Փետրվարի 6-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը՝ Վլադիմիր Կասյանի և Արթուր Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Հրավիրված էին կառավարության անդամներ՝ պետնախարար -ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ,ինչպես նաև «Արցախէներգո» և «Արցախգազ» ընկերության պատասխանատուները:
Քննարկման թեման բնակչության կոմունալ ծառայությունների փոխհատուցման աջակցության ծրագիրն էր:Գրիգորի Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ՝ 2021 թվականի բյուջեի նախագծով 12 մլրդ դրամի սուբսիդավորում է նախատեսվում: Բնական գազի սպառման գծով ձմեռային ամիսներին նախատեսվում է մինչև 180 խմ ներառյալ, էլեկտրաէներգիայի սպառման գծով՝ մինչև 500 կվտ/ժ ներառյալ փոխհատուցում: Չգազաֆիկացված բնակավայրերի և համայնքների չգազաֆիկացված թաղամասերի համար էլեկտրաէներգիայի փոխհատուցում է նախատեսվում մինչև 1500 կվտ/ժ ներառյալ: 2021 թվականի համար ներտնային գազասպառման համակարգի տեխնիկական սպասարկման ծառայության վճարը կփոխհատուցվի ամբողջ չափով:
Հաղորդումներով հանդես եկան տարածքային կառավարման նախարարը, «Արցախէներգո» ու «Արցախգազ» ընկերությունների պատասխանատուները:Նրանք ներկայացրին հնարավոր օպտիմալ տարբերակները:
Խորհրդարանականները հանդես եկան առաջարկություններով:Դրանք վերաբերվում էին էլեկտրաէներգիայի սակագնի սուբսիդավորման շեմը գործող 500 կվտ-ի փոխարեն մինչև 750 կվտ բարձրացնելուն,փոխհատուցման փոխարեն գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագները նվազեցնելուն,ամռան փոխհատուցումը ձմռան ամիսներին բաշխելուն :
Հարցը լրացուցիչ կքննարկվի՝ պատկան մարմինների կողմից համապատասխան ուսումնասիրության արդյունքները ներկայացանելուց հետո:

В Национальном собрании Республики Арцах 6-го февраля под председательством Владимира Касяна и Артура Арутюняна состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседание во главе с государственным министром, министром финансов Григорием Мартиросяном были приглашены члены правительства, а также ответственные лица компаний "Арцахэнерго" и "Арцахгаз".
Была обсуждена программа компенсации коммунальных услуг. По словам Григория Мартиросяна, в проекте бюджета на 2021 год субсидирование предусмотрено в размере 12 млрд драмов. В зимние месяцы предусмотрена компенсация до 180 кубометров по линии потребления природного газа и до 500 кВт/ч по линии потребления электроэнергии. Компенсация за электроэнергию для негазифицированных населенных пунктов и кварталов общин предусмотрена до 1500 кВт/ч. Выплата по части технического обслуживания системы внутридомового газопотребления для 2021 года будет возмещена в полном объеме.
С докладами выступили министр территориального управления, ответственные лица компаний "Арцахэнерго" и "Арцахгаз" и представили возможные оптимальные варианты.
Парламентарии выступили с предложениями, касающимися повышения порога субсидирования тарифов на электроэнергию с действующих 500 до 750 кВт, снижения тарифов на газ и электроэнергию вместо компенсации и т. д.
Вопрос будет обсужден дополнительно, после предоставления результатов исследования соответствующими органами.