Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը և պատգամավորները հարգանքի տուրք են մատուցել ԼՂՀ ԳԽ առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի հիշատակին
16 փետրվարի 2021
Փետրվարի 16-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ԱԺ պատգամավորների և աշխատակազմի ուղեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտի եղբայրական հուշահամալիր՝ ծաղիկներ խոնարհելու ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի 1-ին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի շիրմաքարին:
Այսօր ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանը կդառնար 62 տարեկան:
Արթուր Մկրտչյանը ծնվել է 1959թ.: 1992թ. հունվարի 8-ին ընտրվել է ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ: Մահացել է 1992թ.-ի ապրիլի 14-ին:
Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար 2001թ.-ին հետմահու պարգևատրվել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով,իսկ 2020թ.-ին արժանացել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը:

Председатель и депутаты Национального собрания Республики Арцах почтили память первого председателя Верховного Совета НКР Артура Мкртчяна
16 февраля 2021
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян в сопровождении депутатов и аппарата НС 16-го февраля посетил Мемориальный комплекс Степанакерта, чтобы возложить цветы к могиле первого председателя Верховного Совета НКР Артура Мкртчяна.
Сегодня первому председателю Верховного Совета НКР Артуру Мкртчяну исполнилось бы 62 года.
Артур Мкртчян родился в 1959 году. 8-го января 1992 года был избран первым председателем Верховного Совета НКР. Скончался 14-го апреля 1992 года.
В 2001 году за заслуги перед отечеством посмертно награжден орденом "Григор Лусаворич". В 2020 году был удостоен высшего звания "Герой Арцаха".