Փետրվարի 10-ին հրավիրվել են Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Միասնական հայրենիք», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն»,Արցախի «Արդարություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» և «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցությունների նիստեր: Խմբակցությունները հանդիպել են գլխավոր դատախազի թեկնածու Գուրգեն Ներսիսյանին և քննարկել նրա թեկնածության հարցը:
Գլխավոր դատախազի պաշտոնի համար Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օրեր առաջ Ազգային ժողովի քննարկմանն է առաջարկել Գուրգեն Ներսիսյանի թեկնածությունը:
Հանդիպումների ընթացքում Գուրգեն Ներսիսյանը ներկայացրել է դատախազի պաշտոնում ընտրվելու դեպքում իր ծրագրերն ու առաջիկա քայլերը, շեշտվել է դատախազության աշխատանքների անկախության,անկողմնակալության ապահովումը:Անդրադարձ է կատարվել հետպատերազմյան իրողություններում դատախազության գործառույթներին,մասնավորապես ռազմական հանցագործությունների վերհանման ուղղությամբ փաստահավաք գործունեությանը:
Կարևորվել է խորհրդարանի հետ փոխգործակցությունը ,ինչպես օրենսդրական բարեփոխումների, այնպես էլ՝ համակարգում առկա խնդիրների վերհանման առումով:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ գլխավոր դատախազի թեկնածուն անդրադարձել է համակարգի աշխատանքների կարգավորման և բարելավման ուղղություններին,տեսլականին:
2021թվականի փետրվարի 11-ին՝ ժամը 11:00-ին կգումարվի Ազգային ժողովի լիագումար նիստ և քննարկման կդրվի նաև Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազի ընտրության մասին հարցը:

10-го февраля фракции НС "Единая Родина", "Армянская Революционная Федерация", "Справедливость" Арцаха, "Демократическая партия Арцаха" и "Свободная Родина-ОГА" созвали заседания. Фракции встретились с кандидатом на должность Генерального прокурора Республики Арцах Гургеном Нерсисяном.
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян на должность Генерального прокурора предложил Национальному собранию кандидатуру Гургена Нерсисяна.
В ходе встреч Гурген Нерсисян представил свои программы и предстоящие действия в случае избрания на должность прокурора, подчеркнув важность обеспечения независимости и беспристрастности работы прокуратуры.
Была отмечена важность взаимодействия с парламентом как в плане законодательных реформ, так и в плане выявления существующих в системе проблем. Стороны коснулись функций прокуратуры в послевоенный период, в частности, деятельности по сбору фактов для выявления военных преступлений.
Отвечая на вопросы депутатов, кандидат на пост Генерального прокурора представил видения урегулирования и улучшения работы системы.
11-го февраля 2021 года в 11:00 будет созвано пленарное заседание Национального собрания, в ходе которого состоится также обсуждение вопроса об избрании Генерального прокурора Республики Арцах.