2021թ փետրվարի 15-ից 19-ը Արցախի Հանրապետության խորհրդարանում ԱրՊՀ պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի «Իրավագիտություն» մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողները մեկշաբաթյա տևողությամբ արտադրական փորձուսուցում են անցել:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Գարիկ Ժամհարյանն ընդունելով ուսանողներին՝ ներկայացրեց օրենսդիր մարմնի կառուցվածքի ,մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների աշխատանքների, օրենսդրական գործընթացների և ԱԺ գործունեությունը կարգավորող իրավական ակտերի վերաբերյալ տեղեկություններ:
Փորձուսուցման ընթացքում ուսանողները հանդիպեցին ԱԺ «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ», «Միասնական հայրենիք », Արցախի «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների, պետական-իրավական, արտաքին հարաբերությունների, գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովների, փորձագիտական ծառայության պատասխանատուների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում ուսանողները ծանոթացել են պետական կառավարման համակարգում օրենսդիր մարմնի դերին, խորհրդարանի առօրյա գործունեությանը և Սահմանադրությամբ ԱԺ-ին վերապահված լիազորություններին, անդրադարձել են հանրության իրավագիտակցության բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին: Քննարկվել են երկրի ընդհանուր գործում օրենսդիր մարմնի ունեցած դերակատարությանը, օրենսդրական նախաձեռնության , դրա հետագա քննարկման և ընդունման ընթացակարգին վերաբերող հարցեր:

С 15-го по 19-е февраля 2021 года студенты 4-го курса, обучающиеся по специальности "Юриспруденция" историко-юридического факультета Арцахского государственного университета, прошли недельную производственную практику в парламенте Республики Арцах.
Заместитель руководителя аппарата НС Гарик Джамгарян, поприветствовав студентов, представил информацию о структуре законодательного органа, деятельности постоянных комиссий и фракций, законодательных процессах и правовых актах, регулирующих деятельность НС.
В ходе практики студенты встретились с ответственными лицами фракций НС "Свободная Родина - ОГА", "Единая Родина", "Справедливость" Арцаха, "Армянская Революционная Федерация", "Демократическая партия Арцаха", а также с членами постоянных комиссий НС по государственно-правовым вопросам, внешним сношениям, вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и экспертной службы НС.
В ходе встреч студенты ознакомились с ролью законодательного органа в системе государственного управления, повседневной деятельностью парламента, полномочиями, возложенными на Национальное собрание Конституцией, а также коснулись работ по повышению правосознания общества. Были обсуждены вопросы, касающиеся роли законодательного органа в общем деле страны, законодательной инициативы, процедуры ее дальнейшего обсуждения и принятия.