Փետրվարի 11-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստը:
Բացելով նիստը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն անդրադարձել է նախորդ հերթական նիստից հետո «Արցախի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի շուրջ ծավալված քննարկումներին՝ նշելով որ պահպանվել են բոլոր սահմանված ընթացակարգերը և ժամկետները:
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանը շարունակել է «Արցախի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:
Պետնախարար- ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, ներկայացնելով բյուջեի վերաբերյալ պատգամավորների՝ երկրորդ փուլ առաջարկությունները, նշել է, որ պետական բյուջեի քննարկումն ԱԺ լիագումար նիստում ընդմիջելուց հետո պատգամավորների և առանձին խմբակցությունների կողմից կառավարությանն է ներկայացվել 19 առաջարկ:
Ներկայացնելով 2021թ-ի պետական բյուջեի լրամշակված տարբերակը՝ Գրիգորի Մարտիրոսյանը նշել է պատգամավորների առաջարկությունների հիման վրա նախագծի ծախսերում կատարված փոփոխությունները՝
1.պաշտպանության բաժնի «Քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներ» ծախսային ծրագիրը ավելացել է 750.0 մլն դրամով,
2.Տնտեսական հարաբերություններ բաժնում ավելացել է՝
3. հանգիստ, մշակույթ և կրոն բաժինը լրացվել է «Օգնություն մարզֆեդերացիաներին» ծախսային ծրագիրը՝ 30.0 մլն դրամի չափով,
4.կրթության բաժինը լրացվել է «Դպրոցական բարձր դասարանների աշակերտների և ուսանողների կրակային պատրաստում» ծախսային ծրագիրը՝ 30.0 մլն դրամի չափով,
5.20.0 մլն չափով ավելացել է սոցիալական պաշտպանության բաժնի «Սոցիալ հոգեբանական վերականգնողական օգնության տրամադրում» ծախսային ծրագիրը՝ քաղաքացիներին հոգեբանական ծառայությունների մատուցման համար:
Պետնախարարը տեղեկացրեց,որ կառավարության կողմից ընդունված՝ այլ առաջարկությունները կիրականացվեն կենտրոնացված ֆոնդերի շրջանակներում և ծախսային ծրագրերի ներսում կատարված վերաբաշխումների հաշվին:
Գրիգորի Մարտիրոսյանի փոխանցմամբ՝ նախագծում որոշակի փոփոխություններ են կատարվել նաև կառավարության նախաձեռնությամբ:
Ամփոփելով նախագծով առաջարկվող 2021 թվականի պետական բյուջեի վերջնական ցուցանիշները՝ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ եկամուտները կկազմեն 84 մլրդ 230,7 մլն դրամ, ծախսերը՝ 132 մլրդ 342,0մլն դրամ, դեֆիցիտը՝ 48 մլրդ 111,3մլն դրամ:
Մտքերի փոխանակման ժամանակ ելույթով հանդես եկավ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը: Այնուհետև հնչեցվեցին խմբակցությունների տեսակետները:
«2021 թվականի բյուջեի նախագիծը որևէ կերպ չի աղերսվում ետպատերազմյան իրողություններին», -այս հիմնավորմամբ «Ժողովրդավարություն» խմբակցության քարտուղար Գեղամ Ստեփանյանը հայտարարեց,որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու բյուջեի նախագծին :
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանի խոսքով բյուջեի նախագծում արտահայտված չէ երկրի թիվ մեկ մարտահրավերը ՝անվտանգության երաշխիքները:Այս և այլ հիմնավորումներ բերելով՝ Արթուր Մոսիյանը հայտարարեց,որ Դաշնակցությումը նախագծին դեմ է քվեարկելու :
«Բյուջեն կրկնվող է, չկան նորարարական ու հավակնոտ ծրագրեր», -Արցախի «Արդարություն» խմբակցության տեսակետը բարձրաձայնելով՝ Մետաքսե Հակոբյանը հայտարարեց, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու:
«Միասնական հայրենիք» ու «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցությունների տեսակետները ներկայացրին Գագիկ Բաղունցն ու Արթուր Հարությունյանը:Նրանք հայտարարեցին,որ խորհրդարանական երկու ուժերն էլ կողմ են քվեարկելու բյուջեի նախագծին:
«Պետք է ռեալ գնահատել հնարավորությունները,ներկայացված ծախսերը այն նվազագույն պայմաններն են,որ այս փուլում կարող են ապահովել երկրի շարունակական զարգացումը», -իր ելույթում նշել է «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավարը:
Նախագծի քննարկումը եզրափակեց խորհրդարանի ղեկավարը: Արթուր Թովմասյանը պատգամավորների դիտողությունները տեղին է համարում,սակայն հիշեցրեց,որ 11 նոր ծրագրեր են նախատեսվում այս բյուջեով,դրանց իրագործմամբ ետպատերազմյան մի շարք խնդիրների լուծում կտրվի:
