Փետրվարի 6-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը՝ Վլադիմիր Կասյանի և Արթուր Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Հրավիրված էին կառավարության անդամներ՝ պետնախարար -ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ,ինչպես նաև «Արցախէներգո» և «Արցախգազ» ընկերության պատասխանատուները:
Քննարկման թեման բնակչության կոմունալ ծառայությունների փոխհատուցման աջակցության ծրագիրն էր:Գրիգորի Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ՝ 2021 թվականի բյուջեի նախագծով 12 մլրդ դրամի սուբսիդավորում է նախատեսվում: Բնական գազի սպառման գծով ձմեռային ամիսներին նախատեսվում է մինչև 180 խմ ներառյալ, էլեկտրաէներգիայի սպառման գծով՝ մինչև 500 կվտ/ժ ներառյալ փոխհատուցում: Չգազաֆիկացված բնակավայրերի և համայնքների չգազաֆիկացված թաղամասերի համար էլեկտրաէներգիայի փոխհատուցում է նախատեսվում մինչև 1500 կվտ/ժ ներառյալ: 2021 թվականի համար ներտնային գազասպառման համակարգի տեխնիկական սպասարկման ծառայության վճարը կփոխհատուցվի ամբողջ չափով:
Հաղորդումներով հանդես եկան տարածքային կառավարման նախարարը, «Արցախէներգո» ու «Արցախգազ» ընկերությունների պատասխանատուները:Նրանք ներկայացրին հնարավոր օպտիմալ տարբերակները:
Խորհրդարանականները հանդես եկան առաջարկություններով:Դրանք վերաբերվում էին էլեկտրաէներգիայի սակագնի սուբսիդավորման շեմը գործող 500 կվտ-ի փոխարեն մինչև 750 կվտ բարձրացնելուն,փոխհատուցման փոխարեն գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագները նվազեցնելուն,ամռան փոխհատուցումը ձմռան ամիսներին բաշխելուն :
Հարցը լրացուցիչ կքննարկվի՝ պատկան մարմինների կողմից համապատասխան ուսումնասիրության արդյունքները ներկայացանելուց հետո:

February 6, a joint sitting of the Artsakh Republic National Assembly Standing Committees on Production and Manufacturing Infrastructure and Budget, Financial and Economic Management was held.
Members of the government headed by the Minister of State-Finance Grigory Martirosyan as well as the officials of the "Artsakhenergo" and "Artsakhgaz" companies have been invited.
The topic of discussion was the utility services compensation program. According to Grigory Martirosyan, the 2021 draft budget envisages a subsidy of 12 billion drams. Compensation for natural gas consumption in the winter months is up to 180 cubic meters inclusive, for electricity consumption up to 500 kw/h inclusive. Electricity compensation for non-gasified settlements and communities is envisaged up to 1500 kw/h inclusive. For 2021, the payment for the maintenance of the indoor gas consumption system will be refunded in full.
The Minister of Territorial Administration and heads of "Artsakhenergo" and "Artsakhgaz" companies made reports. They presented possible best options.
Parliamentarians made proposals. It was about increasing the threshold for subsidizing electricity tariffs from 500 kw/h to 750 kw/h instead of the current one, reduction of tariffs for gas and electricity instead of compensation, distribution of summer compensation in winter months.
The issue will be further discussed after the presentation of the study results by the appropriate bodies.