2021թ փետրվարի 15-ից 19-ը Արցախի Հանրապետության խորհրդարանում ԱրՊՀ պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի «Իրավագիտություն» մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողները մեկշաբաթյա տևողությամբ արտադրական փորձուսուցում են անցել:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Գարիկ Ժամհարյանն ընդունելով ուսանողներին՝ ներկայացրեց օրենսդիր մարմնի կառուցվածքի ,մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների աշխատանքների, օրենսդրական գործընթացների և ԱԺ գործունեությունը կարգավորող իրավական ակտերի վերաբերյալ տեղեկություններ:
Փորձուսուցման ընթացքում ուսանողները հանդիպեցին ԱԺ «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ», «Միասնական հայրենիք », Արցախի «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների, պետական-իրավական, արտաքին հարաբերությունների, գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովների, փորձագիտական ծառայության պատասխանատուների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում ուսանողները ծանոթացել են պետական կառավարման համակարգում օրենսդիր մարմնի դերին, խորհրդարանի առօրյա գործունեությանը և Սահմանադրությամբ ԱԺ-ին վերապահված լիազորություններին, անդրադարձել են հանրության իրավագիտակցության բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին: Քննարկվել են երկրի ընդհանուր գործում օրենսդիր մարմնի ունեցած դերակատարությանը, օրենսդրական նախաձեռնության , դրա հետագա քննարկման և ընդունման ընթացակարգին վերաբերող հարցեր:

Accepting the students, the Deputy Chief of Staff of the National Assembly Garik Zhamharyan presented the structure of the legislature, information on the work of standing committees and factions, legislative processes and legal acts regulating the activities of the National Assembly.
During the training the students met with the NA "Free Motherland - UCA", "United Motherland", Artsakh "Justice", "Armenian Revolutionary Federation", " Democratic Party of Artsakh " factions and Standing Committees on state-legal, foreign relations, science, education, culture, youth and sports with the people in charge of the expert service.
During the meetings the students got acquainted with the role of the legislative body in the public administration system, the daily activity of the parliament, the powers assigned to the National Assembly by the Constitution. They referred to the work carried out to raise the legal awareness of the public. Issues related to the role of the legislature in the general affairs of the country, the legislative initiative, its further discussion and adoption procedure were discussed.