Նախագիծը քվեարկության դրվեց. 25՝ կողմ, 8՝ դեմ ձայների հարաբերակցությամբ 2021 թվականի գլխավոր ֆինանսատնտեսական փաստաթուղթը ընդունվեց:
Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝Արցախի Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ քննարկման է դրվել Արցախի Հանրապետության Գլխավոր դատախազի ընտրության մասին հարցը:
Անցնելով հարցի քննարկմանը՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ ,Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել է Գլխավոր դատախազի թեկնածու Գուրգեն Ներսիսյանի կենսագրական և աշխատանքային գործունեությունը: Խոսելով թեկնածուի անձնային, մասնագիտական որակների մասին՝ Արտակ Բեգլարյանը նշել է, որ գործ ենք ունենալու անձնուրաց, սկզբունքային, արհեստավարժ և հմուտ պաշտոնյայի հետ:Նախագահի լիազորված ներկայացուցիչը կարևորել է հատկապես պատերազմական և հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում Գուրգեն Ներսիսյանի ռազմական հանցագործությունների վերհանման ուղղությամբ փաստահավաք գործունեությունը, ինչպես նաև գերիների հայտնաբերման և անհայտ կորածների ճակատագրերի բացահայտման աշխատանքները:Ելույթի ավարտին Արտակ Բեգլարյանը առաջարկել է վստահության քվեն տալ Գլխավոր դատախազի թեկնածուի օգտին:
Խոսելով իր ծրագրային դրույթների մասին՝Գուրգեն Ներսիսյանը ընդգծել է ,որ հանրության վստահությունն ու աջակցությունն ապահովելու համար գործելու են ավելի հրապարակային և թափանցիկ ՝ապահովելով արդարության և արդարադատության շոշափելիությունը: Անդրադառնալով Ազգային ժողովում խմբակցություններում քննարկումների արդյունքներին՝ թեկնածուն նշել է.
«Խմբակցություններում հնչած առաջարկությունները, մտահոգությունները և խնդիրները ընդունվել են ի գիտություն, և վստահեցնում եմ, որ Ձեր քվեն ստանալու դեպքում հետամուտ եմ լինելու իմ կողմից ներկայացված ծրագրերի իրագործմանը:Գիտակցում եմ, որ այս պաշտոնը կարող եմ ստանձնել պատասխանատվության աննախադեպ չափի ու ծավալի, աշխատանքի՝ սահմաններ չենթադրաղ ծանրաբեռնվածության պայմաններում և որոշումս ընդունել եմ արցախյան կյանքի այս բարդ շրջանում իմ մասնակցության և դերակատարության նշանակության բարձր գիտակցումով»:
Թեկնածուն համապատասխան պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների առաջադրած հարցերին:Մտքերի փոխանակության ընթացքում հանդես են եկել պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը և Արևիկ Պետրոսյանը:
Այնուհետև խորհրդարանը անցել է գաղտնի քվեարկության:Ներկայացնելով արդյունքները՝ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Էդուարդ Աղաբեկյանը նշել է,որ քվեատուփում առկա քվեաթերթիկները բաշխվել են 30 կողմ, 3 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը շնորհավորել է Գուրգեն Ներսիսյանին գլխավոր դատախազի պաշտոնում ընտրվելու առիթով և մաղթել արդյունավետ գործունեություն:
Տեղի է ունեցել նորընտիր Գլխավոր դատախազի երդման արարողությունը:
Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ 12 պատգամավորի կողմից 24 հարց հնչեցվեց:Դրանք վերաբերվում էին Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող մեր հայրենակիցների,մասնավորապես՝ գիշերօթիկ հաստատությունների սաների հետագա ճակատագրին,օտարերկրյա քաղաքացիների մեր հանրապետության մուտքի արտոնությանը,Արցախի պաշտպանության բանակի կարգավիճակին,համավարակի դեմ պայքարի միջոցառումներում պատվաստանյութերի կիրառմանը,պատերազմից տուժած շարժական գույքի գույքագրմանը,վարկերի փոխհատուցման ծրագրի ժամկետներին ու մեխանիզմներին,բժշկասոցիալական փորձաքննության կենտրոնի ձևավորմանը,անօթևան մնացած քաղաքացիների հիմնախնդիրների լուծմանը,աշխարհազորայինների վարձատրմանը,սոցիալական նոր ծրագրերին և այլն:
