Փետրվարի 9-ին Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հանձնաժողովը հրավիրել է նիստ՝ հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանի ղեկավարությամբ:
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Պողոսյանը հանձնաժողովի 2-րդ ընթերցմանն է ներկայացրել «Պատերազմական գործողությունների հետևանքով հարկային արտոնություններ սահմանելու մասին»,««Շահութահարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»»,««Եկամտային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին, «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ու ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Առևտրի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», « Հաստատագրված վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», ««Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին», ««Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին»օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Հարկերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», ««Ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության, նորոգման և պահպանման համար կատարվող հատկացումների(մասհանումների) մասին» օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» և «Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի լրամշակված տարբերակը:
Նախագծի փաթեթում լրացուցիչ առաջարկվում է «Հարկերի մասին» օրենքում նախատեսել դրույթ, համաձայն որի կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից վճարված հարկերի 50 տոկոսը կուղղվի նրանց կողմից մինչև 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ը ստացված վարկերի փոխառությունների և դրանց սպասարակման համար վճարված տոկոսների փոխհատուցմանը: Վերադարձը կիրականացվի եռամսյակային կամ կիսամյակային պարբերականությամբ՝ երեք տարի ժամկետով:Նախագծի դրույթները կիրառելի չեն լինի վարկային կազմակերպությունների, բանկերի, օգտակար հանածոների արդյունահանման, էլեկտրական էներգիայի և բնական գազի հաղորդման գործունեություններ իրականացնող անձանց համար:
Պատերազմական գործողություններրի հետևանքով հարկային արտոնություններ սահմանելու մասին օրենքի նախագծով առաջարկվում է նաև
ՊԵԿ նախագահը նշեց, որ հարկային արտոնություններից փաստացի կօգտվի շուրջ 4600 հարկ վճարող՝ 10,7 մլրդ դրամ գումարի չափով:

Постоянная комиссия НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению под председательством Артура Арутюняна 9-го февраля созвала заседание.
Председатель Комитета государственных доходов Давид Погосян на рассмотрение комиссии во втором чтении представил доработанный вариант пакета законопроектов "Об установлении налоговых льгот вследствие военных действий", «О внесении изменений и дополнений в закон "О налоге на прибыль"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О подоходном налоге"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О налоге на добавленную стоимость"», «О внесении изменений и дополнения в закон "О налоге на торговлю"», «О внесении дополнения в закон "О фиксированных платежах"», «О внесении изменения и дополнения в закон "О патентных платежах"», «О внесении изменения в закон "О применении контрольно-кассовых аппаратов"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О накопительных пенсиях"», «О внесении дополнения в закон "О налогах"», «О признании утратившим силу закон "Об ассигнованиях ( отчислениях) на строительство, ремонт и содержание автомобильных дорог "» и "Об установлении льгот по налоговым и другим обязательным платежам".
Пакетом проектов предлагается предусмотреть в законе "О налогах" положение, согласно которому 50% налогов, уплаченных организациями и индивидуальными предпринимателями, будет направлено на компенсацию кредитных займов, полученных ими до 1-го октября 2020 года, и процентов, выплаченных за их обслуживание. Возврат будет осуществляться ежеквартально или с полугодовой периодичностью сроком на три года. Положения проекта не будут применимы к кредитным организациям, банкам и лицам, осуществляющим деятельность по добыче полезных ископаемых, подаче электричества и природного газа.
Пакетом законопроектов "Об установлении налоговых льгот вследствие военных действий" также предлагается:
Председатель Комитета государственных доходов отметил, что налоговыми льготами фактически воспользуются около 4600 налогоплательщиков на сумму 10,7 млрд драмов.