Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը փետրվարի 10-ին խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների ու խմբակցությունների ղեկավարների, աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Քննարկվել են նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված և գլխադասային հանձնաժողովների եզրակացությունները ստացած օրինագծերի՝ հերթական նիստում քննարկելու հարցերը:
Ազգային ժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ համաձայն պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամկետացանկի, ի թիվս այլ օրինագծերի, հերթական նիստում կշարունակվի «Արցախի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի մասին» նախագծի քննարկումը: Խորհրդարանին կներկայացվի բյուջեի վերջնական տարբերակը և պատգամավորների 2-րդ փուլ առաջարկությունների վերաբերյալ կառավարության տեսակետը
Ազգային ժողովի նախագահը տեղեկացրեց ,որ 2-րդ նստաշրջանի օրակարգ է մտցվում Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազ ընտրելու մասին հարցը: Արցախի Հանրապետության նախագահի առաջադրած Գլխավոր դատախազի թեկնածու Գուրգեն Նեսիսյանը այսօր հանդիպել է խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների հետ:
Նիստի օրակարգում 2-րդ ընթերցմամբ կներկայացվի հարկային արտոնությունների օրինափաթեթը: Նախօրեին պատգամավորական առաջարկությունների հաշվառմամբ փոփոխված տարբերակը արժանացել է ֆինանասաբյուջետային և տնտեսական կառավարման գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ պատգամավորների քննարկմանը կներկայացվի «Քաղաքացիական ծառայության մասին»օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը:Առաջարկվող կարգավորմամբ հստակեցվում է քաղաքացիական ծառայող համարվող աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնավարման ժամկետի երկարաձգումը:
Նախատեսվում են նաև հարցեր Արցախի Հանրապետության նախագահին և կառավարության անդամներին, ինչպես նաև պատգամավորական հայտարարություններ:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է, որ հերթական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 11-ին՝ ժամը 11:00-ին:

Председатель НС Артур Товмасян 10-го февраля созвал рабочее совещание с участием руководителей постоянных комиссий и фракций парламента, а также ответственных лиц аппарата.
Были обсуждены внесенные в повестку сессии законопроекты и вопросы.
Председатель НС сообщил, что согласно графику обсуждения проекта государственного бюджета, на очередном заседании в числе других законопроектов будет продолжено обсуждение законопроекта "О государственном бюджете Республики Арцах на 2021 год". На рассмотрение парламента будет представлен окончательный вариант бюджета, а также точка зрения правительства касательно предложений депутатов.
Председатель НС сообщил, что в повестку второй сессии включен также вопрос об избрании Генерального прокурора Республики Арцах, отметив, что кандидат на должность Генерального прокурора Республики Арцах Гурген Нерсисян встретился сегодня со всеми парламентскими фракциями.
На рассмотрение парламента во втором чтении также будет представлен закон о налоговых льготах. Измененный ранее с учетом депутатских предложений вариант был одобрен профильной комиссией по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Парламент также рассмотрит законопроект «О внесении изменения в закон "О гражданской службе"», который получил положительное заключение постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Проект предлагает уточнить условия продления срока пребывания в должности руководителя аппарата, являющегося гражданским служащим.
Предусмотрены также вопросы президенту и членам правительства Республики Арцах, а также депутатские заявления.
Подводя итоги совещания, Артур Товмасян объявил, что очередное заседание состоится 11-го февраля в 11:00.