временем готовился обрушить на наши головы новые бедствия.
44-дневная война кровавой осени 2020 года отняла у нас три четверти нашей Родины и целое поколение. Но воля и решимость армянина никогда не позволяли нам отчаиваться. Веяние февральского возрождения, привившее дух борьбы, кровь и пот, пролитые во имя нашей Родины и нашей государственности, не должны позволять нам отступать.
Настало время реорганизоваться, переоценить наши требования, пришло время обрушить кару на всех тех, кто хочет очернить нас и нарушить наши права.
Февральская храбрость должна стать нашим спутником, передать нам тот дух, которым, несомненно, мы будем возрождать и созидать наше победоносное будущее.
Вновь поздравляя всех нас с памятным праздником, желаем мира, благоденствия и побед во славу нашего героического народа и Республики Арцах.
Пусть дни февральского пробуждения откроют страницу нового возрождения в героической книге истории Арцаха.