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Պողոսյանը ԱԺ լիագումար նիստում 2-րդ ընթերցմանն է ներկայացրել «Պատերազմական գործողությունների հետևանքով հարկային արտոնություններ սահմանելու մասին»,««Շահութահարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»»,«« Եկամտային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին,« Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ու «« Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Առևտրի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին»,« Հաստատագրված վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին»,««Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին», ««Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին»օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Հարկերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», ««Ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության, նորոգման և պահպանման համար կատարվող հատկացումների(մասհանումների) մասին» օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» և «Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի լրամշակված տարբերակը:
Նախագծի փաթեթում լրացուցիչ առաջարկվում է «Հարկերի մասին» օրենքում նախատեսել դրույթ, համաձայն որի կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից վճարված հարկերի 50 տոկոսը կուղղվի նրանց կողմից մինչև 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ը ստացված վարկերի փոխառությունների և դրանց սպասարակման համար վճարված տոկոսների փոխհատուցմանը: Վերադարձը կիրականացվի եռամսյակային կամ կիսամյակային պարբերականությամբ՝ երեք տարի ժամկետով:Նախագծի դրույթները կիրառելի չեն լինի վարկային կազմակերպությունների, բանկերի, օգտակար հանածոների արդյունահանման, էլեկտրական էներգիայի և բնական գազի հաղորդման գործունեություններ իրականացնող անձանց համար:
Պատերազմական գործողություններրի հետևանքով հարկային արտոնություններ սահմանելու մասին օրենքի նախագծով առաջարկվում է նաև
•գույքահարկի և հողի հարկի հաշվարկների ներկայացման և վճարման ժամկետները երկարաձգել մինչև 2021 թվականի փետրվարի 20-ը,
•կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց պատկանող՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում գտնվող անշարժ և շարժական գույքերի և հողամասերի մասով կուտակված գույքահարկի և հողի հարկի պարտավորությունները զրոյացնել:
ՊԵԿ նախագահը նշեց, որ հարկային արտոնություններից փաստացի կօգտվի շուրջ 4600 հարկ վճարող՝10,7 մլրդ դրամ գումարի չափով:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը օրինափաթեթի վերաբերյալ ներկայացրեց ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը:
Օրինափաթեթը 33 կողմ ձայների համամասնությամբ ընդունվեց որպես օրենք: «Քաղաքացիական ծառայության մասին»օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացրեց Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահի տեղակալ Ջիվան Հարությունյանը: Առաջարկվող կարգավորմամբ հստակեցվում է քաղաքացիական ծառայող համարվող աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնավարման ժամկետի երկարաձգումը:
Ազգային ժողովի պետական- իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը ներկայացրեց գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը առաջարկվող օրինագծի վերաբերյալ:
Քվեարկության արդյունքներով խորհրդարանը միաձայն կողմ է քվեարկել «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծին:
Նիստի եզրափակիչ հատվածում պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես է եկել «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները՝ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար:

Парламент принял государственный бюджет Республики Арцах на 2021 год, одобрил ряд пакетов законопроектов и избрал Генерального прокурора республики
11-го февраля состоялось очередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
Открывая заседание, председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян коснулся развернувшихся на предыдущем заседании обсуждений проекта "О государственном бюджете Республики Арцах на 2021 год", отметив что все установленные сроки и процедуры обсуждения были соблюдены.
