Փետրվարի 10-ին հրավիրվել են Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Միասնական հայրենիք», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն»,Արցախի «Արդարություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» և «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցությունների նիստեր: Խմբակցությունները հանդիպել են գլխավոր դատախազի թեկնածու Գուրգեն Ներսիսյանին և քննարկել նրա թեկնածության հարցը:
Գլխավոր դատախազի պաշտոնի համար Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օրեր առաջ Ազգային ժողովի քննարկմանն է առաջարկել Գուրգեն Ներսիսյանի թեկնածությունը:
Հանդիպումների ընթացքում Գուրգեն Ներսիսյանը ներկայացրել է դատախազի պաշտոնում ընտրվելու դեպքում իր ծրագրերն ու առաջիկա քայլերը, շեշտվել է դատախազության աշխատանքների անկախության,անկողմնակալության ապահովումը:Անդրադարձ է կատարվել հետպատերազմյան իրողություններում դատախազության գործառույթներին,մասնավորապես ռազմական հանցագործությունների վերհանման ուղղությամբ փաստահավաք գործունեությանը:
Կարևորվել է խորհրդարանի հետ փոխգործակցությունը ,ինչպես օրենսդրական բարեփոխումների, այնպես էլ՝ համակարգում առկա խնդիրների վերհանման առումով:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ գլխավոր դատախազի թեկնածուն անդրադարձել է համակարգի աշխատանքների կարգավորման և բարելավման ուղղություններին,տեսլականին:
2021թվականի փետրվարի 11-ին՝ ժամը 11:00-ին կգումարվի Ազգային ժողովի լիագումար նիստ և քննարկման կդրվի նաև Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազի ընտրության մասին հարցը:

February 10, the sittings of the "United Homeland", "Armenian Revolutionary Federation", "Justice", "Artsakh Democratic Party" and "Free Homeland-CDU" factions of the Artsakh Republic National Assembly were convened. The factions met with Gurgen Nersisyan, the candidate for Prosecutor General, to discuss his candidacy.
A few days ago, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan nominated Gurgen Nersisyan for the post of Prosecutor General.
During the meetings Gurgen Nersisyan presented his plans in case he is elected prosecutor and next steps. Emphasis has been placed on ensuring the independence and impartiality of the work of the Prosecutor's Office. Reference was made to the functions of the Prosecutor's Office in the post-war realities, in particular to the fact-finding activities aimed at revealing war crimes.
Cooperation with the parliament was highlighted, both in terms of legislative reforms and identifying problems in the system.
Answering the deputies' questions, the candidate for Prosecutor General referred to the directions of regulation and improvement of the system, the vision.
February 11, 2021, at 11:00, a plenary sitting of the National Assembly will be convened and the issue of electing the Prosecutor General of the Artsakh Republic will be discussed.