После утверждения повесток сессии и заседания, парламент продолжил рассмотрение проекта закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2021 год".
Государственный министр, министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян, представляя предложения депутатов касательно бюджета, отметил, что депутаты и отдельные фракции во втором туре представили правительству 19 предложений.
Представляя доработанный вариант государственного бюджета на 2021 год, Григорий Мартиросян отметил изменения в расходах проекта, внесенные на основе предложений депутатов:
1) расходная программа раздела обороны "Мероприятия по гражданской обороне" увеличилась на 750.0 млн драмов;
2) изменения в разделе "Экономические отношения"
млн драмов,
3) раздел "Досуг, культура и религия" дополнен расходной программой "Помощь спортивным федерациям", суммарный объем - 30.0 млн драмов;
4) раздел "Образование" дополнен расходной программой "Стрелковая подготовка школьников и студентов старших классов", суммарный объем - 30.0 млн драмов;
5) в целях оказания гражданам психологических услуг, расходная программа "Предоставление социально-психологической реабилитационной помощи" из раздела "Социальная защита" увеличилась на 20.0 млн драмов;
Государственный министр сообщил, что принятые правительством другие предложения будут реализованы в рамках централизованных фондов и за счет перераспределений внутри расходных программ.
По словам Григория Мартиросяна, по инициативе правительства в проект также внесены определенные изменения.
Подводя итоги предлагаемых проектом окончательных показателей государственного бюджета на 2021 год, министр финансов отметил, что доходы составят 84 млрд 230,7 млн драмов, расходы - 132 млрд 342,0 млн драмов, дефицит - 48 млрд 111,3 млн драмов.
В процессе обмена мнениями выступил руководитель фракции "Справедливость" Арцаха Давид Галстян. Далее были озвучены точки зрения фракций НС.
«Проект бюджета на 2021 год никоим образом не соответствует послевоенным реалиям», - на этом основании секретарь фракции "Демократическая партия Арцаха" Гегам Степанян заявил, что фракция будет голосовать против принятия проекта.
По словам руководителя фракции "Армянская Революционная Федерация" Артура Мосияна, в проекте бюджета не отражена главная проблемы страны - гарантии безопасности. Приводя эти и другие обоснования, Артур Мосиян заявил, что фракция "Армянская Революционная Федерация" также будет голосовать против принятия проекта.
"Бюджет повторяющийся, нет инновационных и амбициозных программ", - озвучив точку зрения фракции "Справедливость" Арцаха, заявила Метаксе Акопян.
Точки зрения фракций "Единая Родина" и "Свободная Родина-ОГА" представили Гагик Багунц и Артур Арутюнян. Они заявили, что обе парламентские фракции будут голосовать в пользу законопроекта.
"Необходимо реально оценить возможности. Представленные расходные программы являются теми минимальными условиями, которые на данном этапе могут обеспечить продолжительное развитие страны", - отметил в своем выступлении глава фракции "Свободная Родина-ОГА".
Итоги обсуждения бюджета подвел председатель парламента. Артур Товмасян счел замечания депутатов уместными, однако напомнил, что в данном бюджете предусматривается 11 новых программ, реализация которых позволит решить ряд послевоенных проблем.
Парламент соотношением голосов 25 - "за", 8 - "против" приял главный финансово-экономический документ страны.
Согласно части 2 статьи 114 Конституции Республики Арцах и части 1 статьи 40 закона "Регламент Национального собрания", по инициативе президента Республики Арцах на рассмотрение парламента был поставлен вопрос об избрании Генерального прокурора Республики Арцах.
Приступив к обсуждению вопроса, официальный представитель президента Республики Арцах, руководитель аппарата президента Артак Бегларян представил биографические данные и трудовую деятельность кандидата на должность Генерального прокурора Гургена Нерсисяна. Говоря о личных и профессиональных качествах кандидата, Артак Бегларян отметил, что республика будет иметь дело с самоотверженным, принципиальным, профессиональным и умелым чиновником. Уполномоченный представитель президента отметил важность деятельности Гургена Нерсисяна по сбору фактов в целях выявления военных преступлений, совершенных в военный и послевоенный периоды, а также работы по обнаружению пленных и выяснению судеб без вести пропавших лиц.
Говоря о своих программных положениях, Гурген Нерсисян подчеркнул, что для обеспечения доверия и поддержки общества структура будет действовать более публично и прозрачно, обеспечивая справедливость и правосудие. Касаясь результатов обсуждений во фракциях Национального собрания, кандидат отметил:
"Прозвучавшие во фракциях предложения, озабоченность и проблемы были приняты к сведению, заверяю, что в случае избрания на должность я буду последователен в реализации представленных мною программ".
Кандидат дал соответствующие разъяснения касательно заданных депутатами вопросов. В процессе обмена мнениями выступили депутаты Гагик Багунц и Аревик Петросян.
Далее парламент приступил к тайному голосованию. Представляя результаты, председатель Счетной комиссии Эдуард Агабекян отметил, что результаты распределились следующим образом: 30 - "за", 3 - "против".
Председатель НС Артур Товмасян поздравил Гургена Нерсисяна по случаю избрания на должность Генерального прокурора, пожелав плодотворной деятельности, после чего новоизбранный Генеральный прокурор принес присягу.
В ходе процедуры вопросов-ответов 12 депутатов задали членам правительства 24 вопроса, касающиеся дальнейшей судьбы наших соотечественников, временно находящихся на территории Республики Армения, в частности, воспитанников интернатов, въездной визы в Республику Арцах для иностранных граждан, статуса Армии обороны Республики Арцах, применения вакцин для борьбы с эпидемией, инвентаризацией пострадавшего от военных действий движимого имущества, сроков и механизмов осуществления программы компенсации кредитных займов, формирования центра медико-социальной экспертизы, решения проблем оставшихся без крова граждан, а также оплаты ополченцев и новых социальных программ.
Далее председатель Комитета государственных доходов Давид Погосян во втором чтении представил на рассмотрение НС доработанный вариант пакета законопроектов "Об установлении налоговых льгот вследствие военных действий", «О внесении изменений и дополнений в закон "О налоге на прибыль"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О подоходном налоге"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О налоге на добавленную стоимость"», «О внесении изменений и дополнения в закон "О налоге на торговлю"», «О внесении дополнения в закон "О фиксированных платежах"», «О внесении изменения и дополнения в закон "О патентных платежах"», «О внесении изменения в закон "О применении контрольно-кассовых аппаратов"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О накопительных пенсиях"», «О внесении дополнения в закон "О налогах"», «О признании утратившим силу закон "Об ассигнованиях (отчислениях) на строительство, ремонт и содержание автомобильных дорог "» и "Об установлении льгот по налоговым и другим обязательным платежам".
Пакетом проектов предлагается предусмотреть в законе "О налогах" положение, согласно которому 50% налогов, уплаченных организациями и индивидуальными предпринимателями, будет направлено на компенсацию кредитных займов, полученных ими до 1-го октября 2020 года, и процентов, выплаченных за их обслуживание. Возврат будет осуществляться ежеквартально или с полугодовой периодичностью сроком на три года. Положения проекта не будут применимы к кредитным организациям, банкам и лицам, осуществляющим деятельность по добыче полезных ископаемых, подаче электричества и природного газа.
Пакетом законопроектов "Об установлении налоговых льгот вследствие военных действий" также предлагается:
Председатель Комитета государственных доходов отметил, что налоговыми льготами фактически воспользуются около 4600 налогоплательщиков на сумму 10,7 млрд драмов.
Положительное заключение головной комиссии относительно законопроекта представил председатель комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян.
Парламент единогласно принял пакет законопроектов.
Законопроект «О внесении изменения в закон "О гражданской службе"» представил заместитель председателя Совета гражданской службы Республики Арцах Дживан Арутюнян. Предлагаемым регулированием уточняются условия продления срока пребывания в должности руководителя аппарата, считающегося гражданским служащим.
Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Севак Агаджанян представил положительное заключение головной комиссии относительно законопроекта.
По итогам голосования парламент единогласно принял закон «О внесении изменения в закон "О гражданской службе"».
В заключительной части заседания с депутатским заявлением выступил руководитель фракции "Единая Родина", заместитель председателя НС Гагик Багунц.
Подводя итоги заседания, председатель НС Артур Товмасян выразил всем благодарность за совместную эффективную работу.